Holokausto minėjimas ten, kur viskas prasidėjo

Šiemet sukanka 80 metų nuo Holokausto pradžios Lietuvoje. Pirmieji žydai buvo sušaudyti Gargžduose. Būtent jų žudynių vietoje, prie memorialo aukoms atminti, vyks renginys „Atminties kelias 1941-2021“.

"Gargžduose prieš šiuos tragiškus įvykius daugiau nei pusė gyventojų buvo žydai, kurie čia dirbo, kūrė verslus, augino vaikus, žaidė futbolą. Šiandien žydų bendruomenės Gargžduose neturime.

Simboliška, kad 80-ųjų Holokausto pradžios Lietuvoje metinių minėjimas vyks ten, kur viskas ir prasidėjo - Gargžduose. Ši tragedija itin stipriai paliečia skaitant žydų, kurie čia gyveno, istorijas. Tai buvo paprasti žmonės, kūrę ateitį mūsų mieste. Kviečiu visus atvykti į minėjimą ir pagerbti žuvusiuosius. Turime kalbėti apie šiuos įvykius, juos prisiminti, kad tai daugiau niekada nepasikartotų",  - sako meras Bronius Markauskas.

Viena iš šeimų, kurios gyvenimą sugriovė Holokaustas - Davido Lamo. Gargždų krašto muziejaus duomenimis, tai buvo Gargždų žydų bendruomenės narys, žydų pradžios mokyklos mokytojas, kurį, kaip pasakojama atsiminimuose, labai mėgo lietuvių ir žydų vaikai. Jis taip pat vadovavo žydų vaikų chorui. Su visa šeima jis gyveno pačiuose Gargžduose, turėjo tris vaikus: Rakelę, Nathaną ir Jashą. Yra išlikę medžiagos, rodančios, kad D. Lamo šeima artimai bendravo ne tik su miestelio žydų šeimomis, bet ir su lietuvių inteligentija: Kiaunėmis, Triušiais, Sadauskais ir kitais. D. Lamos šeimos likimas tragiškas - ji, kaip ir daugelis miesto žydų, tapo Holokausto auka, o pats Davidas buvo tarp pirmųjų Lietuvoje sušaudytų žydų, nužudytas 1941 m. birželio 24 d.

Holokausto pradžios Lietuvoje 80-ųjų metinių minėjimas Gargžduose prasidės 12 val. buvusios sinagogos vietoje prie kino teatro „Minija“. Po to vyks eisena iki žydų žudynių vietos šalia autobusų stoties. 12.30 val. minėjimo tęsinys prie memorialo aukoms atminti, kuriame dalyvaus Vyriausybės, žydų bendruomenės atstovai, o 14 val. prasidės ekskursija su gide Monika Vasyliene (rinktis prie Gargždų krašto muziejaus).

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder