Į Neringą sugrįžta „Stintapūkis“

Po dvejų metų pertraukos žiemos vėjai į Kuršių neriją atpučia ilgai lauktą „Stintapūkį“. Vasario 17–19 d. Neringoje organizuojama tradicinė gardžios žuvies, unikalių pramogų ir nenuilstamo bumbinimo šventė.

Pasak rengėjų, šiemet šventėje netrūks ne tik šviežių stintų ir kitų žuvies patiekalų, bet ir tradicinį pamario amatą pristatančių edukacinių veiklų, žygių gamtoje, koncertų.

Šiemet „Stintapūkio“ šventėje Neringoje greta bumbinimo bus galima susipažinti su dar vienu autentišku žvejybos būdu – poledine stintelių žvejyba sukant „bobas“. Šis Lūšių ežere praktikuojamas žvejybos būdas taip pat yra įtrauktas į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Stintų bumbinimo ir stintelių žvejybos sukant „bobas“ tradicijas šventėje pristatys Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ folkloro ansamblis „Giedružė“ (vad. Audronė Buržinskienė) ir Ignalinos folkloro ansamblis „Čiulbutė“ (vad. Sigutė Mudinienė).

Net tris dienas, vasario 17–19 d., šventės rengėjai kviečia pakeliauti „Stintapūkio keliu“: Neringos kavinės ir restoranai ruoš ypatingus žuvies patiekalus (gastronomis žemėlapis ir meniu skelbiami svetainėje www.kulturossala.lt).

Dauguma „Stintapūkio“ renginių vyks šeštadienį – vasario 18 d. Tądien Nidoje, be daugybės kitų veiklų, vyks ir mėgėjiškos stintų gaudymo varžybos „Nidos blizgė 2023“ (daugiau informacijos: www.stintapukis.lt).

Šeštadienį ir sekmadienį Naglių gatvėje Nidoje nusidrieks „Stintapūkio gardumynų alėja“.

Mėgstančiuosius sveikatinimosi procedūras užsukti kvies „Stintapūkio pirtis“, įrengta ant molo Nidoje ties UNESCO paminklu. Neringos sveikatos klubas „Esuva“ šventės lankytojams papasakos, kaip anuomet žvejai padėdavo patys sau, kaip gydydavosi peršalimo ligas, gerklės skausmą ar reumatą. Čia pat bus galima išmėginti ir karštų jūros akmenų naudą. Sveikatinimosi patarimais šventėje taip pat dalinsis „Pamario žolynai“ ir „Žolinčių akademija“.

Šeštadienio popietę Nidoje mažų ir didelių lauks įvairios edukacinės, aktyvaus laisvalaikio veiklos, linijinių šokių mokymai.

Dar daugiau ritmo į „Stintapūkio“ šventę įlies Donato Bielkausko-Donio sukurta garso instaliacija „Tabalai“. O šeštadienio vakarą vaikinuos „Baltų varnų“ koncertas, vyksiantis 19 val. Nidos bendruomenės namuose (Taikos g. 17).

Šiųmetę „Stintapūkio“ šventę sekmadienį užbaigs teatralizuotas koncertas vaikams ir visai šeimai „Lietaus nykštukai“ (muzikos autoriai ir atlikėjai – Evelina Šimelionė ir Gytis Šimelionis).

Visi šventės renginiai nemokami. Daugiau informacijos ir renginių programa – svetainėje www.kulturossala.lt

***

Gerbiami Neringos gyventojai,

nuoširdžiai sveikinu jus Vasario 16-osios – Lietuvos Valstybės atkūrimo dienos proga!

Daugiau nei prieš šimtmetį Lietuva pasirinko valstybingumo kelią, kuriuo šiandien einame mes. Būkime vieningi, kūrybingi ir drąsūs kurdami Lietuvos ir Neringos ateitį. Džiaukimės laisve ir branginkime ją.

Džiugios šventės!

Darius JASAITIS, Neringos savivaldybės meras

***

Thomo Manno memorialinis muziejus jau pasiruošęs stebinti Nidos svečius

Neringos muziejai jau yra paruošę naujovių ateinančiam turizmo sezonui. Vasario 14-ąją Nidoje vyks renginiai, skirti simboliškai užbaigti per pusantrų metų įgyvendintą tarptautinį projektą bei pristatyti specialistams ir bendruomenei jo rezultatą – atnaujintą Thomo Manno memorialinio muziejaus ekspoziciją, kurioje nuo šiol yra vietos ir atidžiau paskaitinėti rašytojo knygas bei laiškus, ir pasidaryti asmenukę su pačiu rašytoju.

Lankytojams atveriami dar du rašytojo vasarnamio, kuriame veikia muziejus, kambariai, iki šiol naudoti kaip administracinės patalpos – anuometis rašytojo miegamasis ir biblioteka, bei nauji ekspozicijos elementai. Originali naujovė – galimybė pasitelkus interaktyvią technologiją savo išmaniuoju telefonu pasidaryti asmenukę su Thomu Mannu atsiminimui apie viešnagę Nidoje.

Rašytojo miegamojo išskirtinumas – nuostabi ant šlaito augančių šimtamečių pušų ir Kuršių marių panorama, atsiverianti pro langą. Kambario ekspozicija skirta detaliau apžvelgti Thomo Manno šeimos vasaras Nidoje, čia galima peržiūrėti filmą apie šį laikmetį.

