ESminiai pokyčiai vyksta

Keletos Lietuvos regionų savivaldybių pasiteiravome kaip sekasi planuoti naująsias regionų plėtros planų priemones, kokius šiuo metu įgyvendinamus Europos Sąjungos investicijų projektus jos išskirtų ir kitų aktualijų.

Vilniaus rajono savivaldybė, meras Robertas Duchnevičius

Vilniaus rajono savivaldybė yra susiplanavusi projektus pagal beveik visas pažangos priemones. Dalį projektų planuojama įtraukti į Regiono plėtros planą rugsėjo mėn. per vyksiantį Vilniaus regiono plėtros posėdį. 

Dalis mūsų projektų (švietimo, sveikatos ir kt. sričių) jau yra vertinimo stadijoje. Projektams „Sveikatos centro įkūrimas Vilniaus rajone“ ir „Tūkstantmečio mokyklos“ patvirtintas finansavimas, o greitu metu bus teikiama paraiška dėl socialinio būsto vystymo Vilniaus rajone.

Džiaugiuosi, kad Vilniaus rajone įgyvendiname projektus įvairiose srityse – nuo švietimo, socialinės rūpybos, kultūros iki ekonomikos srities. Statome naujus priestatus Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijoje, Nemėžio vaikų lopšelyje-darželyje, Buivydiškių mokykloje-darželyje. Įrengiame socialinius būstus, pavyzdžiui, Mickūnų miestelyje, taip pat įvairiose rajono vietose statome objektus, kuriuose bus teikiamos bendruomeninių apgyvendinimo paslaugos asmenims su proto ir (arba) psichikos negalia. 

Sėkmingai pabaigėme Glitiškių dvaro atnaujinimą, pritaikant jį kultūros paslaugų teikimui ir kitoms bendruomenės reikmėms. Baiginėjame Rudaminos kaimo turgavietės rekonstrukciją, užtikrinant ūkininkų ir smulkaus verslo skatinimą.

Klaipėdos rajono sav. savivaldybė, meras Bronius Markauskas

Klaipėdos r. savivaldybė planuoja dalyvauti 8-ių pažangos priemonių įgyvendinime. Iš jų dvi – teritorinės strategijos. 

Pagrindinis dėmesys įgyvendinant regioninius projektus Klaipėdos r. savivaldybėje skiriamas ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo vietų trūkumo problemos sprendimui, taip pat stacionarių ir nestacionarių socialinių paslaugų plėtrai. 

Bendra Klaipėdos r. sav. planuojamų įgyvendinti regioninių projektų vertė preliminariai siekia 40.330.801,15 Eur, iš jų ES lėšos – 33.995.428,00 Eur. 

Pradėtų įgyvendinti 2021-2027 m. ES finansinio periodo projektų dar nėra. Iki šiandien pagal projektų įgyvendinimo planų pateikimo grafiką yra pateiktas vienas Klaipėdos r. sav. projektas pagal pažangos priemonę „Pagerinti labiausiai pažeidžiamų socialinių grupių aprūpinimą socialiniu būstu“ ir dabar yra vertinimas. Iki š. m. rugpjūčio 30 d. planuojama pateikti dar vieną projekto įgyvendinimo planą pagal pažangos priemonę „Pagerinti ikimokyklinio, priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo prieinamumą“. 

Kol kas pradėtų įgyvendinti projektų savivaldybėje dar neturime dėl objektyvių priežasčių - užtruko pažangos priemonių, teritorinių strategijų ir planuojamų įgyvendinti projektų derinimas su CPVA bei ministerijomis, nemažai laiko ir dėmesio skirta regiono savivaldybių tarpusavio bendradarbiavimui, siekiant išgryninti visam regionui aktualiausias problemas. 

Tačiau jau dabar galiu pasakyti, jog didžiausias mūsų dėmesys yra nukreiptas į švietimą. Esame augantis rajonas, kasmet čia atsikelia gyventi po 3-4 tūkstančius žmonių ir tai dažniausiai jaunos šeimos su vaikais, kuriems reikalingi darželiai ir mokyklos. Todėl didelė mūsų pastangų dalis ir nukreipta būtent į šiuos projektus.

Molėtų rajono savivaldybė, meras Sauliaus Jauneika

Naujas regiono plėtros plane numatytas priemones įgyvendiname sklandžiai, pagal nusistatytus prioritetus ir patvirtintus veiklos planus. Be abejo, projektų įgyvendinimo eiliškumui daro įtaką ir jų finansavimo gairėse numatytos sąlygos bei savivaldybės finansiniai ištekliai.

Šiuo metu įgyvendiname socialinės ir švietimo sričių projektus: Socialinio būsto prieinamumo didinimas; Dienos užimtumo centro asmenims, turintiems intelekto ir/ar psichikos negalią, kūrimas; Bendrojo ugdymo įstaigų prieinamumo didinimas; Ikimokyklinio ugdymo paslaugų prieinamumo didinimas; Visos dienos mokyklos modelio diegimas Molėtų pradinėje mokykloje ir kitus krašto bendruomenei svarbius projektus.

Molėtų rajono savivaldybė, kaip siekianti kurortinės teritorijos statuso, yra suinteresuota skatinti draugiško aplinkai verslo plėtrą. Tam puikiai tinka kūrybinės industrijos, kurios intelektinę nuosavybę generuoja individualios kūrybos, įgūdžių bei talento pagrindu ir ekonominės naudos bei darbo kūrimo potencialu yra viena iš prioritetinių savivaldybės ekonomikos vystymosi krypčių. Todėl su ES fondų pagalba planuojame įkurti centrą įvairių kūrybos sektorių veiklai vystyti.

Panevėžio rajono sav. savivaldybė, administracijos direktorius Edmundas Toliušis

Panevėžio r. savivaldybė jau yra susiplanavusi visus 2021–2027 m. ES finansinio laikotarpio regioninės pažangos priemonių projektus, kurie įtraukti į 2022–2030 m. Panevėžio regiono plėtros planą bei 2024–2029 m. Panevėžio regiono funkcinės zonos strategiją. 

Numatyti projektų vykdymo terminai, veiklos, laukiami rezultatai. Bendra siekiamų įgyvendinti regioninės pažangos priemonių projektų suma, kartu su Savivaldybės bendrojo finansavimo lėšomis, viršija 33 mln. Eur.

Šiuo metu vyksta itin aktyvus projektų įgyvendinimo planų rengimo bei teikimo procesas, įtraukiantis kompetentingiausius savivaldybės investicijų, finansų, statybos, architektūros, turto valdymo, sveikatos, švietimo, kultūros, paveldo, sporto, socialinės paramos ir kitų sričių specialistus. Viliamasi, jog šių projektų rezultatai reikšmingai prisidės prie gerėjančių sąlygų kurti verslą, investuoti, gyventi, dirbti, mokytis ir keliauti Panevėžio rajone bei regione.

Jau intensyviai pradedamas įgyvendinti pirmasis 2021–2027 m. ES finansinio laikotarpio regioninės pažangos priemonės projektas, kuriuo siekiama plėtoti įvairialypį švietimą vykdant visos dienos mokyklos veiklą Panevėžio r. Upytės Antano Belazaro ir Paliūniškio pagrindinėse mokyklose, Naujamiesčio mokykloje bei Dembavos progimnazijoje. 

Šiose švietimo įstaigose numatoma remontuoti patalpas, sukurti ar atnaujinti lauko infrastruktūrą, įsigyti priemones bei įrangą visos dienos mokyklos veiklų užtikrinimui. Kiti Centrinei projektų valdymo agentūrai pateikti projektų įgyvendinimo planai šiuo metu yra vertinimo stadijoje, intensyvus jų vykdymo procesas prasidės pasirašius finansavimo sutartis.

Palangos rajono savivaldybė, Ekonominės plėtros skyriaus vedėjo pavaduotoja Inga Juozapaitienė

Palangos miesto savivaldybėje regionų plėtros priemonės ir projektai jau suplanuoti. Palangos miesto sav. pateikė projektinius pasiūlymus sveikatos gerinimo, socialinių paslaugų prieinamumo ir kokybės, ugdymo paslaugų prieinamumo atskirtį patiriantiems vaikams, atliekų tvarkymo bei geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų prieinamumo srityse. Didžiausias dėmesys skiriamas funkcinių zonų vystymui, kur numatyta pakrančių turizmo infrastruktūros vystymas Šventosios jūrų uoste.

Kadangi finansavimo periodas dar tik įsibėgėja, kai kurių projektų gairės dar tikslinamos, o kai kurie projektiniai pasiūlymai pateikti vertinimui, tačiau vertinimo išvadų kol kas nėra. Pateiktiems projektiniams pasiūlymas finansavimo sutartis pasirašyta tik vienam projektui - „Mobilios komandos teikiamų paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas Palangos miesto savivaldybėje“.

Kiti vertinimui pateikti projektiniai pasiūlymai –  „Koordinuotai teikiamų paslaugų specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams plėtra Palangos miesto savivaldybėje“; „Sveikatos centro sudėtyje teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų infrastruktūros modernizavimas Palangos miesto savivaldybėje“ ir „Tūkstantmečio mokyklos I“ (įgyvendinamas nuo 2023 m.).

Be kitų projektų. šiuo metu įgyvendinamas labai svarbus ir ambicingas projektas, iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos – „Šventosios uosto statyba“. Jau įgyvendintas antrasis statybos darbų etapas – žvejybos infrastruktūros plėtros projektas, kuris iš viso atsiėjo 5,9 mln. Eur. Europos Sąjunga šiam projektui skyrė 1,7 mln. Eur, kitos lėšos buvo sugeneruotos iš savivaldybės biudžeto. 2021 m. spalį pradėtas projekto etapas buvo baigtas 2023 m.

Visagino savivaldybės, meras Erlandas Galaguz

Utenos regiono plėtros plano priemonės suplanuotos, padedamas jų įgyvendinimas. Visagino savivaldybė planuoja  įgyvendinti 22 regioninio planavimo projektus. Kartu su Ignalinos ir Zarasų rajono savivaldybėmis įkūrėme gunkcinę zoną VIZA (Visaginas-Ignalina-Zarasai) ir planuojame darnų bendradarbiavimą sprendžiant kartu kraštui aktualias problemas. Norėčiau paminėti kelis tokio bendradarbiavimo projektų pavyzdžius.

Funkcinės zonos VIZA strategijoje suplanuotas projektas ir bus kuriamas centras visoms 3 savivaldybėms - „Newton Room koncepcijos plėtra, įrengiant STEM kambarius formalaus ir neformalaus švietimo paslaugų kokybei gerinti" (remiantis Skandinavijos pavyzdžiu ir išplėtoto pasaulyje Newton tinklo praktika). Taipogi funkcinės zonos VIZA strategijoje suplanuotas projektas ir bus kuriamas centras visoms 3 savivaldybėms - „Vaikų raidos ir elgesio sutrikimų kompleksinės pagalbos ir paslaugų šeimai centro įkūrimas".

Visaginas siekia ateityje tapti „15 minučių miestu", miestu su minimumu automobilių. Tad savivaldybė planuoja toliau įgyvendinti Visagino miesto darnaus judumo planą, sujungti į tinklą dviračių takų sistemą, įrengti dviračių saugojimo erdves, pritaikyti infrastruktūrą miestiečių ir svečių poreikiams (planuojamas  projektų „Darnaus ir saugaus judumo vystymas Visagine" bei „Dviračių ir pėsčiųjų takų infrastruktūros plėtra Visagine, I ir II  etapai" įgyvendinimas).

Taip pat Visagino savivaldybė siekia geriau išnaudoti turizmo potencialą: pritaikyti gamtos ir kultūros objektus lankymui, sukurti ir modernizuoti viešąją turizmo infrastruktūrą, vystyti bendrus turizmo maršrutus, sukurti bendras rinkodaros priemones ir skaitmeninus sprendimus turizmo plėtrai. Pavyzdžiui, šiuo metu mūsų savivaldybė įgyvendina Interreg V-A Latvia – Lithuania  programos projektą „Snow Power" ir kuria turizmo paketus žiemos turizmui skatinti kartu su Daugpilio savivaldybe (Latvija).

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder