Dujų balionėliai vaikams – drausti ar duoti?

(4)

Policija prieštarauja Seimo frakcijos, kuriai priklauso ir buvęs generalinis komisaras, pasiūlymui įteisinti dujų balionėlius savigynai vaikams nuo 14 metų. Dėl parlamentarų planų už galvų susiėmę ir mokyklų, ir tėvų organizacijų atstovai: tai būtų tas pats, kas laisvai dalinti ginklus suaugusiesiems.

Labai retai apsigintų

Policijos departamentas trečiadienį įspėjo, kad leidus turėti dujų balionėlius savigynai vaikams nuo 14 metų atsirastų nemažai rizikų. Pareigūnai nurodė, kad tokiu atveju jie būtų naudojami ne tik savigynai, bet ir nusikaltimams bei nusižengimams daryti: „Turėdami balionėlius paaugliai norės juos išbandyti ant savo bendraamžių - siekdami parodyti savo viršenybę ar pasityčioti, apiplėšti ir pan. Be to, jie ne visais atvejais gebės atskirti, kada baigiasi savigyna ir prasideda jos priemonių naudojimas kerštui ir pan."

Pastebėta, kad nepilnamečiams iki 16 metų nebus galima taikyti atsakomybės. Be to, balionėliai gali būti panaudoti paauglių žaidimams - pavyzdžiui, dujų pripurškiama klasėje norint nutraukti pamoką, autobusuose siekiant sutrikdyti ekskursiją.

Pareigūnai teigia, kad tik labai retais atvejais vaikai patys apsigintų: „Pagrindinis veiksnys lemiantis, kad asmuo gintųsi yra jo valia ir ryžtas priešintis."

Tėvai ginkluoja vaikus

Pakeisti Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą taip, kad sulaukę 14 metų vaikai jau galėtų turėti balionėlius, jeigu juos perdavė tėvai, įtėviai ar globėjai, šių metų kovą Seime pasiūlė Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos". Kaip rašė „Vakaro žinios", vasarį gyventojus įaudrino keli sostinėje įvykę vaikų užpuolimo atvejai.

„Vaikų užpuolimų, smurto atvejų skaičiai didėja. Žmonės ginkluoja vaikus patys ir tai daro rizikuodami patys tapti pažeidėjais.

Tačiau nei policija, nei vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė nesiūlo jokių veiksmų", - tuomet komentavo Seimo narys, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos" pirmininkas ir buvęs policijos generalinis komisaras, vidaus reikalų ministras ir premjeras Saulius Skvernelis.

Seime praeito mėnesio pabaigoje nuspręsta svarstyti šį projektą. Po aptarimų komitetuose prie jo turėtų būti grįžta gegužės 23 d.

Ramina statistika

Policija nurodo, kad pernai Lietuvoje nuo nusikaltimų nukentėjo 833 berniukai ir 719 mergaičių. Lyginant trijų metų statistinius duomenis, matyti, kad nukentėjusiųjų vaikų skaičius mažėja: 2020 m. - 1720, 2021 m. - 1614, 2022 m. - 1552. Pernai mažiau jų nukentėjo nuo plėšimų.

Turimais duomenimis, daugumoje Europos šalių įstatyminė bazė sureguliuota, kaip šiuo metu Lietuvoje. Nuo 14 metų balionėlį galima įsigyti tik Vokietijoje, nuo 16 metų - tik Latvijoje.

Kroatijoje, Serbijoje ir Italijoje. Belgijoje, Danijoje, Graikijoje, Airijoje, Maltoje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Švedijoje dujų balionėliai civiliams asmenims apskritai uždrausti.

Beje, kaip rašė „Vakaro žinios", anksčiau viena policijos pareigūnė nustebino savigynos ekspertus, kai patarė, kad vaikai galėtų nešiotis mažą plaukų lako balionėlį ar kvepalų buteliuką, iš kurio galima papurkšti į akis.

Komentuoja KTU inžinerijos licėjaus direktorius, Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas Dr. Dainius Žvirdauskas:

Balionėlius turėti vaikams būtų nesaugu. Tai būtų didžiulė klaida. Šį klausimą aptarėme švietimo įstaigų vadovus vienijančiose asociacijose. Mūsų požiūris kategoriškas - tai perteklinė priemonė. Toks leidimas suteiktų daugiau pavojų ir destrukcijos. Įsivaizduokime, kad 16 metų paaugliai konflikto metu vienas kitam purškia į akis dujas. Juos išskirti bandančiam mokytojui taip pat iš įniršio papurškiama. Tai tas pats, kas laisvai dalinti ginklus suaugusiesiems.

Lietuvos tėvų forumo tarybos pirmininkas Kęstutis Mikolajūnas:

Man atrodo, kad leidimas vaikams turėti dujų balionėlius, matyt, pridarytų daugiau bėdų, nei išspręstų problemą. Šiai dienai nėra tokios būtinybės. Su jais elgtis impulsyviems paaugliams gali pritrūkti brandos ir kiltų pavojų. Mes - ne Amerika, kur ginkluojamasi. Geriau ugdyti vaikų sąmoningumą, užtikrinti teritorijų, kuri jie vaikšto, saugumą.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder