Naujos Žaliojo tilto skulptūros kelia ir pyktį, ir juoką: blogiau už „balvonus“ ir „vamzdį“

(5)

Vilniaus miesto savivaldybė praėjusią savaitę pristatė naują ant Žaliojo tilto iškilusią meninę instaliaciją, pavadintą „Žaliojo tilto ženklai“. Pastaroji jau sulaukė visuomenės reakcijos, tačiau nežinia, ar būtent tokios, kokios tikėtasi – kyla klausimų, ar vertėjo tiek stengtis nuimti nuo Žaliojo tilto vadinamuosius „balvonus“, jei pastaruosius keičia tokios instaliacijos.
 

Archyvų nuotr.

Praėjusį penktadienį ant vieno iš pagrindinių sostinės tiltų baigta montuoti architekto Audriaus Ambraso meninė instaliacija „Žaliojo tilto ženklai“.

Pati savivaldybė nurodė, kad tai yra vienas iš dvylikos meno Vilniaus miesto savivaldybės projektų rėmimo programos „Kuriu Vilnių“ konkurso laimėtojų darbų, šiemet papuošiančių įvairias sostinės erdves.

Ten, kur anksčiau stovėjo keturios sovietmečio laikų skulptūros, vadintos ir Žaliojo tilto „balvonais“, ir kultūriniu paveldu, dabar stovi kiauros metalinės konstrukcijos, primenančios konteinerio karkasą.

Nors instaliacija stovi vos kelias dienas, jau spėjo sulaukti įvairiausių reakcijų virtualioje erdvėje, socialiniuose tinkluose.

Anot interneto vartotojų, sunku suprasti, ar tai – kokia nors meninė instaliacija, ar pastoliai, ar karkasas kitiems meniniams sprendimams.

„Kai pirmą kartą praėjau, galvojau, gal čia fundamentas koks, griaučiai, betonu aplies. Tik po to sužinojau“; „Jei čia yra tai, dėl ko reikėjo tiek muštis, kad nukeltų balvonus, tai gal tada nereikėjo tiek muštis“.

Taip naują instaliaciją internete komentavo žmonės.

„Žaliojo tilto ženklai“ sulaukė ir palyginimų su garsiuoju Neries „vamzdžiu“ – 2009 metais iškilusia kontraversiškai vertinama „Krantinės arka“, kuri vienu metu buvo tapusi kultūros srityje įsisavinamų pinigų, paramos sinonimu.

100 tūkst. litų (28 962 eurus) kainavusi skulptūra klausimų kėlė ir tebekelia, kadangi primena paprastą vamzdį.

Archyvų nuotr.

Žymioji „Krantinės arka“ atsidūrė bjauriausių meno kūrinių dešimtuke. --Stop kadras

„Kaip suprantu Vilniaus savivaldybėje ne tik žolė jau legali, tikėtina, kad ir stipresnės substancijos vartojamos. 18k eurų už šitą metalinį šūdą.

Dar vamzdis nesurūdijo, o jau savivaldybei niežti nagai. Gėda!“ – feisbuke rašė vilnietis verslininkas.

Archyvų nuotr.

Naujoji instaliacija feisbuke vertinama neigiamai. Facebook Į naująją instaliaciją sureagavo ir žinomas žurnalistas bei apžvalgininkas Audrius Bačiulis, pasiūlęs instaliaciją paversti kartuvėmis.

„Idėja instaliacijai. Ir net €18,000 nepaprašysiu“, – feisbuke rašė A. Bačiulis.

Archyvų nuotr.

Naująją instaliaciją siūloma naudoti kaip kartuves.

Galima įtarti, kad instaliacijos autorius ir savivaldybė nujautė, kad „Žaliojo tilto ženklai“ bus vertinami prieštaringai.

Tarsi apsidraudžiant ar pasiteisinant praėjusį penktadienį savivaldybės platintame pranešime cituojamas Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas A. Ambrasas, pasak kurio, nuėmę vienus ženklus – sovietmečio ideologiją atspindinčias 1952 m. pastatytas skulptūras, – kitų sukurti negalime, todėl reikėtų simboliškai pažymėti erdvę, kurią anksčiau užėmė skulptūros.

„Nuo Žaliojo tilto nukėlus skulptūras nebežinoma, ką jų vietoje daryti, o gėlių vazonai ar meno kūriniai ant pjedestalų nedera su bendra tilto architektūrine kompozicija“, – cituojamas A. Ambrasas.

Alfa.lt pasiteiravo savivaldybės, kiek laiko bus eksponuojama ši instaliacija. Paaiškėjo, kad „Žaliojo tilto ženklai“ įsikūrė ne visam laikui.

„Instaliacija ant Žaliojo tilto turėtų būti ekponuojama, kol atsiras kita instaliacija“, – nurodė savivaldybės atstovas Irmantas Kuzas.

Savivaldybė taip pat skelbė, kad šiemet „Kuriu Vilnių“ konkurse dalyvavo 188 dalyviai, o komisijos nariai atrinko 12 projektų, kuriems įgyvendinti buvo paskirstyta 500 tūkst. eurų finansinė parama. 

Archyvų nuotr.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder