Straipsnio autoriai įsitikinę, kad D. Trumpo sugrįžimas į valdžią gali iš esmės pakeisti Rusijos ir Ukrainos karo eigą.
Vietoj silpno ir fragmentiško ekonominio spaudimo, kurį taikė J. Bideno administracija, D. Trumpas galėtų taikyti tikslingesnes priemones, kad priverstų Rusiją nutraukti karinius veiksmus.
Nors kai kurie ekspertai anksčiau baiminosi, kad D. Trumpas gali palenkti Ukrainą nepalankiam taikos susitarimui, jo naujoji pozicija V. Putino atžvilgiu atrodo kur kas ryžtingesnė.
Susilpnėjusi Rusijos ekonomika
Laikraščio „Time“ duomenimis, Rusijos ekonomika yra kritinės būklės.
Dėl išsekusių užsienio valiutos atsargų, krintančio rublio ir mažėjančių pajamų iš energijos išteklių eksporto Kremliaus padėtis yra itin pažeidžiama.
Leidinyje teigiama, kad V. Putinas išnaudojo didelę dalį Rusijos finansinių atsargų, nukreipdamas jas kariuomenei remti.
Tuo pat metu Europa, anksčiau priklausoma nuo rusiškų dujų, dabar visiškai atsisakė jas importuoti, todėl Rusija neteko didelės dalies pajamų užsienio valiuta.
„Rusijos ekonomika žlunga, nes visa jos gamybinė bazė pajungta Putino karo mašinos poreikiams“, - pabrėžia žurnalistai.
Naftos svertai
Leidinio teigimu, pagrindinis spaudimo Rusijai strategijos taškas yra pajamos iš naftos eksporto, kurios sudaro didelę dalį šalies biudžeto.
D. Trumpas gali pasinaudoti šiuo pažeidžiamumu padidindamas JAV naftos gavybą 3 mln. barelių per dieną, o tai lems pasaulinių kainų kritimą ir padarys Rusijos naftą nekonkurencingą.
Rusijos naftos gavybos sąnaudos yra gerokai didesnės nei Saudo Arabijos ir kitų Artimųjų Rytų šalių, todėl Rusija yra ypač pažeidžiama kainų pokyčių.
Istorinis pavyzdys
Time pažymi, kad tokia strategija jau buvo sėkminga anksčiau.
R. Reigano laikais SSRS patyrė netikėtą ekonomikos žlugimą, kurį daugiausia lėmė pasaulinių naftos kainų kritimas.
Šis žingsnis leido JAV laimėti Šaltąjį karą be tiesioginio karinio konflikto.
„D. Trumpas turi visas galimybes pakartoti šią sėkmę, pasinaudodamas ekonominiais svertais pakirsti V. Putino propagandos mašiną ir privesti Rusijos ekonomiką prie visiško žlugimo“, - daro išvadą žurnalistai.
Politinė perspektyva
Tačiau ekspertai pabrėžia, kad tokiai strategijai įgyvendinti reikės ne tik ryžto, bet ir laiko.
Ekonominių priemonių poveikis kaupsis palaipsniui, o galutinis rezultatas priklausys nuo D. Trumpo pasirengimo įveikti galimus iššūkius, susijusius su tarptautine reakcija ir vidaus politikos veiksniais.
Šaltinis: cursorinfo.co.il
Rašyti komentarą