Įkvepiantys pokyčiai Juodkrantėje

(1)

Neringos savivaldybės pastangomis atnaujinta Juodkrantės vila „Monbijou“ praeivius ir vėl žavi savo raižiniais ir kitomis ištaigingomis puošybos detalėmis.

Šios vilos subtilumą žymi jau pats pavadinimas - „Monbijou“, prancūziškai reiškiantis „Mano brangenybė“. Grakšti istorizmo stiliaus vila Juodkrantę papuošė 1881-aisiais, o jos fundatoriais ir ilgamečiais savininkais buvo Detat šeima iš Eitkūnų. Vila šios šeimos nuosavybe buvo iki 1940 metų, kai ją nacionalizavo nacionalsocialistų valdžia ir perdavė pastatą Klaipėdos miesto valdžios dispozicijai. Iš pradžių vila buvo naudojama įvairių Klaipėdos miesto svečių priėmimui, vėliau čia veikė Juodkrantės biblioteka. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, čia įsikūrė Juodkrantės seniūnija ir medicinos punktas, veikiantis istoriniame pastate iki šių dienų.

Ypatingą dėmesį skirdama Kuršių nerijos kultūros paveldo puoselėjimui, Neringos savivaldybė inicijavo vilos fasado tvarkybos darbus.

„Didžiuojamės turtinga Kurių nerijos istorija, apie kurią šiandien mums byloja Neringos išskirtinumą kuriantys kultūros paveldo objektai. Būtent vila “Monbijou„ mums pasakoja apie Juodkrantės aukso amžių - laikotarpį, kai Kuršių nerijoje pradėjo kurtis kurortinės tradicijos, jau tuomet šį kraštą garsinusios Europoje“, - apie pastato svarbą kalba Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis.

Anot mero, saugodami ir atnaujindami kultūros paveldą, ne tik atiduodame pagarbą praeičiai, bet ir didiname kurorto patrauklumą, atveriame Neringai naujas galimybes pristatyti išskirtinę savo istoriją.

Atsižvelgiant į tai, kad vila „Monbijou“ buvo rekonstruota daugiau nei prieš du dešimtmečius, daugiausia restauratorių dėmesio teko skirti medinių pastato detalių, kurios buvo paveiktos drėgmės, atnaujinimui.

Labiausiai pažeistas medines pastato dalis teko atkurti pagal išlikusius pavyzdžius (lėkius, tekintas stogo detales ir kt). Pakeisti medienos langai, kurie buvo gaminami išlaikant jų medžiagiškumą bei sudalinimą. Taip pat išorinės durys, pagamintos pagal išlikusias. Atnaujintos cinkuotos skardos palangės, pakeisti lietvamzdžiai ir lietloviai. Buvo atnaujintos pastato verandos karkasinės medinės konstrukcijos bei jų elementai. Restauruotas fasadų dekoras - erkerio piliastrai, balkonas bei jį puošiančios dekoratyvinės ornamentuotos vazos.

Remontuojant mūrines pastato dalis, nuo jų buvo nuvalyti purvas ir samanos. Nuo viso fasado pašalintas senas tinko sluoksnis, išlyginti pažeisti paviršiai.

Vilos fasado tvarkybos darbai buvo atlikti pasitelkiant Europos Sąjungos fondo lėšas. Neringos savivaldybė papildomai inicijavo aplinkos, dalies vidaus patalpų sutvarkymą. Savivaldybės biudžeto lėšomis buvo sutvarkytos bendruomenės poreikiams naudojamos patalpos akmenų mūro cokolio priestate bei virš jo esanti stiklinė konstrukcija. Taip pat laiptai ir puošybiniai aplinkos elementai.

Publikacija parengta įgyvendinant projektą „Bendradarbiavimas per sieną nuo kranto iki kranto“ pagal Europos kaimynystės priemonę. Už šios informacijos turinį atsako tik Neringos savivaldybės administracija ir ji negali būti laikoma atspindinčia Europos Sąjungos požiūrį. Projekto biudžetas, tenkantis Neringos savivaldybės administracijai, siekia 197 787,05 Eur, iš kurių 178 008,34 Eur - Europos Sąjungos lėšos, 19 778,71 Eur - Neringos savivaldybės biudžeto lėšos.

***
Apsvarstytas šių metų biudžeto projektas

Trečiadienį vyko išplėstinis Neringos savivaldybės Biudžeto, finansų ir ūkio valdymo komiteto posėdis, skirtas apžvelgti miesto ateities planus.

Posėdyje pristatytas parengtas 2023-2025 metų Neringos savivaldybės strateginio veiklos plano projektas bei 2023-iųjų metų savivaldybės biudžeto projektas. Neringos savivaldybės 2023 metų biudžeto planuojamos pajamos - 16515,1 tūkst. Eur ir 4631,3 tūkst. Eur (apyvartinių lėšų 2023 m. sausio 1 d. likutis) kiti finansavimo šaltiniai.

Su šiais dokumentais galima susipažinti Neringos savivaldybės interneto svetainėje adresu neringa.lt.

APTARĖ BIUDŽETĄ. Neringos savivaldybės Biudžeto, finansų ir ūkio valdymo komiteto posėdžio dalyviai.

APTARĖ BIUDŽETĄ. Neringos savivaldybės Biudžeto, finansų ir ūkio valdymo komiteto posėdžio dalyviai.

***

Pristatys monografiją apie kuršininkų kalbą

Sausio 26 d. 17.30 val. Kuršių nerijos istorijos muziejuje (Pamario g. 53, Nida) dr. Dalia Kiseliūnaitė pristatys savo monografiją „Kuršių nerijos kuršininkų kalba. I dalis. Fonetika ir fonologija“.

Monografijoje aprašyta baltų geolekto ‒ Kuršių nerijos kuršininkų kalbos ‒ fonetika ir fonologija. Pirmojoje dalyje supažindinama su šio geolekto atsiradimo istorija, sociolingvistine charakteristika, svarbiausiais tyrinėjimais ir dokumentavimu, analizuojamos jo išnykimo priežastys. Antrojoje dalyje sinchroniniu, diachroniniu, sociolingvistiniu ir etnolingvistiniu lygmenimis atliktas fonetikos ir fonologijos tyrimas remiasi garso įrašais ir rašytiniais šaltiniais. Prieduose pateikiami keli iššifruotų garso įrašų tekstų fragmentai. Elektroninėje knygos versijoje veikia nuorodos, siejančios tekste esančius pavyzdžius su atitinkamu garso failu prieduose.

Organizatoriai: Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešoji biblioteka ir Neringos muziejai.

***

Pristatomas atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų plano iki 2030 m. projektas

Visuomenei pristatomas parengtas Neringos savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų plano iki 2030 m. projektas.

Šiame dokumente įvertinama esama Neringos situacija ir nustatomi atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo tikslai ir priemonės jiems pasiekti. Siekiama, kad atsinaujinančių išteklių energijos dalis atitiktų minėtame plane nustatytus planinius nacionalinius rodiklius.

Plano projekto pristatymas vyks 2023-01-20 (penktadienį) 15.30 val. nuotoliniu būdu. Nuorodą, skirtą prisijungti prie pristatymo, bei dokumento projektą rasite Neringos savivaldybės interneto svetainėje adresu neringa.lt. Kilus klausimams, prašome rašyti el. p. [email protected] arba skambinti (8 469) 51 259.

***

Organizuojami Metų senjoro rinkimai

Neringos socialinių paslaugų centras organizuoja „Metų senjoro 2022“ rinkimus ir kviečia Neringos bendruomenę iki sausio 20 d. siūlyti kandidatus konkrečiai nominacijai tiesiogiai atvykus į centrą arba elektroniniu būdu www.neringosspc.lt.

Balsavimas gyvai vyks nuo sausio 23 d. iki sausio 27 d. biuletenį įmetant į centro išorėje įrengtą balsadėžę arba elektroniniu būdu www.neringosspc.lt. Informacija apie siūlomas nominacijas ir išsamią rinkimų eigą teikiama internetinėje svetainėje www.neringosspc.lt, paskyroje Metų senjoro 2022 rinkimai.

***

"Apie ką ošia Kuršių nerijos pušys?"

Sausio 21 d., šeštadienį, 12 val. vyks ekskursija „Apie ką ošia Kuršių nerijos pušys?“ Keliaudama Pervalką supančiais pušynais, Naglių gamtinio rezervato pakraščiu, miško auginimo specialistė Gražina Banienė pasakos apie Kuršių nerijos pušis. Ekskursijos metu supažindinama su kalninių, Bankso, juodųjų ir paprastųjų pušų savybėmis.

Susitikimo vieta: Pervalkos autobusų stotelė. Apie savo dalyvavimą praneškite el. paštu [email protected] Daugiau informacijos: nidacolony.lt

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder