„Laikas nė(e)rimui“: Neringa kviečia į Lietuvos kultūros sostinės atidarymą

Birželio 11-13 d. „Kultūros sala“ Neringa kviečia į ilgai lauktą Lietuvos kultūros sostinės atidarymo renginį. Spektaklis-kelionė „Laikas nė(e)rimui“ ragins kurorto gyventojus ir svečius nusiauti kasdienius rūpesčius ir leistis į kelionę drauge su Kuršių nerija keliausiančiu kultūros karavanu. Projektą globoja J. E. Lietuvos Respublikos prezidentas Valdas Adamkus.

„Kultūros sostinės titulas - tai didelė garbė ir dar didesnė atsakomybė. Džiugu, kad Neringoje, kuri tiesiog yra skirta kūrybai, jau netrukus startuos šis visiems mums svarbus projektas, suburiantis tiek meno žmones, tiek visus neabejingus kultūrai bei jos puoselėjimui. Ir startuos tikrai įspūdingai - su Šeiko šokio teatro organizuojamu ypatingu pasirodymu. Tad iš tiesų labai noriu padėkoti visiems, palaikantiems mūsų idėjas ir prisidedantiems prie jų įgyvendinimo. Su nekantrumu lauksime jūsų. Pirmiausia - šį savaitgalį vyksiančiame Lietuvos kultūros sostinės 2021 atidaryme, o vėliau - ir kituose šių metų renginiuose, kurie, neabejoju, papuoštų bet kurią Europos sostinę“, - kalbėjo Neringos meras Darius Jasaitis.

Be patoso ir klišių

Lietuvos kultūros sostinės atidarymo renginį „Laikas nė(e)rimui“ organizuojantis Šeiko šokio teatras Lietuvos žmones ir vietinius Neringos gyventojus kviečia pasinerti į Lietuvos kultūros sostinės metus ir atrasti Neringą kaip susitikimų ir kūrybinės erdvės salą.

„Norime pakviesti į šią vietą pažvelgti ne tik kaip į banalią atostogų vietą. Tad ir formatą pasirinkome gana atsargų. Atidarymas vyks Parnidžio kopos papėdėje, ant trijų Nidos molų. Kviesime žiūrovus dalyvauti spektaklyje-kelionėje be didelių scenų, garso, šviesų. Istoriniai faktai, dokumentika, pasakojimai supinti į libretą, bus perduodami žiūrovams per ausines. Kuršių nerija yra unikali vieta, tad ir atidaryme siekiame išvengti patoso ir klišių“, - apie sumanymą kalbėjo renginio režisierė ir choreografė Agnija Šeiko.

Spektaklio-kelionės scenografiją sukūrė Sigutė Šimkūnaitė, kostiumus - Sandra Straukaitė, garso dizainą - Kristijonas Lučinskas kartu su muzikos bendraautoriais Benu Šarka, Donatu Bielkausku, Vladimiru Konstantinovu, Karina Novikova ir Larionu Dyakovu. Teksto autorė - Sondra Simana.

Lietuvos kultūros sostinės atidarymo renginys-spektaklis, pasak kūrėjų, yra suaustas iš daugybės kultūrinių ir buitinių patyrimų, mitologinių ir archeloginių naratyvų, šio krašto tradicijų ir nūdienos aktualijų, rūke išnyrančio kraštovaizdžio, žmonių santykių, ironijos šešėlio, siekiant žiūrovą tarsi perkelti į smėlio laikrodį.

„Galvojant apie Kuršių neriją kaip apie kultūros salą, ištinka nuščiuvimo, nutilimo būsena, apima ilgesys, nostalgija. Nors šie jausmai skamba negatyviai, tačiau jie yra įsodrinti egzistencinio lūkesčio - išgyventi save per gamtos apsuptį, sulieti save su gamtos stichija. Ir tada atsigręži į tuos žmones, kurie kūrė nerijoje, įkvėpti jos kraštovaizdžio, atsigręžti į Martyną Liudviką Rėzą, į Nidos dailininkų kolonijos menininkus, į Thomą Manną, į L. Rėzos premijos laureatus - tai yra žmones, suvokiančius Kuršių neriją kaip unikalią pasaulio salą“, - mintimis dalijosi spektaklio-kelionės „Laikas nė(e)rimui“ teksto autorė Sondra Simana.

BE RŪPESČIŲ. Spektaklis-kelionė „Laikas nė(e)rimui“ ragins kurorto gyventojus ir svečius nusiauti kasdienius rūpesčius ir leistis į kelionę drauge su Kuršių nerija keliausiančiu kultūros karavanu. Mato BARANAUSKO

BE RŪPESČIŲ. Spektaklis-kelionė „Laikas nė(e)rimui“ ragins kurorto gyventojus ir svečius nusiauti kasdienius rūpesčius ir leistis į kelionę drauge su Kuršių nerija keliausiančiu kultūros karavanu. Mato BARANAUSKO

Saugant Neringos tylą

Kultūros sostinės atidarymo renginio žiūrovai žingsniuos Nidoje tarp marių molų, kur skleisis Kuršių nerijos istorijos ir legendų įkvėptas šokis, šmėžuos instaliacijos, o per ausines bus girdimi unikalūs meniniai-istoriniai pasakojimai. Spektaklio atlikėjai - jungtinės profesionalų ir vietinių Neringos meno kolektyvų pajėgos: Šeiko šokio teatras, Taško teatras, Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ folkloro ansamblis „Giedružė“, tautinių šokių kolektyvas „Kalnapušė“, Benas Šarka ir kiti.

„Galvodami apie renginį, skirtą Neringai, siekėme natūralumo su aplinka. Kas gali būti gražiau už vandenį, kopą ir dangų. Niekas nepastatys gražesnio scenovaizdžio nei gamta, nieks neapšvies vaizdo gražiau nei besileidžianti saulė. Saugodami Neringos tylą atsisakėme visų spindinčių šiuolaikinio renginio atributų: jokių ekranų, didelio garso. Tad ir žiūrovas turės įsižiūrėti, sustoti, paklausyti, išgirsti“, - pasakojo scenografė Sigita Šimkūnaitė.

Spektakliui „Laikas nė(e)rimui“ kostiumus sukūrusi dailininkė Sandra Straukaitė įsitikinusi, jog šis renginys - tai kelionė laike ir erdvėje. „Kostiumai sukurti padėti papasakoti istoriją. Tai belaikiai kostiumai, jie minimalūs ir iškalbingi, leidžia pasinerti į fantaziją: savą ar svetimą“, - apibendrino S. Straukaitė.

Atidarymo renginio dalyvių skaičius ribotas. Norintys dalyvauti spektaklyje-kelionėje „Laikas nė(e)rimui“ kviečiami registruotis projekto svetainėje www.kulturossala.lt.

Sostinė, orientuota į pokyčius

Lietuvos kultūros sostinės metams Neringa įgyvendina plačią specialių projektų ir auditorijos pamėgtų tradicinių renginių programą, kurią papildo naujos kūrybinės iniciatyvos - iš viso daugiau kaip 100 įvykių, žadančių įvairias kultūrines patirtis.

Projektą „Kultūros sala Neringa“ sudaro keturios programos: UNESCO ir pasaulis, Bendruomenė ir kraštovaizdis, Kūrybinės rezidencijos, Paveldas ir istorija. Jas jungianti ašis - išmanioji kultūra.

„Neringa - ypatinga erdvė. Kūrybinio įkvėpimo menininkai čia sėmėsi ne vieną dešimtmetį. Viliamės, jog įvairi “Kultūros salos„ programa atlieps lankytojų lūkesčius, - sakė projekto vadovas, Neringos mero pavaduotojas Narūnas Lendraitis. - Lietuvos kultūros sostinė nėra šventė ar festivalis. Tai - projektas, kurio metu turi įvykti pokytis miesto bendruomenėje. Todėl ir kultūros sostinės veiklas Neringoje įgyvendina ne tik profesionalūs menininkai, bet ir vietos kultūros įstaigos, bendruomenės, kūrėjai, įvairūs partneriai.“

Renginio režisierė ir choreografė Agnija Šeiko // ke12-1

 

----------

Edukacija, paroda ir knygos pristatymas

Birželio 11 d. (penktadienį) 17.30 val. Liudviko Rėzos kultūros centre (L. Rėzos g. 8B, Juodkrantė) vyks edukacinis užsiėmimas ir menininkės Marijos Smirnovaitės kurtų knygos „Baltijos jūrų valdovė“ iliustracijų parodos ir knygos pristatymas. Unikalių vaikiškų knygų leidėja, leidyklos „Verslas ar menas“ vadovė Eglė Jokužytė papasakos, kaip gimsta iliustracijos vaikiškoms knygelėms, kurias gali skaityti ir regintys, ir regos negalią turintys vaikai. Edukacijos metu susipažinsite su Brailio raštu ir išmoksite nematomus piešinius pajusti pirštais. Sužinosite, kaip gimsta knygos iliustracijų personažai, kaip kuriami liečiamieji paveikslėliai.

----------

Kelionė į Karvaičius

Birželio 13 d., sekmadienį, 12 val. neringiškiai ir kurorto svečiai kviečiami į pirmąjį naujojo literatūrinio maršruto „Įžodintais Kuršių nerijos pėdsakais“ pėsčiųju žygį iš Preilos į Karvaičius, Martyno Liudviko Rėzos gimtinę.

Kelionės tikslas - per M. L. Rėzos poetinius tekstus, Prūsų Lietuvos liaudies dainas ir istorinius pasakojimus pajusti Karvaičius kaip gyvą kultūrinės atminties vietą.

Literatūrinis maršrutas „Įžodintais Kuršių nerijos pėdsakais“ tęsis visą vasarą. Jis leis sugrįžti į Nidos metraštininko Viktoro Miliūno namus Nidoje, buvusias lietuvių inteligentų susibūrimų vietas. Poetinį žodį bus galima išgirsti prie jūros, marių, laivuose, Juodkrantės senųjų vilų kvartale, o kelionės pabaigoje vyks muzikos ir žodžio fiesta - literatūrinis furšetas Nidos prieplaukos restorane.

KELIAS į Martyno Liudviko Rėzos gimtinę. Renatos KILINSKAITĖS nuotr.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder