Idėja tikrinti parlamentarų blaivumą nesužavėjo Seimo valdybos narių: noras politikuoti

Seimo valdyba  kritiškai vertina  Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nario Arvydo Nekrošiaus  idėją tikrinti Seimo narių blaivumą, įžvelgdama tame norą politikuoti.

Seimo pirmininko pirmojo  pavaduotojo Jurgio Razmos nuomone, tokia idėjai įgyvendinti nėra jokio teisinio pagrindo.  

„Matyt Seimo narys  sugalvojo šiek tiek papolitikuoti mūsų priimto sprendimo dėl maitinimo reikalų tema. Tokiais  atvejais pavedame atsakyti Seimo  kancleriui.

Manau, kad atsakymas bus aiškus, kad nėra teisinio  pagrindo  tokiai iniciatyvai  įgyvendinti. Kita vertus, nereiktų labai spekuliuoti ta tema, nes dar nežinome, ar  maitinimo paslaugas mums teikti  laimėjęs subjektas  įsigis  tą licenciją, o jau kovojame su pasekmėmis, kurių, matyt, nelabai ir bus“,- penktadienį Seimo valdybos posėdyje svarstė J. Razma.

Varšuvoje viešintis Seimo vicepirmininkas Paulius  Saudargas  pasiūlė Seimo nariams, pvz. A. Nekrošiui ar Aurelijus Verygai  pasiimti alkotesterį ir pasirinktinai Seimo posėdžių salėje tikrinti  parlamentarus.

„Kadangi esu abstinentas, negalite įtarti kažkokio suinteresuotumo. Savo griežtą nuomonę pasilikčiau sau, bet mūsų Seimo narių delegacija Varšuvoje tokią idėją iškėlė, kad reikėtų žvelgti į policijos pavyzdį.

Kai policija  keliuose tikrina greitį, blaivumą, ne kiekvieną kartą vairuotojas išvažiuodamas iš namų yra tikrinamas, bet pasirinktinai sustabdo, ar yra vidutinio greičio matuokliai.

Todėl siūlyčiau A. Nekrošiui  ar A. Verygai įsteigti tokį alkotesterį ir jie galėtų vaikščioti po salę ir pasirinktinai tikrinti Seimo narius. Tai galėtume sutaupyti lėšų“,- svarstė P. Saudargas.

J. Razma pasiūlė nespekuliuoti šia tema. „Jeigu  čia būtų alkoholio  problema,  ji nesietina su tuo,  ar yra galimybė įsigyti  jo Seimo patalpose, nes tikrai kiekvienas, jeigu turi problemų,  už Seimo ribų nesunkiai tą galėtų padaryti“,- sakė J. Razma, atkreipdamas dėmesį į tai, kad kitų šalių parlamentuose dėl to niekas nedaro  problemos.

Trečiadienį Seimo valdyba nusprendė leisti parlamento rūmų maitinimo įstaigoms prekiauti ne stipresniais nei 15 proc. alkoholiniais gėrimais, primena ELTA. Viliamasi, kad toks leidimas padėtų pritraukti įmonę, teikiančią maitinimo paslaugas parlamentarams.

Seimo valdyba 2016 m., kada parlamente daugumą turėjo  Ramūno Karbauskio vedami „valstiečiai“, buvo priėmusi sprendimą parlamento maitinimo įstaigose nebeprekiauti alkoholiu. Kaip tuo metu tikino iniciatoriai, Seimas yra ne ta vieta, kurioje turėtų būti geriami alkoholiniai gėrimai.

Seimo kavinėse bei restorane ir iki „valstiečių“ valdžios buvo kelerius metus neleista prekiauti alkoholiniais gėrimai. Tokie sprendimai buvo priimti buvusio parlamento vadovo Arūno Valinsko iniciatyva. Tačiau Lietuvai pirmininkaujant ES, galimybė įsigyti alkoholinių gėrimų Seimo restorane bei valgykloje buvo grąžinta.

Idėja įrengti parlamento rūmuose alkotesterį  jau klaidžioja po Seimą nuo 2003 metų

ELTA primena, kad idėja  tikrinti Seimo narių  blaivumą nėra nauja.

Alkoholio nevartojantis buvęs Seimo Pirmininkas, Kovo 11-osios Akto signataras Česlovas Juršėnas dar 2003 metais, vėliau 2008 metais siūlė svarstyti galimybę įrengti Seime alkotesterį.

2003 metų rudenį Č. Juršėną sudomino paskelbta dpa-ELTA žinutė, kurioje pranešta, kad vienas australų parlamentaras sieks, jog jo kolegos deputatai Kvinslendo provincijoje, prieš įžengdami į parlamento pastatą, pasitikrintų blaivumą.

Č. Juršėnas tuomečiam Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkui Algimantui Salamakinui perdavė šią žinutę, teigdamas, kad gal ir Lietuvos Seimo nariams praverstų pasidomėti šio australų parlamentaro siūlymu įpareigoti tautos išrinktuosius pūsti į alkotesterį.

Išnagrinėję Č. Juršėno siūlymą, etikos sargai priėjo prie išvados, kad nėra būtinybės įrengti Seimo rūmuose alkotesterį, nes ši problema neegzistuoja.

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos nariai nemanė, kad parlamentarai piktnaudžiauja alkoholiu. Kai kurie etikos sergėtojai nelaikė tragedija, jei Seimo narys išgėrė, pavyzdžiui, 50 gramų brendžio. Parlamentarai taip pat suabejojo, ar alkotesterio atsiradimui būtų teisinis pagrindas.

2003 m. rugsėjo 23 d. Eltos paskelbtoje žinutėje iš Sidnėjaus rašoma, kad praeityje ten būta atvejų, kai deputatai parlamente pasirodydavo apgirtę ir išvengdavo drausminių nuobaudų. Pasak Lorenso Springborgo (Lawrence Springborg) iš Liberalų partijos, "iki šiol dėl to katastrofų nėra buvę, tačiau kažkada turi būti imtasi priemonių".

L. Springborgas atkreipė dėmesį į policijos pareigūnus šioje valstijoje, kurie ateityje, atrinkti atsitiktinumo principu, privalės pūsti į alkotesterį. Jei politikai tai verčia daryti policininkus, tai turi išbandyti ir patys, argumentavo australų parlamentaras.

2008 metų birželio 19 d. Seimas ėmėsi Statuto pataisos, kuri turėtų "kovoti" su taurelės nevengiančiais Seimo nariais. Po pateikimo buvo pritarta Statuto pataisai, kurioje numatoma vienu trečdaliu mažinti mėnesio atlyginimą parlamentarui, pasirodžiusiam neblaiviam Seime. Tuomet už Seimo Tėvynės sąjungos frakcijos nario Kęstučio Čilinsko pateiktą Statuto pataisos projektą po pateikimo balsavo 23 Seimo nariai, prieš buvo 4, susilaikė 6.

Pagal siūlytą projektą, už pasirodymą Seimo posėdžių salėje neblaiviam arba už rekomendacijų nevykdymą interesų konflikto atveju Seimo narys turi būti šalinamas iš posėdžio.

Be to, Statute buvo  siūloma įteisinti, kad Seimo narys neturi pasirodyti neblaivus Seime ar kitoje viešoje vietoje, Seime neturi būti prekiaujama alkoholiniais gėrimais. "Seimo narys neturi darbo metu vartoti alkoholinių gėrimų, išskyrus tarptautinio diplomatinio protokolo numatytus atvejus", - siūlė įteisinti buvęs parlamentaras K. Čilinskas.

2017 metų lapkričio 9 d. Seime vėl "prikelta" alkotesterio idėja. Vieni kalbėjo  apie tokią teorinę galimybę, kiti mielai ją įgyvendintų.

Tuometinis Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis skeptiškai įvertino žurnalistų pasvarstymus apie alkotesterį Seime. „Yra įstatymai, kurie reglamentuoja tai, ir, matyt, neturėtume peržengti ribos", - žurnalistams Seime yra sakęs V. Pranckietis.

Beje, alkotesterio idėja Seime  atsirasdavo nuolat po to, kai paaiškėdavo, kad kai kurie parlamentarai turi problemų su alkoholiu.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder