Joje, be kitų šios srities ekspertų, dalyvavo ir Europos Komisijos atstovas Andreas von Busch, pabrėžęs, kad iki 2030 m. bus siekiama padvigubinti pastatų renovacijos apimtis, ženklias investicijas tam per savo finansinius produktus planuoja ir INVEGA.
„Europos Sąjungoje pastatų sektorius sunaudoja apie 42 proc. energijos ir sukuria daugiau nei trečdalį su energija susijusio išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio.
Iki 2030 m. norime padvigubinti pastatų renovacijos apimtis, o ilgalaikis 2050 m. tikslas – sukurti klimato požiūriu neutralią ekonomiką.
Lietuva planuoja skirti ženklią Europos regioninės plėtros ir Sanglaudos fondų investicijų sumą siekiantiems ne žemesnės nei B energetinės klasės daugiabučių modernizavimo projektams ir iki 2029 m. pagerinti beveik 110 tūkst. būstų energinį efektyvumą.
Tai yra antras siektinas rezultatas ES, daugiau planuoja tik Lenkija“,– renginio metu kalbėjo A. von Busch.
Šiuo metu INVEGA kviečia projektų administratorius tekti paraiškas paskoloms daugiabučių atnaujinimui.
Kvietimas buvo paskelbtas pernai papildžius Daugiabučių namų modernizavimo fondą (DNMF) 192 mln. eurų 2021 – 2027 m. Europos Sąjungos finansavimo laikotarpio investicinių fondų lėšų.
DNMF lėšomis lengvatinės paskolos daugiabučių namų modernizavimui teikiamos nuo 2015 m. Bendras fondo investicijų skaičius viršija 400 mln. eurų. Jau pasirašyta daugiau nei 1000 sutarčių, o gyvenimo sąlygos pagerėjo beveik 33 000 namų ūkių (907 užbaigti projektai).
2023 m. paskelbtus naują kvietimą gauta dar 414 paraiškų, 474 mln. eurų sumai. Pusei jų jau priimti teigiami sprendimai. Naujojo finansavimo laikotarpio lėšomis patvirtintas ir trijų pilotinių skydinės renovacijos projektų finansavimas.
Šių, pirmųjų Lietuvoje bandomųjų projektų, kurie bus atnaujinami, pasitelkiant gamykloje pagamintas standartizuotas konstrukcijas – sienų ir stogų skydus, paskolų vertė viršys 4 mln. eurų.
Laukia dideli pokyčiai
Pasak INVEGOS Verslo plėtros departamento direktorės Kristinos Vaskelienės, planuojama, kad papildomai pritraukus privačių finansuotojų lėšas ir pasitelkus į fondą grįžusias 2014-2020 m. finansavimo laikotarpio lėšas, INVEGA daugiabučių namų atnaujinimo projektams artimiausiais metais nukreips beveik 900 mln. eurų.
„INVEGA daugiabučių portfelio finansinių srautų pagrindu planuoja išleisti skolos vertybinius popierius, taip pat papildomai pritraukti privačių lėšų.
Prognozuojame, kad Daugiabučių namų modernizavimo fondo paskolų portfelis pasieks 1,5 mlrd. eurų“, – teigė K. Vaskelienė.
Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos laukia dideli pokyčiai – ne tik naujas lėšų pritraukimo būdas – atsižvelgiant į naujų pilotinių projektų įgyvendinimo rezultatus, bus peržiūrimas ir įvertinamas programos priemonių efektyvumas bei procesai, galimai įgalinant naujų produktų ir proceso inovacijų naudojimą (konversija, skydinė renovacija).
Žaliasis finansavimas
Žaliųjų finansų instituto vadovas Audrius Šilgalis, kalbėdamas apie sąsajas tarp renovacijos ir kitų žaliųjų finansų projektų teigė, kad renovacija gali būti žaliųjų finansinių produktų pagrindas ir paskatinti tokio tipo finansinių instrumentų kūrimą ateityje.
Fondas tvirtai žengia žaliuoju kursu: atnaujinus daugiabučius namus kasmet sutaupoma po 314 GWh, į aplinką išmetama po 61,8 tūkst. tonų mažiau CO2 kas metus. Pasitelkus 2021-2027 m. finansavimo laikotarpio lėšas, ateityje šie skaičiai tik augs.
Rašyti komentarą