Dalia Grybauskaitė

Dalia Grybauskaitė ir 2024-ųjų metų rinkimai: ar įmanoma įbristi į tą pačią upę? (4)

Dalia Grybauskaitė gyventojų apklausose vis dar lieka viena palankiausiai vertinamų politikių, tačiau, nepaisant to, jog nemažai gyventojų teigia norintys ją vėl matyti šalies vadovo poste, politologų vertinimu, 2024 m. prezidento rinkimuose eksprezidentė neturėtų dalyvauti.

Organizatorių nuotr.

 

 

Mykolo Romerio universiteto (MRU) Politikos mokslų instituto direktorius Algis Krupavičius teigia, kad teoriškai D. Grybauskaitė galėtų dalyvauti prezidento rinkimuose, bet demokratinėse valstybėse praktika, kad dvi kadencijas baigęs prezidentas dalyvautų rinkimuose ir trečią kartą, yra nepriimtina.

„Visgi mes esame palyginti nauja demokratija, todėl precedentai formuojasi. Pavyzdžiui, Algirdas Brazauskas 2001 m. nusprendė sugrįžti į politiką tapdamas tuometinės socialdemokratų koalicijos veidu, taip buvo sukurtas naujas precedentas, kad buvę prezidentai gali dalyvauti politikoje ir siekti aukščiausių valdžios postų, bet tie postai nėra bandymas antrą kartą įlipti į tą pačią upę. A. Brazauskas 2001 m. buvo paskirtas ministru pirmininku.

Jei D. Grybauskaitė svarstytų galimybę sugrįžti į nacionalinės politikos viršūnes, tai A. Brazausko precedentas atrodytų priimtinesnis, nes buvo premjero poste“, – aiškino politologas.

Organizatorių nuotr.

Algis Krupavičius. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Jis tikina, kad trečią kartą dalyvauti prezidento rinkimuose atrodytų keistai dėl pačių demokratijos taisyklių, o Lietuvą pastatytų į tą kaimyninių šalių vietą: „Rusija – mes gerai prisimename Medvedevo ir Putino tandemą ir rotaciją tarp jų, prezidento poste esantį Lukašenką, tai demokratinėse šalyse tokios praktikos neturėtų būti.“

„Niekas negali šiandien pasakyti, kad D. Grybauskaitė laimėtų būsimus prezidento rinkimus.

Antri jos rinkimai nebuvo tokie paprasti, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Matėme ir jos pačios reakciją, kai po pirmojo turo nusprendė nesikalbėti su žiniasklaida, nes buvo nusiteikusi pirmajame ture laimėti. Jai buvo tam tikras asmeninis šokas, sukrėtimas“, – apie laimėjimo realumą kalbėjo A. Krupavičius.

MRU Politikos mokslų instituto direktorius pabrėžė, kad nusprendusi dalyvauti rinkimuose, D. Geybauskaitė nebūtinai juose laimėtų.

„2014 m. antras rinkimų turas parodė, kad rezultatai nebuvo į vieną pusę, socialdemokratai turėjo kandidatą, kuris net nelabai aišku, kuriuose rinkimuose dalyvavo, ir jų rinkimų kampanija buvo labai nekokybiška. Manau, kad 2024 m. prezidento rinkimuose konkurencija ir pirmame, ir antrame turuose bus gan įtempta.

Pralaimėjimo galimybė yra, ar prezidentei D. Grybauskaitei to reikia?“ – klausė jis.

Savaitė politikoje yra labai daug.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Lauras Bielinis pritaria, sakydamas, kad teoriškai D. Grybauskaitė galėtų dalyvauti ateinančiuose rinkimuose, įstatymiškai ji turi tokią teisę, tačiau politiškai jai būtų itin sudėtinga.

Organizatorių nuotr.

Lauras Bielinis. Stasio ŽUMBIO nuotr.

„Mes turime suvokti, kad kandidatas turi ieškoti atramos politiniame lauke, matome, kaip prezidentui Gitanui Nausėdai sunku, kai jis neturi atramos Seime, jam nėra taip lengva realizuoti savo tikslus.

Dešinieji turi savo kandidatę – I. Šimonytė, kairieji centristai irgi turės, čia ir S. Skvernelis gali būti, todėl ji iš esmės neieško kažkokių rimtų kontaktų.

Mes po truputį ją užmirštame.

D. Grybauskaitė yra savotiškai virš politinio lauko, bent jau save taip eksponuoja, bet, būdama virš politinio lauko, ji iš esmės nuo jo ir tolsta. Nutolusi nuo jo, rinkimuose galbūt sulauktų savotiško palaikymo, bet ir kritikos“, – tvirtino L. Bielinis.

VDU profesorius įsitikinęs, kad apie D. Grybauskaitę kalbama palankiai ne dėl to, kad galvojama apie ją: „Ji priešpriešiais pastatoma kitiems galimiems lyderiams, todėl tokiu būdu įgyja persvarą, bet rinkimai yra truputį kitas dalykas, tai ne trumpalaikis reitingų matavimas, o iš tikrųjų labai rimtas ir gan atsakingas pasirinkimas.“

Man regis, tai tik įdomios spekuliacijos, kurios erzina visus potencialius kandidatus.

„Didelė dalis gyventojų žvelgia į politiką ieškodami politikoje tėviškos globos. Toks paternalistinis mąstymas priartina juos prie D. Grybauskaitės, nes ji kaip tik demonstravo tą motinišką globą: „Aš už jus viską padarysiu ir jūs sėdit braškėse“, o visi kiti politikai yra gan demokratiški, liberalūs, leidžia kitiems reikštis, save kritikuoti“, – pridūrė politologas.

Organizatorių nuotr.

Liutauras Gudžinskas. Stasio ŽUMBIO nuotr.

Jos tvirta ranka daug kam imponavo ir dalis žmonių tai vertina.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas Liutauras Gudžinskas taip pat nemato jokių signalų, kurie parodytų, jog D. Grybauskaitė ruošiasi 2024 m. dalyvauti prezidento rinkimuose, tačiau sako, kad viskas priklausys nuo jos apsisprendimo.

„Antrą kartą į tą pačią upę žmonės nelinkę bristi.

Šiuo atveju jai būtų labai sunku parodyti tą šviežumą, su kuriuo ji ėjo anksčiau, ir žinome, kad jai labai nepatinka neužtikrintumas. Pavyzdžiui, kai antrą kartą 2014 m. kandidatavo, ji labai jaudinosi, kad nepavyko laimėti rinkimų pirmajame ture“, – teigė L. Gudžinskas.

Politologo požiūriu, palaikymas visuomenės apklausose daug nereiškia: „Paprastai visi prezidentai yra gerbiami ir vertinami, bet vien to laimėti rinkimus nepakanka.“

Organizatorių nuotr.

Dalia Grybauskaitė, Stasio ŽUMBIO nuotr.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder