Agnės Širinskienės „bajeriai“ Ingridai Šimonytei nejuokingi, o Aušrinė Armonaitė įkliuvo dėl paramos Ukrainai
(4)O štai ekonomikos ir inovacijų ministrės, seimūnės Aušrinės Armonaitės elgesys kol kas liko neįvertintas, nes etikos sargų nuomonės išsiskyrė.
Ne patarėjas
Seimo Etikos ir procedūrų komisija rekomenduoja parlamentarams A.Širinskienei, Dainiui Kepeniui bei Remigijui Žemaitaičiui, pavadinusiems O.Šurajevą premjerės patarėju, atsiprašyti Vyriausybės vadovės I.Šimonytės bei jos patarėjų komandos.
Tokią tyrimo išvadą palaikė 6 komisijos nariai, 3 balsavo už alternatyvią išvadą, kuria siūlyta pripažinti parlamentarus nepažeidus Valstybės politikų elgesio kodekso normų.
Parlamentarams rekomenduota ne tik vengti prieštaringų pasisakymų, remtis patikrintais faktais, bet ir viešai atsiprašyti premjerės bei jos patarėjų komandos.
Beje, į Etikos ir procedūrų komisiją su prašymu Seimo narę A.Širinskienę įpareigoti atsiprašyti jos patarėjų vasarą kreipėsi pati I.Šimonytė.
Nors etikos sargai vakar „pasmerkė" visus tris parlamentarus, posėdyje dalyvavo tik A.Širinskienė, todėl apie ją ir sukosi visa kalba.
A.Širinskienė priminė, kad tą dieną, kai O.Šurajevas siautėjo Seimo rūmuose, I.Šimonytė, spausdama komikui ranką, į jo pasipuikavimą, kad valstybėje niekas nevyksta be jo patarimų, atsakė, kad tikrai be jo patarimų niekas valstybėje nevyksta.
Todėl feisbuke A.Širinskienė ir pavadino jį patarėju.
„Lietuvių kalbos žodyne skaitau - yra parašyta „patarėjas". Pirma reikšmė - kas pataria. Ir pavyzdys: pyktis blogas patarėjas.
Šiuo atveju, ta bendrine prasme aš ir naudojau žodį juokaudama.
Tikrai juokaudama nemaniau, kad galima staiga sugalvoti, dar pačiai ryte pasakius premjerei, kad ji gauna patarimus.
Tikrai nemaniau, kad galima paskui staiga sugalvoti, jog patarėjas yra oficiali pareigybė", - nurodė ji.
Tiek komisijos narė Guoda Burokienė, pažymėdama, kad A.Širinskienė tik atkartojo premjerės žodžius, tiek kita narė Rita Tamašunienė, pridurdama, kad feisbuke ir nebuvo parašyta, jog komikas buvo įdarbintas patarėju, jokio pažeidimo nematė.
Tačiau išvadų rengėjas liberalas Andrius Bagdonas pareiškė, kad O.Šurajevo elgesį Seime jau įvertino policija, skirdama jam baudą, todėl susiejimas su O.Šurajevu esą reiškia menkinimą.
Ir dar pateikė palyginimą, kad ir su Kristijonu Bartoševičiumi kiekvieną bet kas gali susieti.
Nusikaltėlių schema
O štai A.Armonaitės elgesio vertinime komisija padarė pertrauką iki kito posėdžio.
Šio klausimo išvadų vienas rengėjų Kazys Starkevičius priminė, kad ji vasario 3 d. feisbuke patalpino įrašą, jog paskambinus numeriu 1482 žmonės gali jai asmeniškai pasakyti, ką galvoja apie ant Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pastato kabančią mažumų bendruomenės vėliavą.
Ir tik po 5 dienų papildė įrašą, kad paskambinę šiuo numeriu žmonės paaukoja Ukrainai.
Todėl, pasak K.Starkevičiaus, tokiu klaidinimu politikė pažeidė Valstybės politikų elgesio kodeksą, nors pati ministrė tikino, esą juk numeris buvo visiems žinomas, todėl visi turėjo suprasti, kad aukoja Ukrainai.
Komisijos narys Sergejus Jovaiša tvirtino, kad A.Armonaitė pasielgė vėjavaikiškai, atsiprašė už tai, asmeniškai jokios naudos negavo, todėl nėra kalta.
Dovilė Šakalienė pridūrė, esą visi metodai rinkti aukas Ukrainai yra pateisinami.
Tačiau komisijos pirmininkė Aušrinė Norkienė akcentavo, kad ministrė nurodė, jog bus prisiskambinta asmeniškai jai ir dar nenurodė, kad numeris - mokamas.
A.Bagdonas pirmininkei paantrino, kad tai - apgavystė, nes žmonės nežinojo, kad bus nuskaičiuoti pinigai.
R.Tamašunienė pripažino, kad tikslas rinkti pinigus Ukrainai buvo kilnus, tačiau reikėjo to ir prašyti, o ne gudrauti. S.Jovaiša bandė apginti ministrę, sakydamas, kad autoatsakiklis jau pokalbio pradžioje įspėja, jog skambinama padidintu tarifu.
Tačiau R.Tamašunienė patikslino, kad pinigai iškart nuskaitomi. Ir pridūrė, kad, pavyzdžiui, Seimo nariai dėl tokio ministrės elgesio galėjo atsidurti nepavydėtinoje situacijoje: jiems draudžiama aukoti skambinant darbiniais telefonais, o jei būtų patikėję A.Armonaite ir paskambinę, būtų prisidarę problemų.
Galiausiai komisija nusprendė sprendimą priimti per kitą posėdį, o A.Bagdonas, įvertindamas A.Armonaitės elgesį, reziumavo, kad „tokias schemas naudoja nusikaltėliai".
Trumpai
Seimo Etikos ir procedūrų komisija nutarė, kad užsienio reikalų ministras, parlamentaras Gabrielius Landsbergis savo pasisakymu apie Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūną Eugenijų Gentvilą „jis nėra didesnis vagis nei jo deleguotas ministras" nepažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatų.
Išvadas rengusi Mišrios Seimo narių grupės atstovė R.Tamašunienė pažymėjo, kad toks sprendimas priimtas pasikonsultavus su Valstybine kalbos inspekcija.
„Mums paaiškino kalbos žinovai visą tą kontekstą, tą pasisakymą. Dėl to mes su mokslininkais nesiginčijame", - sakė R.Tamašunienė.
Įtampos tarp G.Landsbergio ir E.Gentvilo įsivyravo vadinamojo „čekučių skandalo" metu. E.Gentvilą papiktino konservatorių lyderio G.Landsbergio pareiškimai, kad dėl savivaldos lėšų įsisavinimo kilęs skandalas yra ne tik Vyriausybės, bet ir Seimo problema.
Pasak liberalo, konservatorių partijos pirmininkas, apkaltinęs dalį parlamentarų neskaidriu Seimo lėšų panaudojimu, pažeidė nekaltumo prezumpciją.
Savo ruožtu G.Landsbergis pažymėjo niekada E.Gentvilo nevadinęs vagimi.
Rašyti komentarą