Ministerija – prieš aplinkosaugininkų galių mažinimą tikrinant automobilių taršą
Ji parengė neigiamą Vyriausybės išvados projektą Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko socialdemokrato Lino Jonausko pasiūlytam įstatymo pakeitimui.
Gruodžio 3 dieną parlamentarai po pateikimo pritarė Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisai, kad būtų panaikintos pernai nustatytos didesnės teisės aplinkosaugininkams tikrinti lengvųjų automobilių taršą.
Nuo praėjusių metų pradžios aplinkosaugininkai įpareigoti tikrinti į aplinką išmetamų dujų – anglies monoksido ir dūmingumo – atitiktį nustatytiems ribiniams dydžiams. Nustačius jų viršijimą, jie gali panaikinti transporto priemonės techninės apžiūros dokumentų galiojimą.
L. Jonauskas pasiūlė iš įstatymo išbraukti reikalavimą, kad aplinkosaugininkai tikrintų lengvuosius automobilius (M1) ir mažuosius autobusus iki devynių keleivių (M2) bei galėtų panaikinti šių klasių motorinių transporto priemonių, priekabų privalomosios techninės apžiūros dokumentų galiojimą.
Jo teigimu, Seimas padarė klaidą suteikdamas aplinkosaugininkams savarankišką teisę tikrinti lengvųjų automobilių išmetimus.
„Tai iš tikrųjų įsiutino visuomenę, dalį visuomenės išgąsdino, žmonės pradėjo, man atrodo, pagrįstai nerimauti dėl to, kad jie bus stabdomi tamsiuoju metu, galbūt nepažins aplinkosaugininkų, kad sankcijos yra per griežtos, kad iškart neteks techninės apžiūros“, – pateikdamas savo projektą tvirtino Seimo narys.
Tuo metu Aplinkos ministerijos parengtoje išvadoje pažymima, kad minėtos teisės panaikinimas susilpnins transporto priemonių taršos kelyje kontrolę, kurią aplinkos ministro nustatyta tvarka daugiau kaip 20 metų vykdė Aplinkos apsaugos departamentas kartu su policija ir Aplinkos apsaugos agentūra.
Jos teikime Vyriausybei atkreiptas dėmesys, kad devynioliktoji Vyriausybė įsipareigojo mažinti transporto taršą bei užtikrinti švarią aplinką visiems šalies gyventojams.
Aplinkos ministerija taip pat primena, kad Europos Komisija prieš Lietuvą yra pradėjusi pažeidimo procedūrą dėl Europos Sąjungos direktyvos, numatančios tam tikrų į atmosferą išmetamų teršalų kiekio mažinimą, nesilaikymo.
Ministerijos teigimu, projekto aiškinamajame rašte pateikta informacija, kad transporto priemonių taršos kontrolę „daug metų atlieka policijos pareigūnai“, „naujos funkcijos priskyrimas aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams, kurie dubliuos ilgus metus policijos pareigūnų atliekamą darbą, atitrauks juos nuo tiesioginių pareigų saugoti aplinką ir gamtos išteklius nuo reikšmingų pažeidimų“, neatitinka tikrovės.
Anot jos, automobilių taršos tikrinimas nėra nauja funkcija Aplinkos apsaugos departamentui, o policija neturi įrangos transporto priemonių išmetamai taršai matuoti.
„(...) atsisakius perteklinio policijos pareigūnų (stabdant transporto priemones) ir agentūros darbuotojų (atliekant taršos matavimus) dalyvavimo vykdant transporto priemonių taršos kontrolę kelyje buvo sumažinta administracinė našta šioms institucijoms“, – pažymi Aplinkos ministerija.
Aplinkos apsaugos departamentas BNS informavo, kad pernai patikrinta apie pusė tūkstančio transporto priemonių, nė viena jų neviršijo taršos normų.
Rašyti komentarą