Ne visi parlamentarai sutinka pasinaudoti „AstraZeneca“ vakcina (2)

Pirmadienį pasiskiepiję valstybės vadovai – prezidentas, premjerė, Seimo pirmininkė ir sveikatos apsaugos ministras – davė toną jų pėdomis sekti ir Seimo nariams. Vis dėlto ne visi parlamentarai sutinka pasinaudoti jiems išimties tvarka suteikiama „AstraZeneca“ vakcina.

Valdantieji žada būti vieningi

Laisvės frakcijos nariai Seime nuo ankstyvo antradienio ryto laukė galimybės pasiskiepyti. Frakcijos seniūnė Ieva Pakarklytė teigia, kad nors ir frakcija laikėsi nuomonės, jog Seimo plenariniai posėdžiai turėtų būti vykdomi nuotoliniu būdu, tačiau nusprendus grąžinti Seimo darbą iš virtualios erdvės į gyvą, vakcinacija yra reikalinga. I. Pakarklytė patikino, kad visi frakcijos nariai vienareikšmiškai palaiko vakcinų nuo COVID-19 viruso svarbą.

Tiesa, seniūnė pridūrė, kad frakcijoje yra keli žmonės, kurie dar nėra pasiskiepiję, nes visai neseniai sulaukė erkinio encefalito vakcinos, o jų suderinamumas su COVID-19 skiepu dar nėra ištirtas. Dėl šios priežasties du frakcijos atstovai, tarp jų ir I. Pakarklytė, pasiskiepys po maždaug dviejų savaičių.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai taip pat solidariai skiepysis „AstraZeneca“ vakcina. Frakcijos atstovų duomenimis, 37 parlamentarai pasiskiepys artimiausiu metu, 10 Seimo narių neseniai pasiskiepijo nuo erkinio encefalito, todėl turės palaukti, o like trys nariai dar turi imunitetą, kadangi neseniai persirgo COVID-19 infekcija.

TS-LKD frakcijos nariai patikino, kad vakcinavimą jie laiko Seimo nario pareiga. Parlamentarai sieks rodyti pavyzdį visuomenei bei užtikrinti, kad naudojama vakcina „AstraZeneca“ yra saugi.

Atsižvelgiant į tai, kad ketvirtadienį vyks Seimo posėdis, valdančiųjų atstovai stengsis susiderinti laiką pasiskiepijimui trečiadienį arba penktadienį, taip išvengdami dubliavimosi su plenariniu posėdžiu.

Netiki, kad padės atgaivinti pasitikėjimą vakcina

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas teigė, kad dalis frakcijos narių visai neseniai virusu persirgo. Politikas įvardijo, kad pakankamą antikūnų skaičių turi Romualdas Vaitkus, Virgilijus Alekna ir Ričardas Juška. E. Gentvilas pridūrė, kad buvęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis dėl vakcinacijos dar tariasi su medikais, kadangi viruso atsikratė sąlyginai neseniai.

Frakcijos seniūnas patikino, kad likę Liberalų sąjūdžio atstovai Seime turėtų vieningai pasiskiepyti artimiausiu metu.

Tačiau Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas ir ekonomikos komiteto narys Andrius Bagdonas teigė, kad kartu su Seimo nariais nesiskiepys. A. Bagdonas išimties tvarka suteiktą galimybę skiepytis parlamentarams įvardijo kaip privilegija ir patikino, kad eis skiepytis tada, kai ateis jo eilė.

Politikas aiškino, kad toks jo elgesys kyla iš siekio užtikrinti pakankamą vakcinų kiekį paslaugų sektoriaus atstovams, kurie dirba kontaktiniu būdu ir per dieną susiduria su tūkstančiais asmenų: „Yra daugybė profesijų, kurios turi daug kontaktų – aptarnavimo specialistai, kirpėjai, pardavėjai, autobusų vairuotojai, kurie kasdien susiduria su daugybe žmonių. Šiai grupei reikėtų prioritetine tvarka skirti skiepus, kad būtų ir jie saugūs, ir tie, kurie tomis paslaugomis naudojasi.“

A. Bagdonas nemano, jog Seimo narių pasiskiepijimas duotų daug naudos pasitikėjimo vakcina atžvilgiu. Parlamentaras priminė, kad pasitikėjimas įstatymų leidžiamąją institucija yra labai žemas – vos 30 proc. Kartu liberalas nemano, kad nesiskiepijimas galėtų turėti įtakos galimam Seimo veiklos sutrikimui. A. Bagdonas teigia, kad esant krizei būtų galima grįžti prie nuotolinio darbo.

Reikia – reiškia reikia

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Sysas priminė, kad bendro Seimo narių vakcinavimo siekė jau ilgą laiką. Politikas mano, kad būtinybė yra: „Seimas turi dirbti kontaktiniu būdu, todėl jau ilgą laiką kalbame apie tai, kad parlamentarai būtų paskiepyti vakcina „AstraZeneca“ taip gerinant jos reputaciją viešoje erdvėje ir sudarant saugią aplinką darbui.“

Socialdemokratas teigė, kad visi frakcijos nariai pasiskiepys nuo COVID-19. Tiesa, keliems jos atstovams teks palaukti, kadangi neseniai pasiskiepijo nuo erkinio encefalito, o pats seniūnas patikino jau gavęs abi kitos vakcinos dozes.

Darbo partijos frakcijos seniūnas Vigilijus Jukna taip pat, kaip ir kitų frakcijų seniūnai, palaiko sprendimą sudaryti galimybes Seimo nariams pasiskiepyti. Parlamentaras prasitarė, kad jokio prievartinio sprendimo frakcijoje nebuvo – tai kiekvieno žmogaus asmeninis apsisprendimas.

Darbiečių atstovas sakė, kad yra tikras dėl daugumos frakcijos atstovų ir jų vakcinacijos. Pasak Seimo nario, frakcija pasiskiepys artimiausiu metu: „Dauguma partijos atstovų planuoja, o kai kurie turbūt sulaukė skiepo ir šiandien. Aš pats irgi užsiregistravęs, laukiu savo eilės. Nusistatymų prieš frakcijoje negirdėjau.“

Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Valdemaras Valkiūnas skiepytis planuoja trečiadienį. Politikas pažymėjo, kad tai yra kiekvieno asmeninis pasirinkimas, tačiau pridūrė, kad jaučia pareigą: „Reikia – reiškia reikia. Eisime skiepytis.“ Tiesa, už visą grupę V. Valkiūnas kalbėti atsisakė patikinęs, kad nežino kitų Seimo narių nuomonės.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos Seime seniūnė Aušrinė Norkienė patikino, kad šiandien frakcijos posėdžio metu su kolegomis kalbėjo apie vakcinų svarbą. Parlamentarė išskyrė kelias pagrindines priežastis, dėl kurių skiepysis ji ir, Seimo narės manymu, turėtų ir kiti: „Grįžtant į gyvus posėdžius labai svarbu užtikrinti saugumą. Mūsų frakcijoje nei vienas žmogus nepasakė, kad būtų prieš skiepus.“

A. Norkienė taip pat teigė, kad didžioji dalis frakcijos narių pasiskiepys šiandien ir rytoj, pati seniūnė teigė užsiregistravusi ketvirtadieniui. Ji tikino, kad LVŽS atstovai Seime vadovaujasi Europos vaistų agentūros išaiškinimu dėl „AstraZenecos“ ir jos saugumo nekvestionuoja.

LVŽS frakcijos seniūnė patikino, jog net ir Dainius Kepenis, kuris jau ilgą laiką kovoja prieš skiepus, neturėjo vienareikšmiškos nuomonės. Ji teigė, kad D. Kepenis frakcijos susitikimo metu teigė jog jau yra persirgęs COVID-19 virusu, todėl nemato prasmės skiepytis.

Skiepytis nesiruošia

Tačiau pats D. Kepenis pareiškė, kad neplanuoja skiepytis. Jis teigė, kad jau yra persirgęs COVID-19, tačiau pripažįsta, kad medikų išvados neturi ir antikūnių testo neatliko. Politikas tvirtino, kad jautė koronavirusui būdingus simptomus.

Prie jo politikų jungiasi ir Petras Gražulis, kuris teigė, kad nesiskiepys, nes nepritaria taikomam prievartos mechanizmui: „Šiandien priėmėm spendimą, kad būtų privalomas testavimas. Man tai netinka.“

Parlamentaras patikino, kad jokios vakcinos nebijo ir galėtų skiepytis bet kuria, tame tarpe ir „AstraZeneca“, tačiau nepritaria pasirinktam naratyvui. P. Gražulis aiškino, kad visada buvo už skiepus, bet prasitarė neseniai kalbėjęsis su savo šeimos gydytoja, apsigalvojo: „Visada prieštaravau ir prieštarausiu prievartai. Todėl nesiskiepysiu.“

Gera otmazke-nesenai gavo skiepa nuo erkinio encefalito:)
Virginijus, 2021-03-24 08:19
manau ,kad per velu itikinti Lietuvi siam skiepui. Reikejo pirmiausia ,kaip pavyzdi paskiepyti visus seime ,kad zmones gautu pasitikejima,o dabar dar ir seimo nariai jos kratosi,,,Apie ka sneka
Vytautas, 2021-03-23 23:31
Sidebar placeholder