Mėgautis vandens malonumais renkasi tvarkingus paplūdimius
Gyventojai – sąmoningi
Priešgaisrinės saugos specialistai visoje šalyje, taip pat ir Kretingoje, vykdydami informacinę prevencinę akciją „Saugi vasara“, vyksta prie maudyklų ir informuoja gyventojus apie saugų elgesį prie vandens.
Šią savaitę Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Ernestas Bendikas apsilankė prie Kretingos Dvaro parko I-ojo tvenkinio, kur poilsiautojų netrūko.
„Apžiūrime prie maudyklų esančius informacinius stendus, ar jie nėra apgadinti, taip pat atkreipiame dėmesį, ar gelbėjimo ratas yra savo vietoje“, – paaiškino E. Bendikas.
Trečiadienį gelbėjimo ratas, atvykus specialistui, buvo rastas įmestas į tvenkinį, kiek anksčiau jis buvo ir pavogtas.
„Taip nutikę yra tik šioje rajono maudykloje, kitų žmonių pamėgtose vietose dar nesame susidūrę su tokia situacija“, – sakė Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos specialistas, paprašęs besimaudančiųjų vandenyje iškelti gelbėjimo ratą, jį sugrąžino į specialiai tam skirtą vietą.
Specialistams taip pat svarbu informuoti gyventojus apie saugų elgesį prie vandens, prireikus poilsiautojai yra ir įspėjami. „Šiais metais žodžiu jau perspėjome 30 asmenų, kad besimaudydami elgtųsi atsakingai“, – įvardino E. Bendikas.
Šią vasarą Kretingos rajone ugniagesiams gelbėtojams neteko vykti į iškvietimus skęstančių žmonių. „Mūsų rajono gyventojai tikrai yra pakankamai sąmoningi ir rūpinasi savo saugumu“, – kad vykti gelbėti skęstančiųjų per pastaruosius metus tenka retai, tikino Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausioji specialistė Sandra Vasiliauskaitė.
Iškvietimų gelbėti skęstančiųjų rajono ugniagesiai taip pat negavo ir praėjusiais metais. 2022-aisiais liepos mėnesį rastas vienas nuskendęs vyras šalia J. Pabrėžos gatvės esančiame tvenkinyje.
Renkasi, kur mažiau žmonių
Su dukra ir seserimi prie pirmojo dvaro tvenkinio atėjusi Samanta Solovejutė tikino, kad čia lankosi retai: „Nors gyvenu netoliese, prie tvenkinio ateinu retai. Labiau renkuosi maudytis savo sodybos tvenkinyje, prisipučiame baseiną. Dar būna, kad važiuojame prie Minijos upės.“
Poilsiauti prie šio tvenkinio moteris nemėgsta ir dėl žmonių gausos. „Šiandien atėjome atsitiktinai, labiau dėl sesers, o šiaip čia susirenka labai daug žmonių, kartais nebūna, kur kojos padėti. Mano jaunesnės sesės taip pat mėgsta rinktis maudyklas, kur mažiau besimaudančiųjų. Kiek žinau, jos važiuoja ir prie Vydmantuose, Kurmaičiuose esančių vandens telkinių“, – pasakojo S. Solovejutė.
Prie dvaro tvenkinio vieną pirmųjų kartų šiemet su vaikais papramogauti atėjusios draugės Renata Rapalienė ir Jurgita Kaupienė tikino, kad šioje maudykloje jaučiasi gana saugiai.
„Mano vaikai žino taisykles, kaip turi elgtis, kai ateiname prie vandens, kitu atveju taip pramogauti negalėtumėme.
Taip pat stengiamės čia ateiti, kai būna mažiau žmonių, kad būtų lengviau stebėti savo vaikus, – 10 ir 11 metų vaikus auginanti R. Rapalienė juokavo, jog jie žino, kad mama nemoka gerai plaukti, todėl prireikus jų neišgelbės. – Jeigu paplūdimyje būtų gelbėtojas, jaustumėmės saugiau.“
Moterys pastebėjo, kad rajone trūksta daugiau maudyklų, kurios būtų tvarkingos ir prižiūrimos. „Galbūt tuomet pasiskirstytų žmonių srautas, vienoje vietoje jų nebūtų tiek daug, dėl to galėtume lengviau vaikus sugaudyti, stebėti, – svarstė J. Kaupienė. – Prie antrojo dvaro tvenkinio yra tekę maudytis, tačiau ten prastokas dugnas, nemalonu. Taip pat kartais nuvykstame ir į Kurmaičiuose esančią maudyklą, ten mums patinka. Tokių vietų rajone reikėtų daugiau.“
Kretingos rajone ligi šiol nėra nė vienos oficialios maudyklos, kurioje budėtų gelbėtojas, būtų aptvertas vandens plotas, kuriame saugu. „Gelbėtojas maudyklose tikrai praverstų“, – sakė S. Solovejutė.
Prie Kretingos Dvaro parko I-ojo tvenkinio įrengtas gelbėjimo ratas, trečiadienį ten nuvykus specialistui, plūduriavo vandenyje. Praėjusiais metais jis buvo net ir pavogtas.
Gyventojai noro neišreiškė
Kretingos miesto seniūnė Gintarė Liobikienė tikino, kad noro mieste įrengti daugiau maudyklų gyventojai nėra išsakę.
„Mes tvarkome Akmenos upės pakrantę nuo Žemaitės alėjos iki vadinamosios Angelo skulptūros, ten šienaujame, tačiau neteko matyti išmintų takų, priėjimų prie upės ar joje besimaudančių žmonių“, – paklausus apie anksčiau miestiečių pamėgtas maudymosi vietas prie Akmenos upės, dabartinę situaciją nusakė ji.
Nors miestelėnai karštomis vasaros dienomis daugiausia būriuojasi prie pirmojo dvaro tvenkinio, tačiau maudosi ir vadinamojoje salelėje prie pirties Birutės gatvėje.
„Ten pakrantes aptvarkome, šalia yra ir tinklinio aikštelė, tačiau maudyklos nedarome, nes gyventojai neišreiškė poreikio“, – teigė miesto seniūnė, atkreipusi dėmesį, kad norintieji turėti daugiau maudyklų rajone, gali rengti gyventojų iniciatyvų projektą su tokiu siūlymu.
Rajone įteisinti oficialias maudyklas nėra svarstoma. „Tokioms maudykloms keliami dideli reikalavimai. Vienas jų – paplūdimyje turi būti gelbėjimo postas.
Mūsų rajone kol kas yra vien paplūdimiai, kuriuos pamėgo mūsų rajono gyventojai, paplūdimius prižiūri ir tvarko seniūnijos“, – paaiškino Kretingos rajono savivaldybės Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Rasmina Beniušienė.
---
Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausioji specialistė Sandra Vasiliauskaitė paaiškino, kaip saugiai elgtis prie vandens:
*Pirmiausia atvykus reikėtų išsiaiškinti tikslią maudynių vietą. Jeigu maudykloje yra informaciniai stendai, juose būna nurodyta vieta. Tai būtina, kad, pradėjus skęsti žmogui, Bendrajam pagalbos centrui būtų nurodoma kuo tikslesnė vieta, dėl to gali sutrumpėti atvykimo laikas. Informaciniuose stenduose taip pat pateikiama informacija apie pirmąją pagalbą, kuri gali praversti.
*Prieš vykstant maudytis arba atvykus, reikėtų pasikalbėti su vaikais, ką daryti, jeigu plaukiant pavargtų, kad nesutriktų, plūduriuotų ant nugaros. To reikėtų juos ir pamokyti.
Pavargęs žmogus ima panikuoti, dėl ko gali pradėti skęsti.
*Jeigu pagavo stipri srovė, nesistengti plaukti prieš ją, o palei ją. Kai pajuntate, kad srovė nebeneša, tada išlipti į krantą ten, kur jau įmanoma.
*Paplūdimyje reikia stebėti žmones.
Pamačius, kad kažkuris žmogus vandenyje elgiasi neįprastai, atrodo išsigandęs, išsiaiškinti, ar jis neskęsta. Žmogus ne visada mojuoja rankomis, kai ima skęsti.
Pamačius, kad kartais žmogus staiga panyra ir vėl išnyra, reikėtų pabandyti, kiek leidžia galimybės, jam padėti.
Pirmiausia, sutvarkytose rajono maudyklose yra gelbėjimo ratai: galima pabandyti skęstančiam žmogui jį paduoti, tačiau labai svarbu išlaikyti saugų atstumą nuo jo, kad netyčia nepagriebtų ir, norėdamas išsigelbėti, netemptų gilyn į vandenį.
Taip pat galima pabandyti surišti virvę iš rūbų, numesti pripučiamą kamuolį, tuščius du vandens butelius, kad skęstantysis turėtų galimybę pabandyti už ko nors užsikabinti.
Žinoma, pirmiausia reikia skambinti Bendruoju pagalbos telefonu ir kviesti pagalbą.
*Neikite maudytis po vieną.
Neretai žmonėms netikėtai sutrinka sveikata, sutraukia mėšlungis. Stebėti vaikus, nes jie labai mėgsta vandenį, todėl gali sugalvoti eiti maudytis vieni, jeigu vandens telkinys yra netoliese.
*Rinktis maudyklą, kurioje yra infrastruktūra – paplūdimys, informaciniai stendai, gelbėjimo ratas, taip pat tose vietose renkasi daugiau žmonių.
Rašyti komentarą