Čmilytė-Nielsen: norėčiau tikėti, kad Vakarai pabudo iš geopolitinės letargijos

Čmilytė-Nielsen: norėčiau tikėti, kad Vakarai pabudo iš geopolitinės letargijos

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, kalbėdama konferencijoje „Vilniaus saugumo forumas 2023“, pabrėžė, kad Lietuva jau seniai buvo įspėjusi Vakarų šalis apie Rusijos agresiją ir vis apie ją primindavo. Parlamento vadovė teigė, kad norėtų tikėti, jog Vakarai pabudo iš „geopolitinės letargijos“.

„Jau gerą dešimtmetį savo sąjungininkus Vakaruose įspėjame, su kuo turime reikalą. Žinoma, dabar man kyla didelė pagunda pasakyti „juk mes jums sakėme“, bet susilaikysiu.

Geriau pasakysiu šachmatų terminais – ėjimus matykite tokius, kokie jie iš tiesų yra, o ne tokius, kokius norime, kad jie būtų. Ne viskas yra balta ir juoda“, – konferencijoje teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo pirmininkė atkreipė dėmesį, kad 2021-aisiais Baltarusijos pradėta neteisėtų migrantų krizė buvo platesnio Kremliaus plano dalis.

„Žvelgiant iš dabartinės perspektyvos, akivaizdu, kad migrantų antplūdis prie mūsų rytinių sienų 2021-ųjų metų vasarą buvo ne kas kita, kaip platesnio Kremliaus plano, kuriuo buvo siekiama deeskaluoti padėtį pasienyje, sukelti politinį chaosą šalyje, įvaryti pleištą tarp ES valstybių narių, atitraukti dėmesį nuo Kremliaus pasiruošimo pulti Ukrainą, atitraukti dėmesį nuo mūsų finansinių ir logistinių išteklių, dalis“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Pasak jos, Ukrainos pasipriešinimas Rusijai suteikė laiko Vakarų valstybėms suvokti, kokią kaimynę turi Europos šalys. Seimo pirmininkė tikisi, kad Vakarai „pabudo iš geopolitinės letargijos“ ir vėl į ją neįklimps.

„Mes patys dar iki galo nesupratome, kokią dovaną mums visiems vakarams padovanojo Ukraina, suteikdama mums laiko suvokti kur esame ir su kuo turime reikalų“, – akcentavo V. Čmilytė-Nielsen

„Norėčiau tikėti, kad iš tikrųjų įvyko vienas dalykas – kad Vakarai pabudo iš geopolitinės letargijos. Iki šiolei vieninga vakarų reakcija į Rusijos invaziją suteikia daug vilčių. Ar vėl į ją neįklimpsime, priklausys nuo to, ką darysime toliau“, – teigė Parlamento vadovė.

Seimo pirmininkė pridūrė, kad Rusija yra pasirengusi ilgai konfrontacijai su Vakarais, todėl, pasak jos, kyla klausimas, ar Vakarai yra tam pasiruošę.

„Tiesa ta, kad Rusija yra pasirengusi ilgalaikei strateginei konfrontacijai su vakarais. Tik ar esame tam pasirengę?“, – retoriškai klausė V. Čmilytė-Nielsen.

Pasak Seimo pirmininkės, penktadienį vykstančioje konferencijoje „Vilniaus saugumo forumas 2023. Atgrasymas susivienijus“ daug dėmesio skiriama gynybiniam atgrasymui ir geriausiems jo įgyvendinimo būdams bei priemonėms.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder