Buvęs Nacionalinio transplantacijos biuro vadovas seksualiai priekabiavo prie darbuotojos
(2)Pareiškėja teigia, jog vadovas glostė jos rankas, lietė pečius, žandu prisiglaudė prie veido. Skundą Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pateikusi darbuotoja taip pat pasakojo sulaukdavusi klausimų ir pastabų apie savo sutuoktinį, kitas privataus gyvenimo detales.
Nesitaikstydama su tokiu elgesiu, moteris išėjo iš darbo. SAM jos skundą persiuntė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai, kuri ir pripažino šį pažeidimą.
Buvęs Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM vadovas kaltinimus neigė. Pasak jo ir jį palaikiusių darbuotojų, įvykiai ir frazės buvo išgalvoti, išraukti iš darbinio konteksto.
Skunde pateikti faktai ir citatos vadinti melagingais. Vėliau aiškinta, kad pareiškėja neteisingai interpretavo jo žodžius. Buvusio vadovo teigimu, vienas iš aprašytų prisilietimų buvo darbinis, o ne sąmoningas siekis suartėti – jis norėjęs darbuotojai padėti dirbti kompiuteriu.
Kontrolierės tyrime apklausti liudytojai ir liudytojos patvirtino matę ir / ar girdėję apie pareiškėjos patirtą priekabiavimą. Dalis jų pasakojo, kad ir pačios patyrė panašų seksualinį priekabiavimą.
Toks elgesys kartojosi ne vieną kartą, liudytojai ir liudytojos savo patirtimi dalijosi ir su SAM suburta darbo grupe, ir su Valstybinės darbo inspekcijos tyrėjais (-omis).
Birželį VDI konstatavo, kad savo elgesiu vadovas pažeidė Darbo kodeksą – darbuotojams (-oms) jis nesukūrė saugios darbo aplinkos. VDI atliko anoniminę darbuotojų apklausą.
Joje dalyvavo 67 proc. Nacionalinio transplantacijos biuro administracijos darbuotojų. 8 iš 10 apklaustųjų nurodė girdėję (-usios) arba žinantys (-čios) apie psichologinio smurto darbe apraiškas, 6 iš 10, paklausti (-os), ar kolektyve pasitaiko seksualinio priekabiavimo atvejų, atsakė teigiamai.
Seksualiniu priekabiavimu laikomas nepageidaujamas ir užgaulus seksualinio pobūdžio elgesys, kuriuo sukuriama bauginanti, priešiška, žeminanti ar įžeidžianti aplinka. Tai yra viena iš diskriminacijos formų.
Seksualinis priekabiavimas gali būti išreiškiamas žodžiu, raštu ar fiziniu veiksmu. Pavyzdžiui, nepageidaujamais prisilietimais, oro bučiniais ar kitokiais gestais, seksualinio pobūdžio užuominomis, pokalbiais lytinių santykių tema, komentarais apie kūno formas ir pan.
Seksualinio priekabiavimo konstatavimui nebūtina nustatyti, kad skundžiamas asmuo sąmoningai siekė sukurti žeminančią ir bauginančią aplinką.
Pagal Konstitucinio Teismo išaiškinimą, vertinant, ar elgesys laikytinas priekabiavimu dėl lyties, įskaitant seksualiniu priekabiavimu, atsižvelgtina į tai, kaip elgesį suvokė asmuo, prie kurio priekabiauta.
Lygių galimybių kontrolierė B. Sabatauskaitė atkreipia dėmesį, kad seksualinis priekabiavimas ir diskriminacija dėl lyties vis dar yra skaudi darbo santykių problema.
„Pranešti apie seksualinį priekabiavimą ar kitokią diskriminaciją darbo vietoje vis dar yra itin sudėtinga. Žmonės būna įbauginti, bijo prarasti darbo vietą, galbūt net ne visada gali atpažinti, kad jų teisėmis yra piktnaudžiaujama.
Organizacijose turėtų vyrauti nulinė tolerancija priekabiavimui ir diskriminacijai. Akivaizdu, kad SAM būtina imtis labai rimtų strateginių priemonių, kad ministerijai pavaldžiose įstaigose būtų užtikrinta saugi darbo aplinka “, – sako ji.
Kontrolierei atliekant tyrimą sveikatos apsaugos ministras patenkino įstaigos vadovo prašymą išeiti iš darbo. Taip buvo nutraukti lygias galimybes pažeidžiantys veiksmai, todėl tyrimas nutrauktas.
Nepaisant to, lygių galimybių kontrolierė kreipėsi į Nacionalinio transplantacijos biuro administraciją rekomenduodama suteikti pagalbą nuo seksualinio priekabiavimo ir priekabiavimo nukentėjusioms(-iems) darbuotojoms(-ams).
B. Sabatauskaitė taip pat kreipėsi į SAM siūlydama nusimatyti strategines prevencijos priemones:
1) įvertinti priekabiavimo, seksualinio priekabiavimo ar psichologinio smurto paplitimą ministerijai pavaldžiose įstaigose. Pavyzdžiui, atliekant anonimines darbuotojų apklausas;
2) užtikrinti, kad įstaigose būtų rengiami seksualinio priekabiavimo ir kito įstatymus pažeidžiančio elgesio atpažinimo mokymai;
3) užtikrinti, jog ministerijai pavaldžiose įstaigose būtų patvirtinti seksualinio priekabiavimo, priekabiavimo bei psichologinio smurto prevencijos ir reagavimo mechanizmai.
Jei darbo vietoje susidūrėte su seksualiniu priekabiavimu, turite teisę teikti skundą lygių galimybių kontrolierei. Taip pat pateikiame keletą patarimų, ką daryti susidūrus su tokio pobūdžio elgesiu.
Rašyti komentarą