Biblioteka svečius pasitiks atnaujintu interjeru – stilizuoti baldai primins XX a. I pusę, Thomo Manno gyvenimo laikotarpį. Čia lankytojai galės praleisti daugiau laiko: prisėdę paskaitinėti rašytojo knygas ir korespondenciją. Ateityje bibliotekoje taip pat bus galima ir pasiklausyti Thomo Manno, kuris garsėjo kaip išrankus melomanas, mėgstamos klasikinės muzikos.

Muziejuje taip pat veikia nauja paroda apie rašytojo vaikus, kurią parengė Neringos muziejų darbuotojai, o įvadinį tekstą – istorikė, Thomo Manno kultūros centro kuratoriumo narė prof. Ruth Leiserowitz. Be to, lankytojų patirtį praturtins naujieji muziejaus audiogidai lietuvių, vokiečių, anglų ir rusų kalbomis, atskleidžiantys svarbiausius Thomo Manno viešnagių Nidoje momentus bei pristatantys šiandienos muziejaus ir Thomo Manno kultūros centro veiklą.

Vasario 14 d., antradienį, 12 val. Kuršių nerijos istorijos muziejuje (Pamario g. 53, Neringa) vyks apskritojo stalo diskusija „Genius loci memorialiniai muziejai – regiono turistinio patrauklumo didinimo galimybės“. Savo patirtimi dalysis iškilių asmenybių palikimą šalies regionuose puoselėjančių kultūros įstaigų: Neringos muziejų, Kintų Vydūno kultūros centro, Šilutės Hugo Šojaus muziejaus, Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus, Antano Mončio namų-muziejaus Palangoje – atstovai.

17 val. Thomo Manno memorialiniame muziejuje (Skruzdynės g. 17, Nida) vyks naujosios ekspozicijos pristatymo renginiai. Programoje – projekto rezultatų apžvalga su Neringos muziejų direktore dr. Lina Motuziene, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto istorikės doc. dr. Nijolės Strakauskaitės paskaita bei ekskursija, kurią ves muziejaus ekspertė Jūratė Ruzveltienė.

Tarptautinį projektą „Genius loci dialoge ir judesyje: kuriant erdvę turizmo plėtrai“ finansuoja Europos Sąjunga pagal Europos kaimynystės programą ir Neringos savivaldybė. Projektas įgyvendintas kartu su partneriais - Kintų Vydūno kultūros centru.

Ši publikacija buvo parengta padedant Europos Sąjungai. Už publikacijos turinį atsako tik Neringos muziejai ir jis negali būti laikomas atspindinčiu Europos Sąjungos požiūrį.

***

Vasario 16-ajai – Lietuvos Valstybės atkūrimo dienai skirti renginiai

Vasario 14 d. antradienis

12.00 val. Kuršių nerijos istorijos muziejuje apskritojo stalo diskusija: „Genius loci memorialiniai muziejai – regiono turistinio patrauklumo didinimo galimybės“. Kuršių nerijos istorijos muziejus (Pamario g. 53).

17.00 val. Rašytojo Thomo Manno memorialinio muziejaus ekspozicijos pristatymas visuomenei. Rašytojo Thomo Manno memorialinis muziejus (Skruzdynė g. 17).

Vasario 15 d., trečiadienis

Akcija „Tegul saulė Lietuvoj...“ Savo pagamintomis Lietuvos valstybės vėliavomis sukursime simbolinę trispalvių kopą prie Liudviko Rėzos kultūros centro. Vėliavėles susmaigstysime į kopą, kuri simbolizuos saulę, šviesą ir meilę Lietuvai (visą darbo dieną). Priemonės kūrybai bus suteiktos.

17.00 val. ,,Arbatvakaris“. Renginyje žiniomis dalinsis žolininkė Giedrė Bružienė, ragausime jos gamintą arbatą, muzikuos folkloro ansamblis „Aušrinė“ ir Neringos meno mokyklos akordeonistų ansamblis. Liudviko Rėzos kultūros centras (L. Rėzos g. 8B).

Vasario 16 d., ketvirtadienis

13.00 val. Koncertas LAISVĖS VANDENYNAI. Dalyvauja Nidos KTIC „Agila“ meno kolektyvai. Nidos bendruomenės namai (Taikos g. 17).

15.00 val. Kuršių nerijos nacionalinio parko organizuojamas žygis „Šventinis kopų monitoringas“. Daugiau informacijos: www.nerija.lrv.lt

18.00 val. Vaidybinis filmas „Emilija iš Laisvės alėjos“. Rež. D. Ulvydas. Vaidina Ieva Andrejevaitė, Darius Gumauskas ir kt. N-7. Preilos bendruomenės namai (Preilos g. 27).

18.00-21.00 val. Nidos švyturio ir šviesos tako prie švyturio įžiebimas.

Vasario 17-18 d.

18.00-22.00 Šviesos takas prie Nidos švyturio.

Vasario 19 d., sekmadienis

13.00 val. Šv. Mišios už Lietuvą ir bendruomenę, skirtos paminėti Vasario 16-ąją – Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną, Juodkrantės bažnyčioje (L. Rėzos g. 56). Dalyviai: klebonas kun. Rimvydas Adomavičius ir moterų vokalinis ansamblis „Neringa“ (vadovė R. Rušinskienė).

***

Užuojauta

Neringos savivaldybės taryba ir administracija reiškia nuoširdžią užuojautą Neringos savivaldybės administracijos darbuotojai Dianai Liutkutei dėl tėvelio mirties.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder