Iki trečiadienio bus paskelbtas 2024 m. šauktinių sąrašas: kitąmet tvarka gali keistis
Iš viso šiemet į tarnybą pašaukti planuojama 3845 jaunuolius, dar 210 aukštųjų mokyklų studentų ar absolventų tarnybą galės atlikti Jaunųjų karininkų vadų mokymuose (JKVM), skelbia Lietuvos kariuomenė.
Kaip nurodė kariuomenės atstovai, antrąkart į šauktinių sąrašą patekusiems jaunuoliams atlikti jau pradėtų tarnybos procedūrų iš naujo nereikės. Tačiau tiems, kurie į sąrašą pateko pirmą kartą, reikės susisiekti su kariuomene ir šaukimo procedūras atlikti nuo pradžių.
Pranešama, jog pirmųjų šauktinių tarnybos pradžia planuojama vasario pradžioje – Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų Oro gynybos batalione Radviliškyje.
Didėja finansinės išmokos už savanorišką tarnybą
Savarankiškai privalomąją pradinę karo tarnybą pasirinkę jaunuoliai nuo šių metų taip pat gaus didesnes išmokas buitinėms reikmėms.
Nurodoma, jog nuo šių Naujųjų tarnybą pradėsiantiems jaunuoliams, kaip ir jau tarnybą atliekantiems šauktiniams, išmoka buitinėms išlaidoms didėja iki 253 eurų, kuri iki 2024-ųjų siekė 180 eurų.
Didinama ir kaupiamoji vienkartinė išmoka – atsižvelgiant į tarnybos vertinimą, nuo šių metų ji gali siekti ir 2580 eurų. Apie finansinius pokyčius šią savaitę pranešė Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktorius Arūnas Balčiūnas.
Taip pat didėja ir už dieną, praleistą vykdant tarnybos procedūras, mokami dienpinigiai – dabar už dieną bus skiriama 11 eurų, iki Naujųjų ši išmoka siekė 9 eurus.
Didesnis finansavimas skiriamas ir kompensacijoms dėl tarnybos procedūrų iš užsienio šalių vykstantiems jaunuoliams – vykstant iš Europos šalių mokama iki 146 eurų už kelionę vieną pusę, arba 550 eurų į vieną pusę vykstant iš ne Europos šalių.
Šaukimas loterijos principu gali būti paskutinis
Visgi, karo prievolininkų sąrašo sudarymas loterijos principu šiemet gali būti paskutinis, nes jau pavasario sesijoje Seimas spręs dėl Karo prievolės reformos projekto.
Pagal Seime registruotą projektą siūloma mažinti šaukiamųjų amžių ir į tarnybą įtraukti 18–21 m. karo prievolininkus.
Numatoma ir daugiau pokyčių – privalomoji pradinė karo tarnyba nebegalėtų būti atidedama, į ją būtų kviečiami kariuomenėje trūkstamas specialybes aukštosiose mokyklose baigę jaunuoliai bei atsirastų galimybė trumpinti tarnybos laiką.
Skaičiuojama, jog tokie pokyčiai leistų padidinti kasmet šaukiamų jaunuolių skaičių iki 5 tūkst.
Tam reikėtų Lietuvoje reikėtų įkurti dar keturis batalionus su kariniais miesteliais – skaičiuojama, jog šaliai tai kainuotų mažiausiai 500 mln. eurų.
Infrastruktūrai tokiam projektui sukurti prireiktų 5–6 metų, sako Krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus.
Visgi šaukimo reformą pasiūlę konservatoriai tikisi su kitomis parlamentinėmis partijomis taip pat sutarti ir dėl visuotinio šaukimo.
Viktorija Smirnovaitė (ELTA)
Rašyti komentarą