Gintarė Skaistė

Gintarė Skaistė: tikiuosi sklandaus biudžeto priėmimo

Seimui ketvirtadienį imantis pirmojo 2023 metų valstybės biudžeto projekto svarstymo, finansų ministrė Gintarė Skaistė sako besitikinti, kad jo priėmimas bus sklandus.

„Tikiuosi išgirsti visų frakcijų pozicijas, preliminarūs vertinimai tiek ekonomistų, tiek valdančiųjų frakcijų buvo pozityvūs, todėl tikiuosi sklandaus biudžeto priėmimo“, – Seime prieš posėdį žurnalistams sakė G. Skaistė.

„Natūralu, kad tų pasiūlymų yra, jų visada yra. Šiek tiek gal stebina žanras, kuomet kritikuojamas didelis biudžeto deficitas, bet tuo pačiu surandama apie pusantro milijardo naujų pasiūlymų, kaip būtų galima padidinti biudžeto išlaidas, bet turbūt tie procesai yra pakankamai priprasti, natūralūs“, – pridūrė ji.

Finansų ministrė taip pat pastebėjo, kad tokia situacija yra ir su mokestiniais pasiūlymais, kai prašoma naujų pajamų, be tuo pačiu siūlomos įvairios lengvatos.

Anot G. Skaistės, Vyriausybė pateikė subalansuotą biudžeto projektą, kuriame įvertintos ir biudžeto galimybės, ir iššūkiai. Pagrindiniai prioritetai, pasak ministrės – energetikos krizės sprendimas trumpuoju laikotarpiu bei investuojant į atsinaujinančią energetiką, taip pat finansavimo didinimas krašto apsaugai, sąjungininkų priėmimui.

„Tai šiandien yra labai svarbu atsižvelgiant į geopolitinę situaciją, kurią turime aplink. Bet taip pat nepamirštamos ir investicijos į Lietuvos ateitį, investuojama beveik 3 mlrd. eurų įvairios tarptautinės paramos ir, manau, tai bus postūmis ekonomikai“, – sakė ministrė.

Pasak jos, Seimo komitetai yra pasiūlę tam tikrų smulkesnių pakeitimų, į kuriuos būtų galima atsižvelgti.

„Bet kaip jau ne kartą minėjau, bet kokie pasiūlymai bus daromi tik tokiu atveju, jei vienos išlaidos bus mažinamos, kai kitos yra siūlomos didinti“, – sakė ministrė.

Kalbėdama apie kompensacijas už elektrą ir dujas, ministrė sakė, jog kainos kitų metų pirmąjį pusmetį gali būti šiek tiek mažesnės nei skaičiuota rengiant biudžeto projektą, tačiau laukiama Energetikos reguliavimo tarybos prognozių.

„Matome tendencijas, kad kainos gali būti šiek tiek mažesnės nei buvo rengiant pirminį biudžeto projektą, tačiau iš esmės tie skaičiai labai nesiskiria. Tam tikri sumažinimai poreikio gali būti, tačiau matysime konkrečius skaičius tik tada, kai valstybinis reguliuotojas pasakys, kokia reali elektros ir dujų kaina turėtų būti kitų metų pirmąjį pusmetį, atsižvelgiant į rinkos tendencijas“, – sakė G. Skaistė.

Seimo socialdemokratų atstovas Gintautas Paluckas kalbėjo, kad pagrindinis frakcijos siūlymas biudžetui – didinti žmonių pajams prilyginant neapmokestinamųjų pajamų dydi (NPD) minimaliai mėnesio algai (MMA) vietoj kompensacijos už elektrą verslui.

„Tai leistų dabar padidinti minimalią alga gaunantiems žmonėms pajamas daugiau kaip 120 eurų ir tai atlieptų augančias kainas. Tuo metu Vyriausybė renkasi didesnę dalį skirti per universalią kilovatvalandės kompensaciją. Manome, kad tai nėra visiškai teisinga, nes tie žmonės, kurie turi pinigų, gaus lygiai tą pačią paramą, kaip ir tie, kurie turi mažas pajamas“, – Seime žurnalistams prieš posėdį sakė G. Paluckas.

„Jei kalbame apie NPD prilyginimą MMA, tos pajamos turėtų būti numatytos iš dabar numatytos paramos visam verslui – kuriam riekia ir kuriam nereikia – kompensacijas už energijos išlaidas“, – pridūrė jis. 

Pasak G. Palucko, jei nebus atsižvelgta į šiuos siūlymus, socialdemokratai biudžeto projekto nepalaikys. 

Jis taip pat teigė, kad tarp opozicijos pasiūlymų yra didinti kultūros, kelių finansavimą.

„Čia ne Seimo narių pageidavimai, čia visuomenės pageidavimai išsakant problemas, kur trūksta finansavimo. Tuos dalykus subalansuos Vyriausybė pasverdama, kiek reikia didinti biudžeto deficitą, kiek verta skolintis ir kokias investicijas, socialines ir infrastruktūros, reikia padaryti. Čia yra normalus procesas“, – teigė G. Paluckas.

Seimo nariai, komitetai, įstaigos pateikė pasiūlymų papildomai įvairioms reikmėms numatyti virš 1,2 mlrd. eurų. Tačiau pagrindinis Biudžeto ir finansų komitetas nepritarė nė vienam siūlymui ir visus juos siūlo įvertinti Vyriausybei. 

Biudžeto projektas šiemet teikiamas anksčiau nei įprastai, jį priimti taip pat planuojama anksčiau – lapkričio 22 dieną, o ne gruodžio viduryje. 

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder