„Ta proga noriu kreiptis į Lietuvos sveikatos apsaugos ministrą A.Dulkį dėl Lietuvos sveikatos sistemos suvereniteto.
Kaip žinoma, artėja kritinė data, kai viso pasaulio sveikatos sistemos rizikuoja prarasti savo suverenitetą. Globali valdžia, ypač sveikatos sektoriuje, jau nebeskamba kaip sąmokslo teorija.
Tokia niekada ir nebuvo. Būtent šių metų gegužės 27 dieną įvyks PSO 77-oji asamblėja, kurioje PSO šalys narės pasirašys pasaulinės pandemijos valdymo sutarties tekstą. Jame, be kita ko, rašoma, jog PSO generaliniam direktoriui suteikiamos beveik neribotos galios ir teisės skelbiant pasaulinę pandemiją ir nustatant jos valdymo gaires.
Šalys narės privalo paklusti sutarties vykdymo subjektams ir jų nurodymams dalintis informacija, vakcinomis ir vaistais. Šalys narės privalo atsiskaityti PSO dėl savo veiksmų pandemijos valdymo kontekste. Šalių narių vidaus politikos veiksmai privalo sutapti su sutarties tikslais ir jų įgyvendinimu", - įspėjo D.Kepenis.
Anot jo, nors naujausias sutarties juodraštis jau nebemini privalomumo kaip tokio, tačiau atskiri sutarties punktai sako atvirkščiai.
„2024 m. vasario 24 d. aukščiausio cituojamumo žurnale „British medical journal" pasirodžiusiame moksliniame straipsnyje aiškiai teigiama, kad „Pfizer" vakcinos sukelia ūminį skersinį mielitą, tai yra nugaros smegenų uždegimą, ir ūminį encefalomielitą, tai yra galvos smegenų uždegimą. Ir tai tik dar vienas iš daugelio įrodymų, kad saugios ir efektyvios vakcinos kaip pandemijos valdymo pagrindas buvo klaida.
Nepamirškime, kad savo moksliniais įrodymais pagrįstą, bet kitokią nei valdžios nuomonę turėję asmenys buvo stigmatizuojami, gąsdinami, su jais buvo raginama susidoroti. Prašau man, kaip Seimo nariui, vadovaujantis jūsų veiklą reglamentuojančiais teisės aktais, atsakyti: negi mes nebepasitikime savo suverenios sveikatos sistemos galimybėmis? Ar planuojate, gerbiamas Dulky, pasirašyti šią PSO sutartį ir kas jus įgaliojo? Ir kada mes Lietuvoje svarstėme šios sutarties sąlygas?
Pastebiu efektyvią praktiką, kai likus mažiau nei 6 mėnesiams iki parlamento rinkimų, ši Vyriausybė ir jūs, kaip šios Vyriausybės narys, imatės tokių sprendimų, kurie nėra suderinami su nacionaliniu valstybės saugumu, suverenitetu ir kelia grėsmę Lietuvos žmonių savarankiškumui ir sveikatai", - iš Seimo tribūnos rėžė D.Kepenis.
A.Dulkio jis pasiteiravo, ar šis pasirengęs atiduoti Lietuvos suverenitetą.
„Ar jūs pasirengę tą daryti? Kodėl Lietuvoje mes apie tai nekalbame, to neaptarinėjame? Nes po to atiduosime visą sveikatos valdymą jau į tarptautines rankas, Lietuvoje mes nebeturėsime balso. Po to, kai jau pasirašysime, niekas čia, Lietuvoje, jau nebeturės teisės valdyti šio proceso, jau mus valdys PSO su jos vadu", - įspėjo D.Kepenis.
A.Dulkys šį kartą iš kolegos nepasityčiojo, nors paprastai taip daro.
„Labai ačiū jums už klausimą. Teisinga, kad domitės. Taip, iš tikrųjų labai svarbi sutartis. Noriu jus patikinti, kad tiek Lietuvos Vyriausybė, tiek Sveikatos apsaugos ministerija, tiek aš asmeniškai iš tikrųjų labai atsakingai žiūrime į tą procesą. Jis yra ilgas, sudėtingas. Nesu dar toks užtikrintas, ar sutartis iš tikrųjų bus asamblėjos metu jau pateikta, nes derybos tikrai vyksta, yra įvairių nuomonių.
Bet norėčiau gal atkreipti jūsų dėmesį, kad pagrindinis akcentas čia yra ne kokių nors savo įgaliojimų ar savo teisių, sveikatos sistemų atidavimas kokiai nors kitai organizacijai, o priešingai - būtent įvertinę, ką pandemijos metu pamatė pasaulis, kad virusas nesirenka sienų, jam neįdomūs valstybių pavadinimai, mes turime užtikrinti, kad visame pasaulyje žmones pasiektų ir vakcinos, ir žinios, ir kiti dalykai, ko, deja, šios pandemijos metu nebuvo.
Buvo labai skirtinga situacija Europoje, ji labai skyrėsi nuo to, kas vyko Afrikos žemyne. Tai būtent tas susitarimas yra skirtas, kad visame pasaulyje mes tokias pandemijas, ekstremaliąsias situacijas, kurios peržengia vienos šalies ribas, įveiktume kartu bendradarbiaudami - ir valstybės, ir vyriausybės, ir medicinos mokslininkai, ir kiti ekspertai.
„Kadangi turiu jūsų raštišką kreipimąsi, tai tikrai pateiksime tą visą algoritmą, kaip vyksta derybos, kad jums būtų aiškiau. Bet iš principo noriu pasakyti, kad mes, Lietuva, palaikome, kad yra svarbi tokia pandemijos sutartis, bet mes tikrai tenai nepalaikome jokių privalomumų ir kitų dalykų.
Atvirkščiai, Europos Sąjungos valstybės pasisako, kad turi būti bendros rekomendacijos, kaip mums ateityje kovoti su pandemijomis ir ekstremaliomis situacijomis ir daugiau bendradarbiauti. Tai tikrai jus patikinu, kad nėra čia jokių sąmokslo teorijų, o būtent tėra siekis išgelbėti daugiau žmonių gyvybių ateityje", - tikino A.Dulkys.
Rašyti komentarą