Kuo gali grėsti naujos reformos

Nuo sausio bus išbandomas naujas pilotinis priešgaisrinės saugos modelis. Jam pasiteisinus, tai būtų pritaikyta ir kitose savivaldybėse, tarp jų – ir Kretingos rajono. Naująjį siūlymą savivaldybių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (SPT) vertina atsargiai ir skeptiškai. 

Apie tai „Pajūrio naujienos“ diskutavo su Kretingos rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos viršininku Nerijumi Cipariu.

Išbandys naują modelį

Vidaus reikalų ministerijos tikinimu, dabartinis modelis – šiuo metu šalyje veikianti dviejų lygių priešgaisrinės saugos ir gelbėjimo sistema – yra nepakankamai efektyvus ir veiksmingas.

Siekdama sukurti vieningą sistemą, Vidaus reikalų ministerija inicijavo pilotinį modelį „Bendra priešgaisrinės saugos užtikrinimo sistema – kokybiška ir patikima pagalba nelaimės atveju“ ir pakvietė šalies savivaldybes jame savanoriškai dalyvauti.

Pirmoji naujam pilotiniams priešgaisrinės saugos modeliui pritarė Radviliškio rajono savivaldybė. Reformą inicijavo Vidaus reikalų ministerija.

Ja siekiama pagerinti ugniagesių gelbėtojų parengtį, aprūpinimą, kelti jų profesinę kvalifikaciją ir užtikrinti operatyvesnį pajėgų reagavimą į nelaimes. Įgyvendinus šią naujovę, savivaldybių SPT ugniagesių komandų valdymą ir funkcijas perimtų Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.

Ministerija įvardijo, jog tokiu būdu siekiama, kad savivaldybėse gerėtų priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų parengtis – pajėgos į įvykio vietą galėtų atvykti per trumpesnį laiką, jos būtų visiškai aprūpintos darbo ir apsisaugojimo priemonėmis, gebėtų atlikti platesnį gelbėjimo darbų spektrą.

Latvija atsisakė

Kretingos rajono savivaldybės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko N. Cipario teigimu, toks modelis nėra vakarietiškas ir pritarė viešai išsakytai nuomonei, kad tai – „baltarusiškas“ modelis.

„Visame pasaulyje veikia savivaldybių priešgaisrinė sauga. Latviai buvo įsivedę dabar siūlomą modelį, tačiau jo atsisakė, išaugus gaisrų ir žuvusiųjų gaisruose skaičiui. Jie dabar konsultuojasi su Skuodo rajono savivaldybės priešgaisrine gelbėjimo tarnyba, norėdami įsivesti mūsų šalyje esančią tvarką“, – vieną pavyzdžių įvardijo jis.

Radviliškio rajono savivaldybės išreikštas noras išbandyti tokį modelį, N. Cipario manymu, demonstruoja ir politikų požiūrį į priešgaisrinę saugą: „Tai yra vietos politikų požiūris į žmonių saugumą. Civilinės saugos įrankį savivaldybė atiduoda valdyti kitiems ir nusiima nuo savęs šią funkciją.“

Dabartinis modelis padeda ugniagesiams būti arčiau gyventojų. „Gyvendami toje bendruomenėje, žinome problemines vietas, kiekvieną gyventoją, lengvai orientuojamės teritorijoje, vyrai greitai suranda bet kurios vietovės koordinates.

Pavyzdžiui, jie žino, kur koks gyventojas gali neatsakingai kūrenti krosnį, pas jį nuvažiuoja profilaktiškai ir panašiai, – kalbėjo N. Ciparis, pateikęs dar vieną pavyzdį. – Kai Salantuose įvyko ekologinė nelaimė, mūsų komanda mėnesį ten budėjo visą parą, ko padaryti nebūtume galėję, būdami Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (VPGT) sudėtyje.“

Nerimaujama, kad naujieji pokyčiai gali atnešti ne itin malonių žinių – sumažėtų ugniagesių komandų ir ugniagesių etatų skaičius. Vidaus reikalų ministerijos tikinimu, taip nenutiks.

„Reformai kol kas nėra numatyta jokių lėšų, tad tikėtina, kad bus atleista SPT ugniagesių, taip pat uždaromos kaimiškų vietovių ugniagesių komandos, dėl ko gyventojams pagalba nebebus teikiama laiku“, – apie galimas pasekmes svarstė Kretingos rajono SPT viršininkas.

Savivaldybė baigia tvarkyti Kretingos rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos Baublių komandos naujosios būstinės patalpas.

Padidės išlaidos?

Savivaldybės ugniagesių komandas perkėlus į VPGT sudėtį, klausimų kyla ir dėl teisinio reguliavimo, ugniagesių darbo užmokesčio suvienodinimo.

„Apjungs dvi visiškai skirtingo teisinio reglamentavimo sistemas: VPGT veiklą reglamentuoja statutas, SPT – Darbo kodeksas. Skiriasi taikomi darbų saugos, darbo laiko, stažo ir panašiai.

Tai neišvengiamai padidins administracinį aparatą, tikėtina, – ugniagesių skaičiaus sąskaita“, – galimą scenarijų apibūdino N. Ciparis, įvardinęs, kad visoje šalyje savivaldybių priešgaisrinėse tarnybose iš viso yra įsteigta 100 administracinių etatų, o Valstybinėje priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje – 1,5 tūkst. Eur.

Naująja reforma svarstoma ir suvienodinti ugniagesių gelbėtojų darbo užmokestį. Nerimaujama, kad, norint suvienodinti atlyginimą, gali tekti atsisakyti kai kurių ugniagesių paslaugų.

„Tai išaugins išlaidas. Klausimas, kieno sąskaita jos bus padengiamos ir iš kur gaunami pinigai atlyginimo suvienodinimui, nes papildomo finansavimo įgyvendinti šiam modeliui nėra numatyta.

Gali būti, kad padidėjusios išlaidos paskatins ugniagesių komandų mažinimą, galimai ir visišką jų atsisakymą“, – toliau svarstė viršininkas.

Tvarko patalpas

Daugelis savivaldybių nepalaiko ir neplanuoja dalyvauti bandomajame modelyje. Mūsų Savivaldybė jau 6 metus investuoja į Savivaldybės priešgaisrinės tarnybos pastatų, infrastruktūros, technikos atnaujinimą, mokymus.

„Šia kryptimi bus dirbama ir toliau. Per šešerius metus atnaujinome visų komandų patalpas, pakeitėme techniką, darbo įrangą, ką, gaunant finansavimą iš valstybės, o ne Savivaldybės, kaip yra dabar, būtų gan sudėtinga“, – akcentavo priešgaisrinės tarnybos viršininkas.

Šiuo metu yra baigiamos tvarkyti dar vienos – Baublių komandos būstinės patalpos. Kiek anksčiau jau buvo atnaujintos ir kitų komandų – Salantų, Darbėnų, Kartenos – būstinės.

„Liko sutvarkyti šilumos mazgą, ir komanda galės persikelti į šias patalpas. Kiek įmanoma, viską darė patys ugniagesiai, kur reikėjo, samdėme specialistus“, – įvardijo N. Ciparis.

Darbus tikimasi pabaigti iki šių metų pabaigos. „Šios patalpos priklausė seniūnijai, bet kurį laiką jose nieko nevyko“, – sakė viršininkas.

Ankstesnės komandos patalpos buvo blogos būklės. Naujojoje būstinėje ugniagesiai turės persirengimo, sporto kambarius, virtuvę ir poilsio-budėtojų patalpas. „Patalpas vyrai tvarkosi noriai, juk patys čia ir dirbs“, – tikino N. Ciparis.

Nauja Baublių komandos būstinė tvarkoma iš Savivaldybės lėšų. Darbams atlikti prireikė 50 tūkst. eurų.

---

Darbuotojų išsidėstymas struktūrose visoje Lietuvoje

Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba (VPGT): 82 ugniagesių komandos – apie 2 tūkst. 800 ugniagesių, apie 1 tūkst. 500 administracijos etatų ir 200 savanorių ugniagesių.

Savivaldybių priešgaisrinė tarnyba (SPT): 278 ugniagesių komandos – apie 2 tūkst. 500 ugniagesių, apie 100 administracijos etatų ir 1 tūkst. savanorių ugniagesių.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder