Atsinaujinanti energetika – ekonomiška ir ekologiška

Iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) generuojama elektra yra maždaug perpus pigesnė nei gaminama iš dujų ir kainuoja apie 40 proc. mažiau nei pagaminta iš anglies. Todėl Lietuvos valstybė ir Europos Sąjunga skatina gyventojus rinktis atsinaujinančios energijos šaltinius ir skiria tam reikšmingą finansinę paramą. Apie šios srities aktualijas kalbiname Lietuvos energetikos agentūros vadovę Agnę Bagočiūtę.

Lietuvos energetikos sektorius per pastaruosius penkerius metus pakito kardinaliai. Sparčiai auganti vietinė elektros gamyba, ypač atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) naudojimo proveržis, leidžia Lietuvai pasigaminti vis daugiau vietinės elektros ir mažinti jos importą. 

Pagal turimas Europos šalių galimybes šią vasarą patenkinti elektros poreikį naudojant vien saulės ir vėjo energiją, Lietuva yra 4 vietoje Europoje.

„Atsinaujinančių energijos išteklių technologijos per pastarąjį dešimtmetį  tapo labai išvystytos. Tokiuose įrenginiuose pagaminta elektros energija yra maždaug apie 50 proc. pigesnė nei dujiniuose įrenginiuose pagaminta energija ir apie 40 proc. negu anglies įrenginiuose pagaminta energija“, – pasakoja A. Bagočiūtė.

Anot jos, per pastaruosius penkerius metus elektrą gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje išaugo 15 kartų, o bendra generacija artėja prie 1,6 GW (gigavatų) ribos. Šį augimą, pasak Lietuvos energetikos agentūros (toliau LEA) vadovės, lyginti galima būtų su gyventojų skaičiaus skirtumu atitinkamai Rietavo ir Šiaulių miestuose.

Šie procesai atitinka ir „Naujos kartos Lietuva“ strateginį planą, kurio dalis yra „Žalioji pertvarka“.  Įgyvendinant šią pertvarką, numatytos reformos ir investicijos, skatinančios atsinaujinančių energijos išteklių gamybą (saulės ir vėjo energijos gamyba, alternatyvių degalų gamybos skatinimas), darnaus transporto plėtrą (elektromobilių infrastruktūra, taršių transporto priemonių keitimas) ir energijos efektyvumo priemones (daugiabučių renovacija ir statybų sektoriaus inovacijos), kurios numatyti 676,631 mln. Eur.

„Šiuo metu į Lietuvos energetikos agentūrą gali kreiptis tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys gali kreiptis dėl finansavimo saulės elektrinėms sausumoje įsirengti. Gyventojai gali kreiptis ir paramos, norėdami pasikeisti taršius, iškastinį kurą naudojančius katilus arba senos kartos biokurą naudojančius katilus į efektyvesnius – tiek efektyvesnius penktos klasės biokuro katilus, tiek šilumos siurblius. Taip pat laukiame norinčių įsirengti privačias elektromobilių įkrovimo stoteles“ – nurodo LEA vadovė A. Bagočiūtė.

Anot jos, įsirengti saulės elektrines norintys gyventojai paraiškas teikti turi Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA), o Lietuvos energetikos agentūra skiria paramą  šilumos siurbliams, elektromobilių įkrovimo stotelėms.

Šiuo metu gyventojai raginami pasidomėti paskolos energetikos bendrijoms, parama nepasiturintiems ir kitomis priemonėmis.

Gyventojai informaciją apie finansavimo galimybes gali rasti  šiuos internetiniuose tinklapiuose:   

https://apvis.apva.lt

https://www.ena.lt

https://ilte.lt

Paskolos energetikos bendrijoms ir parama nepasiturintiems asmenims

Šios priemonės tikslas – skatinti atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas (AIEB) ir piliečių energetikos bendrijas (PEB), kurios siekia mažinti energetinį nepriteklių, investuodami į elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybos įrenginius (saulės ir/ ar vėjo elektrines).

Pagal šią priemonę finansuojamos išlaidos elektrinių statymui ir įrengimui arba nutolusios elektrinės įsigijimas.

AIEB ar PEB įrengtos ar įsigytos elektrinės pajėgumų dalis turi būti perduodamos energetinį nepriteklių patiriantiems asmenims, tokiu būdu sumažinant šių asmenų elektros sąskaitas. Energetinį nepriteklių patiriančiu asmeniu laikomas asmuo, turintis teisę į socialinę pašalpą, kaip tai nustatyta Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme.

Kas gali kreiptis paskolos energetikos bendrijoms – pelno nesiekiantys juridiniai asmenys:

įgiję arba siekiantys įgyti AIEB statusą, ir kurių dalyviai (dalininkai) yra tik savivaldybės ir (ar) savivaldybių įstaigos, kai jų steigimo sutartyje ar įstatuose nurodyta, kad įrengtos ar įsigytos Elektrinės įrengtosios galios dalis bus neatlygintinai paskirstoma savivaldybėje (-se) gyvenantiems Energetinį nepriteklių patiriantiems asmenims;

įgiję arba siekiantys įgyti PEB statusą, ir kurių dalyviai (dalininkai) yra tik savivaldybės ir (ar) savivaldybių įstaigos, ir (ar) savivaldybių įmonės, ir (ar) savivaldybių valdomos įmonės, kai jų steigimo sutartyje ar įstatuose nurodyta, kad įrengtos ar įsigytos Elektrinės įrengtosios galios dalis bus neatlygintinai paskirstoma savivaldybėje (-se) gyvenantiems Energetinį nepriteklių patiriantiems asmenims.

Maksimali paskolos suma neribojama, kai finansavimas teikiamas be valstybės pagalbos. Maksimalus paskolos laikotarpis – iki 15 m. (įskaitant paskolos grąžinimo atidėjimo laikotarpį).

Sudomino? Rašykite [email protected]

Taipogi yra galimybė nepasiturintiems asmenims gauti Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) teikiama paramą ir įsigyti saulės elektrines savo namams visiškai nemokamai. 

Paraišką gali pateikti nepasiturintys fiziniai asmenys (turintys tokį statusą SPIS.lt). Paraiškas bus galima pateikti, kai Agentūra paskelbs tokį kvietimą.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder