Kęstutis Budrys: Vakarai praleido kritines galimybes sustabdyti Rusiją nuo agresijos

(1)

Dėl neryžtingumo ir netinkamo reagavimo Vakarų valstybės praleido turėtas galimybes sustabdyti Rusiją nuo jėgos naudojimo, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras.

„Praleidome kritines galimybes sustabdyti Rusiją, kai galėjome. Nuo neryžtingumo Bukarešto viršūnių susitikime 2008 metais iki nepakankamų reakcijų į Krymo aneksiją ir invaziją į Rytų Ukrainą 2014 metais“, – penktadienį per Vilniuje vykusią užsienio ir saugumo politikos konferenciją „Sniego susitikimas“ sakė Kęstutis Budrys.

Anot jo, kai Rusija 2022 metų vasarį pradėjo plataus masto puolimą Ukrainoje, Vakarai tam nebuvo pasiruošę.

„Šiandien situacija tebėra grėsminga: Irano dronai ir Šiaurės Korėjos kariai talkina Rusijai kare, Kinija tyliai palaiko Kremliaus agresiją, o Rusija apeina sankcijas pasitelkiant šešėlinį laivyną“, – kalbėjo ministras.

Jis ragino Europos lyderius imtis ryžtingų veiksmų, atsakant į geopolitinius ir saugumo iššūkius, ir pabrėžė poreikį stiprinti gynybos ir saugumo priemones visame žemyne, nurodoma Užsienio reikalų ministerijos pranešime.

„Esamoje geopolitinėje situacijoje nėra paprastų atsakymų, pigių sprendimų ir lengvų pasirinkimų. Turime drauge ieškoti išmintingų būdų įveikti kylančius iššūkius. Mūsų veiksmai šiandien nulems Europos saugumo ateitį“, – teigė K. Budrys.

Lietuvos diplomatijos vadovas pabrėžė, kad Ukrainos kova dėl suvereniteto ir teritorinio vientisumo yra pagrindinis Europos saugumo iššūkis, ir akcentavo, jog nesugebėjus apsaugoti Ukrainos, Rusijos agresija regione augs ir toliau.

Pasak K. Budrio, atsižvelgiant į dabartinę saugumo situaciją, ypatingą dėmesį būtina sutelkti į investicijų gynybai didinimą, NATO pajėgumų stiprinimą, Europos gynybinių pajėgumų auginimą ir saugios aplinkos atkūrimą.

Penktadienį Vilniuje 18-ą kartą surengtas tradiciškai sausio mėnesį organizuojamas vadinamasis „Sniego susitikimas“.

Jame Lietuvos diplomatijos vadovo kvietimu dalyvavo Estijos, Latvijos, Lenkijos, Rumunijos užsienio reikalų ministrai, NATO generalinio sekretoriaus pavaduotoja.

„Sniego susitikime“ taip pat dalyvavo Lietuvos ir užsienio politikai, institucijų atstovai, akademinės bendruomenės nariai, saugumo politikos ekspertai iš JAV, Vokietijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės ir kitų šalių.

Šių metų pagrindinės diskusijų temos buvo bendros Vakarų pastangos stiprinti paramą Ukrainai, būtinybė veikti išvien siekiant atremti Rusijos keliamas grėsmes, NATO gynybos ir atgrasymo politika bei svarbiausi Aljanso darbotvarkės klausimai artėjant NATO viršūnių susitikimui Hagoje.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder