Evelina Dobrovolska

Naujametinė ministrės dovana translyčiams: pasikeisti lytį bus paprasta

(3)

Paskutiniąją praėjusių metų dieną teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska pasirašė įsakymą, skirtą specialiai translyčiams asmenims. Jame apibrėžiamos asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklės. Kitaip tariant, ministrės sprendimu iš vyro „pavirsti" moterimi arba atvirkščiai bus paprasta.

Archyvų nuotr.

Naujametinė ministrės dovana translyčiams: pasikeisti lytį bus paprasta. EPA-Eltos nuotr.

Pasak ministrės, tai yra svarbus žingsnis, padėsiantis Lietuvai užtikrinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) daugiau nei prieš dešimtmetį priimto sprendimo dalinį įgyvendinimą, taip pat žmogaus teisių standartų įtvirtinimą.

„Privalome įsiklausyti į tarptautinių įstaigų raginimus, atsižvelgti į mūsų šalies teismų praktiką ir pagaliau imtis realių veiksmų socialiai jautrios visuomenės grupės - translyčių asmenų - geresnės teisinės padėties užtikrinimui, kadangi šios visuomenės grupės poreikiai negali ir neturi likti teisinio reguliavimo paraštėse", - tikino E.Dobrovolska.

Pagal naują reglamentavimą, translyčiai asmenys galėtų pasikeisti savo asmenvardžius ir iš jų nebūtų reikalaujama medicininio lyties pakeitimo patvirtinimo, tačiau tik esant Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos išduotai pažymai arba Europos Sąjungos valstybės narės sveikatos priežiūros įstaigos išduotam medicinos dokumentui apie diagnozuotą transseksualumą.

Tam dar reiktų Teisingumo ministerijos leidimo.

Tokiu atveju būtų keičiamas tiek asmens vardas, tiek pavardė, išskyrus atvejus, kai turima pavardė tinkama abiem lytims.

Suvokta bent jau tai, kad asmenvardžiai nesikeistų tokio asmens nepilnamečių vaikų gimimo įrašuose. Šia teise galėtų pasinaudoti tik pilnamečiai, nesusituokę Lietuvos piliečiai.

Kad sutuoktinis nesupyktų, netyčia sužinojęs, jog apsiženino nežinia su kuo...

Archyvų nuotr.

Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska. Redakcijos archyvo nuotr.

„Nauji pakeitimai inicijuoti atsižvelgiant ir į Lietuvoje nuosekliai formuojamą teismų praktiką.

Lietuvos teismai, atsižvelgdami į prigimtines žmogaus teises, įskaitant teisę pilnamečiui asmeniui nuspręsti dėl lyties, oriai gyventi pilnavertį socialinį gyvenimą, pačiam spręsti dėl savo privataus gyvenimo ir jo neliečiamumo, įpareigoja civilinės būklės aktų įrašuose pakeisti asmenvardžius asmenims, kuriems diagnozuotas transseksualumas.

Be to, teismai konstatuoja, kad sąvoka „lyties pakeitimas" neturi būti siejama vien tik su chirurginiu negrįžtamu biologinės lyties pakeitimu, taip siaurinant „medicininio būdo" sąvoką, o turi būti suprantama plačiau ir suvokiama kaip paties asmens psichologinis savęs sutapatinamas su konkrečia lytimi, kurį patvirtina tiek asmens medicininiai psichologijos, psichiatrijos, laboratorinių tyrimų duomenys (konstatuotas transseksualumas, sėkmingas hormonų terapijos taikymas ir pan.).

Taip pat paties asmens socialinis elgesys (prisistatymas kitu vardu, pavarde nei biologinę lytį atitinkantis vardas, pavardė; kitos lyties rūbų dėvėjimas; išvaizdos pokyčiai ir elgsena, būdinga kitai lyčiai ir pan.)", - rašoma Teisingumo ministerijos pranešime.

Ministerija primena, kad šiuo metu Lietuvos piliečiui pasikeitus vardą ir pavardę užsienio valstybėje, kurioje jis nuolat gyvena ar yra jos pilietis, Lietuva pripažįsta užsienio valstybėje pakeistus asmenvardžius, neatsižvelgdama, ar jie atitinka lytį.

Archyvų nuotr.

Naujametinė ministrės dovana translyčiams: pasikeisti lytį bus paprasta. EPA-Eltos nuotr.

EŽTT sprendimo byloje L. prieš Lietuvą vykdymą prižiūrintis Europos Tarybos Ministrų Komitetas yra primygtinai paraginęs kompetentingas Lietuvos institucijas siekti, kad būtų priimti translyčių asmenų teises užtikrinantys teisės aktai, suderinami su EŽTT praktikoje bei Rekomendacijoje ir Parlamentinės Asamblėjos rezoliucijoje įtvirtintais principais.

Teisingumo ministerija spaudimui neatsispyrė. Naujas teisinis reglamentavimas įsigalios nuo 2022 m. vasario 2 dienos.

Archyvų nuotr.

Naujametinė ministrės dovana translyčiams: pasikeisti lytį bus paprasta. EPA-Eltos nuotr.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder