Kurorto aukso amžius: žygis-ekskursija „Juodkrantės kurorto vaiduoklių medžioklė“ (4)

Juodojo kranto žvejų gyvenvietė - pirmoji Kuršių nerijoje, kuri palaipsniui transformavosi į didžiausią ir puikų kurortą. Tačiau laiko kirčiai ir istorinės aplinkybės lėmė, kad daugybė buvusių ir turistus žavėjusių elementų pranyko, liko užmarštyje, neatpažįstamai pakito arba... virto vaiduokliais.

Žygio metu mes juos ir medžiosime, pirmiausiai nukakdami į kurorto gimimo lopšį. Apaugusį voratinkliais, uždumblėjusį... Tačiau jo istorija iš naujo prikels šlovingąsias dienas.

Vėliau patrauksime į giliai Karališkojoje sengirėje pasislėpusį ir itin įdomų objektą. Retas kuris apie jį žino. Virto pamėkle. Jos nebijosime ir išbandysime save keistu vardu kurortinės epochos aukso amžiuje pavadintame take. Sužadėtinių. Atsigręšime į pirmapradį Juodkrantės kurorto veidą: miško, gydyklos po atviru dangumi citadelę, klimato kurorto ašį. Tad pėdinsime promenadomis, kurias itin buvo pamėgę senieji poilsiautojai. Nenukrypdami nuo temos užsuksime ir į tikrąjį Raganų kalną bei sužinosime, koks dar vienas vaiduoklis mūsų laukia. Objektas, kurio nebėra. Iš gamtos glėbio pateksime jau į komforto zoną su senosiomis vilomis. Ir jose yra pamėklių... Išgirsime, ką jos papasakos, ir grįšime į gyvųjų pasaulį.

Pasiruoškite medžioklei ir netikėtiems gamtos iššūkiams, tad avėkite patogia avalyne. Tai bus kontrastų kupinas žygis, po kurio į Juodkrantę žvelgsite kitomis akimis.

 

Data: 2021 rugsėjo 25 ir 26 d. Ekskursijos pėsčiomis (apie 4 km) trukmė - apie 3 val. Žygį-ekskursiją ves kraštotyrininkas, žurnalistas, knygos „Vadovas po Kuršių nerijos nacionalinį parką“ autorius Denisas Nikitenka. Susitinkame 11.30 val. autobusų stotelėje prie Gintaro įlankos Kuršių marių pusėje. Yra galimybė į žygį vykti iš Smiltynės autobusu: išvažiuoja 11.10 val. Ekskursiją planuojama pabaigti apie 14 val., tad bus galimybė ir grįžti autobusu į Smiltynę iš Juodkrantės centro stotelės (autobusas joje sustoja 14.35 val.). Būtina išankstinė registracija! Nuorodą į registracijos formą rasite tinklalapyje www.kulturossala.lt, skiltyje „Renginiai“.

***

Paskaita-koncertas „Neringos kraštovaizdžio virsmas”

2021 m. rugsėjo 26 d., sekmadienį, 15 val. Liudviko Rėzos kultūros centre, L. Rėzos g. 8B, Juodkrantėje, kviečiame į koncertą „Neringos kraštovaizdžio virsmas“.

Nerijos kraštą pamilę menininkai ją mato savaip. Stebi, kuria, improvizuoja garsais, spalva, vaizdiniais. Visi suvokia, bet kiekvienas kitaip, kad tai neišsemiamas kūrybiniam įkvėpimui kraštas savo kopomis, vandenimis, debesimis, pušimis. Visa tai sukuria harmoniją, kurią reikia tik nutapyti, paversti garsais, judesiais, polėkiu ir svajone.

Paskaita-koncertas „Nerijos kraštovaizdžio virsmas menininkų akimis“ aprėpia didelę kūrybinio laikotarpio dalį (1978-2021), per šį laiką kraštas išbraidytas, išžvalgytas, išpaišytas ir ištapytas. Šiame pažinties laike brendo ir mūsų kūryba - nuo studentiško piešinio iki didesnių kompozicijų, nuo paslaptingų burvalčių iki žvejų buities ir būties, nuo tapybos ant močiučių pasoginių skrynių iki sekmadieninių skarų. Žavėjo vėjų formuotos kopos, šimtametės pušys, karaliai briedžiai ir kaimynų daugiabalsės dainos, kaimų ir kurorto vilų architektūra. Kiekviena diena priversdavo stebėtis savais ritualais, gamtos žaismu, rūstumu ir kantriu žvejo tikėjimu, kad po audros vėl nurims marių vėjai. Senieji Kuršių nerijos gyventojai tikėjo, kad išgyventi galima tik mylint ir tausojant šio krašto palikimą ir išmintį. Šio prabėgusio laiko vėjai, architektūros, muzikos, buities mados, žvejų gyvenimo įpročiai primena šio krašto savitą harmoniją, kurią verta visiems mylėti, ja džiaugtis, ir ją išsaugoti.

Paskaitą su vaizdais lydės nuostabi J. S. Bacho fortepijono muzika.

Dalyvauja: Jūratė Bučmytė, dailininkė, architektė (Lietuva), Albertas Krajinskas, dailininkas dizaineris (Naujieji Karvaičiai), Violeta Coutaz, fortepijonas (Prancūzija). Muzikinė programa: Johann Sebastiann Bach, Tocatta, Fuga, BWV 565, Sonata, BWV 528. Organizatoriai: Liudviko Rėzos kultūros centras, Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“, Lietuvos dailininkų sąjunga, XXXII VARIATIONS CREATIVE STUDIO

Būtina išankstinė registracija. Registracijos formą rasite www.kulturossala.lt, skiltyje „Renginiai“. Renginys tik su galimybių pasais.

Albertas KRAJINSKAS, Jūratė BUČMYTĖ

 

***

Įmonės kviečiamos dalyvauti konkurse „Nacionaliniai atsakingo verslo apdovanojimai 2021”

Kasdienėje savo veikloje socialinės atsakomybės principus taikančios įmonės kviečiamos dalyvauti Nacionalinių atsakingo verslo apdovanojimų konkurse.

Šių metų konkurse varžomasi dėl penkių nominacijų: „Metų darbovietė“, „Metų bendruomeniškiausia įmonė“, „Aplinkai draugiškiausia įmonė“, „Palankiausią emocinę aplinką kurianti įmonė“ ir „Šeimai palankiausia darbovietė“.

Išskirtinį dėmesį visuomenei, darbuotojams ir aplinkai pademonstravusi įmonė, 2021 m. prisidėjusi prie socialinės atsakomybės principų taikymo savo veikloje, bus pagerbta prestižine nominacija „Metų socialiai atsakinga įmonė“. Šis apdovanojimas skiriamas verslo subjektui, pateikusiam paraiškas į kelias ar visas nominacijas ir pasiekusiam didelę pažangą visose socialinės atsakomybės srityse.

Konkurso dalyviai kviečiami teikti paraiškas ir laimėti vieną ar kelias nominacijas. Kiekviena iš šių nominacijų skirstoma į tris kategorijas, atskirai apdovanojant labai mažas ir mažas įmones (iki 49 darbuotojų), taip pat vidutines (50-249 darbuotojai) bei dideles įmones (nuo 250 darbuotojų).

Nacionalinis atsakingo verslo apdovanojimas (NAVA) - tai nuo 2008 m. vykdoma valstybės institucijų iniciatyva Lietuvoje, kuria siekiama didinti žinomumą apie įmonių socialinės atsakomybės naudą verslui, valstybei ir kiekvienam žmogui bei skatinti šalies įmones diegti socialinės atsakomybės principus savo veikloje.

Šis konkursas skatina gerąją įmonių konkurenciją ne siekiant pelno, o didinant savo socialinę atsakomybę. Nuo 2013 m. šiuos apdovanojimus organizuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Ekonomikos ir inovacijų ministerija bei Aplinkos ministerija kartu su socialiniais partneriais.

Įmonės kviečiamos teikti paraiškas iki 2021 m. spalio 11 d. imtinai elektroniniu paštu [email protected] Daugiau informacijos apie apdovanojimus teikia Socialinio dialogo skyrius (Liudvika Gražulienė, tel. +370 687 29 395, el. p. [email protected]).

***

Europos dailininkų kūrybos centrai: nuo istorinio palikimo iki šiuolaikinės rezidencijos

„Kultūros salos“ Kūrybinių rezidencijų programos projektas „Europos dailininkų kūrybos centrai: nuo istorinio palikimo iki šiuolaikinės rezidencijos" kviečia Neringos bendruomenę ir kurorto svečius geriau pažinti dailininkų kolonijų fenomeną bei patiems panirti į kūrybines patirtis Neringoje. Pasak dr. Linos Motuzienės, Nidos meno kolonijos svarba Europos tapybos istorijai toli peržengė vienos šalies ribas. Pajūrio, pamario kraštovaizdžio ir kūrybai palankios atmosferos įkvėpti dailininkai Nidoje kūrė darbus, turėjusius įtakos atsinaujinančiai tapybai ir ekspresionizmo srovei.

Rugsėjo 25 d. 15 val. Pažintinė ekskursija „Nidos dailininkų kolonija – vietos dvasios atspindys“. Ekskursijos vadovės dr. Lina Motuzienė ir doc. dr. Nijolė Strakauskaitė. Būtina išankstinė registracija el. paštu [email protected]

***

Edukacinė paskaita apie muilo gamybos užkulisius

2021 m. rugsėjo 24 dieną (penktadienį) 17 val. Neringos muziejai kviečia į nemokamą edukacinę paskaitą „Muilo gamybos užkulisiai“. Renginio metu bus supažindinama su senovinėmis muilinimo alternatyvomis, muilo gamybos istoriškumu bei būdais (pelenų, muilo akmenėlio, kt.). Praktinėje dalyje bus gaminamas muilas šaltuoju būdu. Amato meistrė - Sandra Makutėnienė. Renginio vieta - Kuršių nerijos istorijos muziejus (Pamario g. 53, Nida). Renginio trukmė - 1,5 val. Renginys nemokamas.

***

 

Neringos socialinių paslaugų centro informacija

Neringos socialinių paslaugų centras kviečia Neringos senjorus ir TAU klausytojus keliauti. Rugsėjo 29 - spalio 1 dienomis planuojama pažintinė-pramoginė kelionė į Birštoną ir Kauną. Viena iš kelionės staigmenų - plaukimas laivu „Raketa“. Registracija vyksta Neringos socialinių paslaugų centre, Taikos g. 11/2, iki rugsėjo 24 d. Išsamesnė informacija teikiama telefonu 8 614 44 669.

Raktažodžiai
išties labai "solidu" yra už akių komentuoti turinį jo net nežinant. Tai viską pasako apie komentuojantįjį.
Klausimui, 2021-09-23 10:13
Tokie jie tada ir "profesionalūs" :)
:), 2021-09-23 09:16
į to jūsų įvardyto "mėgėjo" ekskursijas patys profesionalūs gidai ateina pasisemti žinių.
Klausimui, 2021-09-23 09:12
Sidebar placeholder