Dėl politikų ištaškytų pinigų – STT ikiteisminis tyrimas

(1)

Lietuvoje pastaruoju metu aktyviai viešinama informacija apie savivaldybių tarybų narius, godžiai taškančius biudžetų pinigus galimai asmeninėms reikmėms, pavadintoms su Tarybos nario veikla susijusiomis išlaidomis. Apie tai dar vasario mėnesį rašė „Šiaulių kraštas“.

Specialiųjų tyrimų tarnyba pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Šiaulių miesto, Mažeikių rajono ir Neringos savivaldybių tarybų narių galimo piktnaudžiavimo.

Baudžiamoji atsakomybė dėl piktnaudžiavimo

Specialiųjų tyrimų tarnyba pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl trijų savivaldybių tarybos narių galimo piktnaudžiavimo pagal Baudžiamojo kodekso 228 straipsnio II dalį.

Jame atsakomybė taikoma valstybės tarnautojui ar jam prilygintam asmeniui, piktnaudžiavusiam tarnybine padėtimi arba viršijusiam įgaliojimus, jeigu dėl to didelės žalos patyrė valstybė, Europos Sąjunga, tarptautinė viešoji organizacija, juridinis ar fizinis asmuo.

Valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo, piktnaudžiavęs tarnybine padėtimi arba viršijęs įgaliojimus, jeigu dėl to didelės žalos patyrė valstybė, Europos Sąjunga, tarptautinė viešoji organizacija, juridinis ar fizinis asmuo.

Jei toks asmuo padarė numatytą veiką, siekdamas turtinės ar kitokios asmeninės naudos, jeigu nebuvo kyšininkavimo, baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki septynerių metų.

Jau rašėme, kad Šiaulių miesto savivaldybėje Tarybos nariui su jo, kaip Tarybos nario, veikla susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto, biuro patalpų nuomos išlaidoms apmokėti, kiek jų nesuteikia ar neapmoka tiesiogiai Savivaldybės administracija, kas mėnesį skiriama 0,25 vidutinio mėnesinio atlyginimo išmoka, kurią reikia pagrįsti įsigijimo dokumentais.

Už šias išmokas mokesčiai neskaičiuojami.

Per 2022 metus tokioms išmokoms 28 Tarybos nariams atseikėta kiek daugiau nei 115 tūkstančių eurų.

Kadangi šių išlaidų kontrolė palikta pačių politikų sąžinei, didžioji dalis šių lėšų suteka į jų automobilių bakus.

Po daugiau nei tūkstantį eurų per paskutinį praėjusių metų ketvirtį degalams išleido Antanas Sireika, Jonas Nainys, Nijolė Prascevičienė, Gintautas Lukošaitis.

Daugiau nei 600 eurų per ketvirtį sugeba išleisti Tarybos narys Virginijus Kinčinaitis, net nevairuojantis automobilio. O štai Gediminas Beržinis-Beržinskas 2022 metais savo automobilio remontui ir atsarginėms dalis išleido net 3 000 eurų.

Nėra kontrolės ir aiškių reikalavimų

Informacijai apie galimą savivaldybių tarybų narių piktnaudžiavimą pasklidus plačiau, darbo ėmėsi Specialiųjų tyrimų tarnyba.

Šių metų kovą STT atliko antikorupcinį vertinimą dėl savivaldybių tarybų narių išlaidų kompensavimo tvarką reglamentuojančių teisės aktų. Išnagrinėtos 23 savivaldybių, tarp kurių ir Šiaulių miestas, situacijos.

Išvadoje įvertinta, kad teisės aktai nereglamentuoja patirtoms išlaidoms įrodyti būtinų aspektų, todėl sudaromos galimybės Tarybos nariams kompensuoti ir ne jų patirtas išlaidas.

Štai Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nariams 2021 metų I ketvirtį, kurio metu galiojo judėjimo tarp savivaldybių apribojimai bei draudimai, vien už degalus išmokėta nuo 165,39 iki 1045,27 euro.

Iš analizuotų savivaldybių tik dvi – Kelmės ir Molėtų rajonų – yra įtvirtinusios tam tikrus transporto išlaidų apribojimus.

Tarybos nariams už atvykimą į Tarybos, komitetų, komisijų, darbo grupių posėdžius bei renginius, susitikimus su gyventojais mokama 0,20 euro už kilometrą pagal pateiktą Tarybos sekretoriui prašymą, prie kurio turi būti pridedami degalų įsigijimą ir apmokėjimą įrodantys dokumentai.

Konstatuota, kad nėra apibrėžtos tarybos narių išmokų panaudojimo kontrolės procedūros, atsakingų padalinių. Teisės aktai nereglamentuoja patirtoms išlaidoms įrodyti būtinų aspektų, todėl sudaromos galimybės tarybos nariams kompensuoti ir ne jų patirtas išlaidas.

Vertinimo išvadoje pastebima, kad kai kurios savivaldybės, taip pat ir Šiaulių miestas, į išlaidų sąrašą yra įtraukusios ir automobilio draudimą (nedetalizuodamos, ar turimas omenyje privalomasis transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimas, ar ir KASKO), padangų keitimą, remontą ir detales, taksi išlaidas, automobilio parkavimo ar saugojimo išlaidas, tačiau nekelia reikalavimo nurodyti konkretų automobilį ir jo savininką pateikiamuose išlaidas patvirtinančiuose dokumentuose.

STT specialistai konstatuoja, kad Vietos savivaldos įstatyme pateiktas baigtinis sąrašas išlaidų, kurios tarybos nariui gali būti kompensuojamos – kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto, biuro patalpų nuomos.

Tačiau savivaldybių tarybos minėtas išlaidų grupes neretai interpretuoja bei į tarybų veiklos reglamentus kaip galimas kompensuoti tarybos narių išlaidas įtraukia papildomas, įstatyme nenumatytas išlaidas arba išplečia jų sąrašą, todėl kai kurios išmokos galimai skiriamos nepagrįstai.

STT pateikė išvadas Lietuvos savivaldybių asociacijai, vertintoms savivaldybėms bei Vidaus reikalų ministerijai.

Siūloma svarstyti galimybę atitinkamai tikslinti teisinį reguliavimą, numatant prievolę išsamiai pagrįsti visas kompensuoti teikiamas išlaidas, siejant su Tarybos nario tiesiogine veikla, taip pat užtikrinant ne tik griežtesnę tarybos nariams išmokėtų lėšų pagrįstumo bei teisėtumo kontrolę, bet ir detalią atskaitomybę visuomenei skelbiant tarybos narių gautas išmokas bei šias sumas išskiriant savivaldybės finansiniuose dokumentuose.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder