Kretingos rajone bendruomenės imasi verslo: steigia naujas darbo vietas

(1)

Europos Sąjungos (ES) Lietuvos kaimo plėtros 2014–2023 metų programos parama rajono bendruomenėms, nevyriausybinėms organizacijoms orientuota į verslo kūrimą, naujų darbo vietų kaimuose steigimą skatina bendruomenes ir nevyriausybines organizacijas užsidirbti.

Paramą administruojanti Nacionalinė mokėjimo agentūra Kretingos rajono aštuoniems projektams yra atseikėjusi daugiau kaip 751 tūkst. eurų.

Svari paramos dalis – į Raguviškius

Per 220 tūkst. eurų ES paramos gavo dvi Raguviškių kaime veikiančios organizacijos: Kretingos rajono meno būrelis „Raguva“ ir Raguviškių kaimo bendruomenė, vadovaujamos Raguviškiuose gyvenančio verslininko Virginijaus Brazausko.

Raguviškių kaimo bendruomenė, gavusi 114 tūkst. 139 eurų ES paramą, beveik įgyvendino projektą „Bendruomeninių aplinkos tvarkymo paslaugų teikimas Kretingos rajone“.

Pradžioje už paramos lėšas nusipirko įvairios technikos komunalinėms paslaugoms teikti – mini traktorių su priedais sniegui valyti, kitais, profesionalią nulinio apsisukimo žoliapjovę, benzininį pjūklą medžiams pjauti, genėti, trimerius, krūmapjoves, lapų pūteklius, iš viso apie 28 vienetus.

Už paramą įsigytas 9 vietų „Renault“ firmos autobusas su priekaba „Tauras“, tinkančią šakoms, žolei vežti, stovi V. Brazausko įmonės „Raguvilė“ kieme, kitai išvardytai įrangai laikyti bendruomenė nuomojasi garažą.

Už projektines lėšas yra nupirkta 230 kvadratinių metrų palapinė-angaras įsigytai technikai laikyti, tačiau bendruomenė neturi žemės jam pastatyti.

Už paramą nupirktas konteineris, pritaikytas kontorai – su stalu, oro kondicionieriumi, tualetu, šildymo krosnimi, apsaugos kameromis, darbuotojų persirengimo spintelėmis ir kt. – stovi V. Brazausko sodybos sklype.

Neišspręstas žemės klausimas yra svarbus trūkumas praktiškai įgyvendintam projektui užbaigti. „Nacionalinė mokėjimų agentūra davė 3 mėnesius projekto trūkumams ištaisyti.

Tariausi su meru Antanu Kalniumi, kad Savivaldybės taryba šio mėnesio posėdyje spręstų dėl žemės skyrimo bendruomenei“, – sakė V. Brazauskas.

Bendruomenė prašo suformuoti ir jai pagal panaudą skirti apie 20 arų dabar nenaudojamą valstybinės žemės sklypą prie nebeveikiančio gyvenvietės vandens bokšto.

Projekto finansavimo iš ES paramos intensyvumas yra 95 proc., dar 5 proc. projekto įgyvendinimui reikalingų lėšų bendruomenės pirmininkas paskolino bendruomenei asmeniškai.

Dėl karo, kitų projekto įgyvendinimą pabranginusių aplinkybių paskolą turėjęs padidinti dar 18 tūkst. eurų.

Įgyvendinant projektą sukurtos 3 darbo vietos. „Sukamės čia pat, Žemaitijos regione“, – sakė V. Brazauskas apie tai, kur Raguviškių bendruomenė teikia komunalines paslaugas, pažymėjęs, kad tądien vienas darbuotojas sniegą stumdė Plungėje.

„Beldžiamės į rajono valdžią, seniūnijas prašydami darbo, galimybės bendruomenei užsidirbti – pasipriešinimas didžiulis“, – skundėsi bendruomenės pirmininkas.

Pagal įgyvendinamą projektą komunalines paslaugas Raguviškių bendruomenė teikti pradėjo pernai.

Buvo laimėjusi Jauryklos parko Kretingoje priežiūros darbus.

„Jauryklos parko nuo birželio 1 d. iki spalio 1 d. priežiūros darbus, įvykdę viešąjį pirkimą, nupirkome iš Raguviškių kaimo bendruomenės, nes miestą tvarkanti įmonė „Kretingos komunalininkas“ to nebepajėgė padaryti“, – patvirtino Kretingos miesto seniūnijos seniūnė Gintarė Liobikienė.

„Norime dirbti ir uždirbti, todėl ir kreipiuosi į Savivaldybės valdžią prašydamas užsakymų bendruomenei. Deklaruoju viešai, kad esu Raguviškių bendruomenės lobistas“, – kalbėjo V. Brazauskas, akcentavęs, kad 2023 metais bendruomenė planuoja apie 60 tūkst. eurų apyvartą teikiant komunalines paslaugas. „Jeigu viršytume 60 tūkst. eurų, taptume PVM mokėtoju, tada mūsų paslaugos brangtų 21 proc. ir būtų mažiau konkurencingos“, – teigė V. Brazauskas.

Paklaustas, ar nesusipina jo įmonės „Raguvilė“, taip pat teikiančios komunalines paslaugas, plačiai visoje šalyje, ir bendruomenės verslo interesai V. Brazauskas sakė: „Bendruomenėje aš dirbu neatlygintinai. Taip, turiu patirtį šioje srityje ir nesiimu to, ko neišmanau.

Bendruomenės narius užtikrinau, kad, jei trūks darbo, „Raguvilė“ visada išties pagalbos ranką, pasiūlys bendruomenei užsakymų, kad jos veikla nestotų.“

Vykdydama projekto sąlygas bendruomenė privalo 3 metus išlaikyti numatytą darbuotojų skaičių, naudoti pagal paskirtį už paramą įsigytą turtą.

„Ir po tų triejų metų nesustosime. Turėsime bendruomenės įmonę, kuri turės ir uždirbto pelno.

Bendruomenei nereikės su ištiesta ranka prašyti verslininkų, Savivaldybės pinigų savo šventėms, kitiems poreikiams. Būsime daug savarankiškesni“, – optimistiškai nusiteikęs Raguviškių bendruomenės pirmininkas.

Raguviškių bendruomenė buvo įkurta 2009 m. Anot dabartinio jos pirmininko V. Brazausko, bendruomenei vadovaujančio 3-ejus metus, pradžioje bendruomenė buvo apsnūdusi, šiandieną turi 47 narius, iš jų aktyvių – iki 20-ies.

„Komunalinių paslaugų projekto paraišką pateikėme 2021 m., tuomet dalis bendruomenės narių netikėjo, kad gausime paramą. Mažais žingsneliais darbai pasidaro“, – tarė V. Brazauskas.

V. Brazauskas vadovauja ir 106 tūkst. 81 eurų paramą projektui „Bendruomeninio verslo kūrimas“ gavusiam Kretingos rajono meno būreliui „Raguva“.

Būrelis irgi įsikūręs Raguviškiuose, buvusioje įmonės „Raguvilė“ keramikos dirbinių dirbtuvėse. „Raguvilė“ šią veiklą nutraukė, liko dirbtuvės įranga. Įsteigėme pelno nesiekiančią nevyriausybinę organizaciją, kuri užsiėmė ir sportu, kitomis veiklomis.

Gavę 106 tūkst. eurų paramą atnaujinome keramikos dirbtuvių įrangą, įsteigėme 4,5 darbo vietos“, – aiškino V. Brazauskas.

Už paramą nupirkta brangi gaminių degimo krosnis, dažymo, glazūros spinta, glazūravimo, kiti stalai, molio presas, žiedimo staklės, kėdės, lentynos gaminiams ir kt.

Organizatorių nuotr.

Bendruomenės įsigytas autobusiukas tarnauja ūkio reikmėms, laisvalaikiui organizuoti, bėdos atveju.

Namai senjorams Nasrėnuose pelnė pripažinimą

Iš ES žemės ūkio fondo kaimo plėtrai „Leader“ programos finansuojamus projektus koordinuoja Kretingos rajono kaimo plėtros asociacija – Kretingos VVG.

Asociacijos pirmininkės, administravimo vadovės Linos Stanienės teigimu, itin sėkmingas yra Kūlupėnų bendruomenės centro „Kūlupėnai“ socialinių paslaugų teikimo pagyvenusiems asmenims projektas, kurį vykdant 2022 m. balandžio 7 d. Nasrėnuose buvo atidaryti namai senjorams.

Projekto iniciatorė, Kūlupėnų bendruomenės centro „Kūlupėnai“ pirmininkė Jūratė Mačernienė pasidžiaugė, kad 17 vietų senjorų namai Nasrėnuose nuolatos užpildyti.

„Į kokius namus? Į Nasrėnus važiuojate?

Kaip gavote vietą, ten sunku patekti“, – kai atsigirstu, kaip mūsų ir aplinkinių rajonų gydytojai vertina mūsų namus senjorams, priimu tai kaip padaryto nelengvo darbo įvertinimą, patvirtinimą, kad einame teisingu keliu.

Pagal projektui skirtą ES paramą, bendruomenė įsteigti turėjo ne mažiau kaip 2 etatus, šiandieną įstaigoje dirba 9 žmonės, visi – iš Kretingos rajono, iš jų 3 – iš Kūlupėnų.

„Pirmenybę gyventi mūsų senjorų namuose teikiame savo rajono gyventojams, atsiradus laisvų vietų priimame ir iš kitur.

Šiandieną turime globotinių iš Kretingos, Klaipėdos, Naujosios Akmenės, Mažeikių“, – kalbėjo J. Mačernienė, akcentavusi, kad senjorų slaugos, priežiūros poreikis yra ir nemažėja.

Akcentuodama tokios socialinės paslaugos svarbą, bendruomenės pirmininkė aiškino, kad brandaus amžiaus pasiligojusį žmogų slaugyti turintis artimasis iškrenta iš darbo rinkos ir kad jų įgyvendinto projekto naudos gavėjų yra per 40 asmenų.

„Vieni gauna darbą senjorų namuose, senjorai yra prižiūrimi, aprūpinti, jų artimieji gali dirbti sau ir valstybei“, – teigė ji, akcentavusi, kad socialiniame versle viskas sukasi ratu – gavęs pajamas jas reinvestuoji į teikiamą paslaugą, jos kokybės gerinimą.

Už gautą 97 tūkst. 509 eurų paramą buvo atliktas senjorų namų vidaus patalpų remontas, jas pritaikant būsimiems gyventojams, įgytas pagrindinis inventorius.

Pastatas Nasrėnuose, kuriame šiandieną veikia Kūlupėnų bendruomenės centro „Kūlupėnai“ senjorų globos namai, pastatytas 2001 metais Bendruomenė teikė dar vieną paraišką 97 tūkst. 509 eurų ES paramai gauti.

L. Stanienė patvirtino, kad paraišką NMA patenkino, liko su bendruomene pasirašyti sutartį dėl lėšų skyrimo projektui.

Už šituos paramos pinigus numatyta sutvarkyti pastato išorę, jį apšiltinti pakeičiant ir dailylentes. Iš tų pačių lėšų bus pakeistas pastato nuotekų valymo įrenginys, jis bus galingesnis, su riebalų gaudyklėmis, nes čia pat gaminamas ir maistas šių namų gyventojams.

Asociacija „Budrių kalkės“ įgyvendino projektą „Budrių kalkės“ ir teikia dirvų nukalkinimo, panašias paslaugas žemės ūkiui. Projektui asociacija gavo 117 tūkst. 54 eurus ES paramos.

Veiklą su ES parama aktyviai plėtoja Darbėnuose įsikūrusi asociacija „Tekstilės kelias“. „Amatų centro įkūrimas Darbėnuose“ projektui įgyvendinti asociacija gavo 64 tūkst. eurų paramą. Už gautas lėšas buvo įkurtas amatų centras, vykdomos edukacijos, veikia tekstilės muziejus su kavinuke „Spilgutė“.

Šių metų kovo 8 d. iš „Leader“ programos asociacijai skirta dar 37 tūkst. 722 eurų parama veiklai plėsti – kavinukės lauko terasai įrengti.

„Muziejus, kavinė yra pakeliui į Palangą, vasarą padaugėja lankytojų, vykstančių poilsiauti prie jūros. Kavinukėje darėsi ankšta, reikėjo terasos“, – pastebėjo L. Stanienė.

Darbėnų seniūnijoje registruota asociacija „Miško žvaigždės“, vadovaujama Agnės Abželtytės, gavo per 117 tūkst. eurų ES paramą projektui „Miško terapija“.

Poilsio paslaugoms teikti miške turėjo būti pastatyti 5 kupolai, kitas inventorius, įkurtos 2,5 darbo vietos.

Jokūbave veikianti viešoji įstaiga „Saldus projektas“ to paties pavadinimo projektui vykdyti gavo per 110 tūkst. eurų ES paramą ir gamina ledus, sukūrė 2,5 darbo vietos.

„Iš „Leader“ programos „Bendruomenių organizacijų ir kitų nevyriausybinių organizacijų verslo kūrimas ir plėtra“ priemonės Kretingos rajono kaimo vietovėms skirtų pinigų nepadalinta likę apie 30 tūkst. eurų.

Ar šitie pinigai atiteks tai pačiai priemonei, ar bus perskirstyti į kitas priemones, spręs Kretingos VVG valdyba“, – akcentavo L. Stanienė. 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder