Be valdžios likę politikos senbuviai: svarbu pajausti saiką

(1)

Po savivaldos rinkimų – permainos ir Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje, kurioje išrinkti 27 nariai. Ko gero, pirmąkart į naujos kadencijos Tarybą nebeišrinkta tiek daug ilgamečių politikų – net aštuoni. Pakalbinti buvę politikos vilkai „Bangai“ sakė, kad reikia žinoti, kada pasitraukti, o naujokams linkėjo sėkmingai tęsti pradėtus darbus ir dirbti tik gyventojų labui.

Užleido vietą kitiems

Buvęs vienos bendrovės direktorius Jonas Dromantas, dabar esantis užtarnautame poilsyje, Tarybos nariu buvo keturias kadencijas ir visą laiką priklausė Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP).

Politikas „Bangai“ teigė, kad jau paseno ir metas pasitraukti. „Gyvenimas susideda iš trijų etapų: jaunystės, brandos ir „Jūs gerai atrodot“, o aš jau trečiame etape“, – šmaikštavo J. Dromantas.

Kitą socialdemokratą, buvusį valstybės tarnautoją, dabar jau taip pat pensininką Andrių Adomaitį galima vadinti politikos veteranu, nes jis Taryboje dirbo nuo 1993 metų.

Pašnekovas sakė, kad jau 2019 metais buvo apsisprendęs pasitraukti iš politinio gyvenimo, tačiau vėl jį kandidatuoti paragino bendražygiai. „Sakiau, kad gali rašyti mane nebent 44 numeriu.

Likau septintas ir visiškai nesigailiu“, – teigė A. Adomaitis. Verslininkas Vaclovas Macijauskas į politiką atėjo 2000 m. su Naująja sąjunga ir po šios partijos vėliava dirbo dvi kadencijas.

Vėliau, 2015 metais, kaip nepartinis kandidatas bendradarbiavo su Žemaičių partija, 2019 metais, atsiradus galimybei kurti komitetus, su komanda įsteigė komitetą „Bendrai geriau“.

Politikas pripažįsta nepaklausęs gero draugo, kuris prieš ketverius metus sakė, kad jo neišrinks, esą jis per daug reikalauja. Advokatas Raimondas Simonavičius Taryboje dirbo tris kadencijas – 12 metų. Visas savo kadencijas politikas buvo išrinktas pagal Žemaičių partijos/komiteto sąrašus.

Pasiteiravus, kodėl šį kartą einant su socialdemokratų sąrašu sėkmė nenusišypsojo, R. Simonavičius atsakė trumpai: „Tiesiog politinė jėga, su kuria dalyvavau rinkimuose, sulaukė labai mažai rinkėjų palaikymo.“

Nemenką politinę patirtį sukaupė ir verslininkas Jonas Dumašius, kuris Tarybos nariu buvo keturias kadencijas, pastarojoje kadencijoje ėjo su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašu. Šių metų rinkimuose jis dalyvavo su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.

„Visi mes turime jausti saiką. Negalvokime, kad gyvename 200 metų, reikia užleisti vietą ir kitiems“, – pokalbio metu sakė J. Dumašius.

Vieno darbo neišskiria

Ne vieną kadenciją valdžioje praleidę politikai prisidėjo prie sprendimų, kurie turėjo pagerinti rajono žmonių gyvenimą. Pasak A. Adomaičio, vienas iš didžiausių jo ir koalicijos laimėjimų – daugiafunkcio centro statybų pradžia Gargžduose, Dariaus ir Girėno gatvėje.

Jam antrino ir J. Dumašius, kuris pabrėžė, kad rajono vaikai mokysis plaukti moderniame, su pakeliamu dug­nu, baseine. J. Dromantas nepasigyrė konkrečiu darbu.

„Jeigu įvardinsiu tik vieną darbą per keturias kadencijas, tai juokingai atrodysiu, nukainosiu kitus darbus“, – sakė politikas. R. Simonavičius tikino, kad stengėsi, jog visi priimti sprendimai būtų naudingi rajono žmonėms.

O štai V. Macijauskas išskyrė savo aktyvias visuomenines veiklas, kurios jau tapo tradicija: „Gargždo“ festivalis, Lietuvos cepelinų virimo čempionatas, 250 metrų vėliavos nešimas Gargžduose.

„Manau, vienas iš mano didesnių darbų – tai 2000 metais suvaldyta finansinė situacija, kai kelis mėnesius vėlavo rajono mokytojų ir kitų darbuotojų atlyginimai, buvo aibė nevaldomų finansinių skolų“, – prisiminė politikas.

Balsuoti – pro stalo apačią

Kiekviename darbe pasitaiko gerų ir blogų dienų, o Taryboje dirbant su skirtingas vertybes bei patirtį turinčiais kolegomis kartais neišvengiama konfliktų.

Pašnekovų paprašius prisiminti bent vieną linksmą ar malonų nutikimą būnant Tarybos nariu, V. Macijauskas neslėpė apmaudo.

„Taryboje visuomet linksma, kai vyksta idėjų „mūšis“, kurį laimi ne tie, kurie jas siūlo, o tie, kurie jas pasisavina iš kitų ir pateikia kaip savas“, – rėžė jis. R. Simonavičiui įsiminė įtempti Tarybos posėdžiai. Mat po kolegų replikų politikas kartais nesuprasdavo, kur pateko – į posėdį ar patyčių vakarėlį.

J. Dumašius stengiasi gyventi šia akimirka ir nesikapstyti praeityje, todėl jokio linksmo nutikimo neprisiminė. Tik A. Adomaitis akcentavo, kad buvo malonūs keli tarptautiniai seminarai, sporto varžybos su kitų savivaldybių kolegomis.

„Vieną kartą man, politikos naujokui, senbuviai prieš vardinį balsavimą užkirto kelią Savivaldybės kavinukėje ir teko veržtis balsuoti pro stalo apačią“, – linksmu prisiminimu dalijosi politikas.

Dešimtmečius rajono politikos arenoje figūravę pašnekovai sukaupė daug patirties, todėl paklausėme, ko jie palinkėtų naujajai Tarybai.

„Ruoškitės posėdžiams, įsigilinkite į sprendimus ir priimkite juos naudingus visuomenei, o ne atskiroms grupėms“, – sakė R. Simonavičius. Kiti pašnekovai linkėjo susitelkti, nepaisant skirtingų politinių įsitikinimų.

Žvaigždžių liga nesusirgo

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Č. Banevičius pagal išsilavinimą yra veterinarijos gydytojas.

Dirbęs ir savo profesinėje srityje visgi didesniąją gyvenimo dalį paskyrė politinei karjerai: iš pradžių buvo renkamas pagal TS-LKD sąrašą, o prieš kelerius metus perėjo į socialdemokratų gretas. Ko gero, jis yra vienintelis rajono politikas, išbandęs įvairius politinius postus – nebuvo tik vicemero pareigose. 1997–2000 m.

Č. Banevičius buvo pasiekęs politinės karjeros viršūnę – tapo rajono meru. Vėliau – rajono Savivaldybės administracijos direktorius, ne vienerius metus buvo Administracijos direktoriaus pavaduotojas, septynis kartus iš eilės išrinktas Tarybos nariu.

Pasiteiravus, kas padėjo nesužvaigždėti, einant tokias aukštas pareigas, Č. Banevičius sakė, kad svarbiausia išlikti savimi. „Jeigu po rinkimų tavęs neatpažįsta artimieji, draugai ar pažįstami, tokio žmogaus į valdžią antrą kartą neišrinks. Aš pareigų niekada neskirsčiau – aukštos ar žemos“, – sakė jis.

2019 m. vėl išrinktas Tarybos nariu performavus koalicijas, jau išėjęs į užtarnautą poilsį, jis vėl buvo pakviestas dirbti Administracijos direktoriaus pavaduotoju. Į naujos kadencijos rajono Tarybą Č. Banevičius nebepretendavo.

Jo teigimu, gyvenimas viską sudėliojo į vietas ir atėjo metas pasitraukti. Politikas yra žinomas kaip puikus anekdotų pasakotojas, tad paprašius papasakoti nors vieną anekdotą apie valdžią ar politiką, Č. Banevičius pažadėjo tai padaryti susitikus gatvėje.

Pažadėjo, bet neatsakė

„Banga“ visiems ilgamečiams Tarybos nariams, kurių jau nebeišrinko į naująją Tarybą, pateikė klausimus raštu, kalbėjosi su jais telefonu. Iki kitos savaitės ketvirtadienio jie tebėra politikai ir privalo laikytis viešumo principo.

Nepasisekė susisiekti tik su verslininku Martynu Pociumi, frakcijos „Kuriam kartu“ nariu, ilgamečiu Jaunimo reikalų komiteto pirmininku, kuris šią savaitę susirgo.

Tarybos narys, verslininkas Alfredas Šaulys, buvęs išrinktas pagal TS-LKD sąrašą, taip pat Tarybos narė, o 2019 m. išrinkta pagal Žemaičių partiją/komitetą, dabar užtarnautame poilsyje esanti ir į Tarybą pagal Demokratų sąjungos „Vardan Lietuva“ sąrašą pretendavusi Rūta Cirtautaitė, kuri tam tikrose kadencijose buvo vicemerė, o vėliau dirbo Vaikų bibliotekoje, į pateiktus korespondentės klausimus pažadėjo atsakyti. Tačiau abu politikai šio pažado netesėjo.

2019–2023 m. kadencijos Klaipėdos rajono savivaldybės taryba į paskutinį posėdį rinksis kovo 30 d. Naujos kadencijos Tarybos pirmasis posėdis planuojamas balandžio 17 d.

Augustė JAŠINAUSKIENĖ

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder