Neringos įstaigos jau naudojasi žaliąja elektros energija

Neringos savivaldybės administracija bei šešios Savivaldybės biudžetinės įstaigos savo poreikiams jau naudoja švariausią ir žaliausią energiją, pagamintą iš atsinaujinančių energijos šaltinių.

Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis pastebi, kad laiku priimti sprendimai ne tik mažina miesto išlaidas elektros energijai, bet ir prisideda prie Savivaldybės strateginių tikslų tvariau ir efektyviau naudoti energetinius resursus įgyvendinimo.

Pasinaudota Klimato kaitos programos parama

Atsinaujinančią energiją įstaigos poreikiams prieš dvejus metus pirmoji pradėjo naudoti UAB „Neringos energija“, ant savo pastato stogo įsirengusi saulės fotovoltinę elektrinę. Nuo šių metų rugsėjo šios įstaigos pavyzdžiu seka ir Neringos gimnazija.

Atsinaujinančius energijos išteklius šių metų rugsėjį pradėjo naudoti ir Neringos savivaldybės administracija kartu su dar keturiomis Savivaldybės įstaigomis. Pasinaudodamos Klimato kaitos programos parama, šios įstaigos įsigijo nutolusias saulės fotovoltines elektrines iš saulės elektrinių parkų. Sprendimą dalyvauti Klimato kaitos programos finansuojamuose projektuose 2020 metais priėmė Neringos savivaldybės taryba. Šiems projektams buvo skirta 80 proc. subsidija, o 20 proc. projektams įgyvendinti įsipareigota skirti iš Neringos savivaldybės biudžeto.

„Saulės elektrinių įsirengimas – puikus sprendimas, nes būtent Neringoje turime daugiausia saulėtų dienų, tačiau mūsų miestui be galo svarbus ir kraštovaizdžio autentiškumas, todėl nusprendėme inicijuoti nutolusių saulės elektrinių įsigijimą objektams, kur nėra galimybių įrengti saulės fotovoltinių elektrinių“, - argumentuoja meras D. Jasaitis.

Įsigytos nutolusios saulės elektrinės

Neringos savivaldybės administracija įsigijo 75 kW nutolusios saulės elektrinės saulės parke. Šia elektros energija aprūpinamas ne tik Savivaldybės administracijos pastatas (60 kW), bet ir Juodkrantės bendruomenės poreikiams naudojama vila „Monbijou“ (15 kW), kurioje veikia šios gyvenvietės medicinos punktas. Bendras projekto biudžetas – 68 636,75 Eur, iš kurių 54 909,40 Eur skirta iš Klimato kaitos programos, 13 727,35 Eur – Neringos savivaldybės biudžeto lėšos. Skaičiuojama, kad 1 kW įsigytos nutolusios saulės elektrinės generuos 1072 kWh per metus, o per 20 metų naudojimo laikotarpį ši tvari investicija leis sumažinti CO2 emisiją 598,60 t.

Atsinaujinančią elektros energiją, kurią gamina nutolusios saulės elektrinės, taip pat pradėjo naudoti Neringos muziejai, Nidos lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“, Neringos pirminės sveikatos priežiūros centras ir Viktoro Miliūno viešoji biblioteka.

Tiek Neringos savivaldybės administracija, tiek šios įstaigos tapo gaminančiais vartotojais. Tai reiškia, kad vartojama saulės elektrinėje pagaminta energija, o nesuvartota – patiekiama į elektros tinklus Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo nustatyta tvarka.

 

Ieškoma daugiau galimybių

„Šiandien jau džiaugiamės mažesnėmis sąskaitomis už elektros energiją bei ieškome dar daugiau galimybių miesto poreikiams pasitelkti atsinaujinančią energiją. Jau sulaukėme žinių apie tai, kad saulės elektrinių parko generuojamą elektrą netrukus naudos dar viena Savivaldybės įstaiga, be to, ieškome galimybių saulės parkus įkurti ir Neringoje“, – teigia meras D. Jasaitis.

Procedūras įsigyjant 33 kW saulės elektrinės iš saulės parko pradėjo Liudviko Rėzos kultūros centras, kuris atsinaujinančią energiją naudos ir Juodkrantės vasaros estradoje. Siekiama, kad atsinaujinantys ištekliai būtų naudojami ir Juodkrantės darželyje.

Taip pat vertinamos įvairios teritorijos, kuriose galėtų būti įkurti saulės elektrinių parkai, pavyzdžiui, tokia galimybė šiuo metu analizuojama UAB "Neringos vanduo“ valdomoje teritorijoje.

Neringos savivaldybės strateginio plėtros plano 2021–2030 metams vienas svarbiausių tikslų – sukurti žaliosios savivaldybės modelį, kuris prisidėtų ne tik prie kovos su klimato kaita, bet ir leistų tvariau ir efektyviau naudoti energetinius resursus.

***

Priimamos paraiškos Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis finansuojamų sveikatinimo priemonių konkursui

FINANSUOS. Paraiškų konkursui laukiama iki gruodžio 16-osios. Neringos savivaldybės nuotr.

FINANSUOS. Paraiškų konkursui laukiama iki gruodžio 16-osios. Neringos savivaldybės nuotr.

Neringos savivaldybė kviečia juridinius asmenis (nevyriausybines organizacijas, asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros, švietimo įstaigas ir kt.) teikti paraiškas 2023 m. Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos (toliau – VSRSP) lėšomis finansuojamų sveikatinimo priemonių konkursui.

VSRSP priemonių rėmimo tikslas – ugdyti sveikos gyvensenos įgūdžius, vykdyti ligų profilaktiką, prevenciją ir ankstyvąją diagnostiką, gerinti socialinę ir fizinę aplinką bei atkreipiant dėmesį į sveikatai įtaką darančius veiksnius gerinti savivaldybės gyventojų sveikatą ir gyvenimo kokybę.

Neringos savivaldybės 2023 m. VSRSP lėšų naudojimo ir sveikatinimo veiklos prioritetai:

1. Fizinio aktyvumo skatinimas.

2. Sveikatai palankios mitybos skatinimas ir nutukimo prevencija.

3. Alkoholio, tabako ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija.

4. Lėtinių neinfekcinių ir onkologinių ligų (širdies ir kraujagyslių sistemos, virškinimo sistemos ligų, II tipo cukrinio diabeto, piktybinių navikų ir kt.) prevencija.

5. Užkrečiamųjų ligų prevencija ir kontrolė (mokslu pagrįstos informacijos apie imunizacijos naudą ir galimas rizikas teikimas, apsauginių veiksnių skatinimas, lytiškai plintančių infekcijų profilaktika ir pan.).

6. Psichikos sveikatos stiprinimas (psichikos sveikatos raštingumo didinimas, asmenų ir grupių psichikos sveikatos stiprinimas, smurto ir savižudybių prevencija, pagalba elgesio, raidos ir emocijų sutrikimų turintiems vaikams, pagalba šeimoms, susilaukusioms naujagimio ir kt.).

7. Traumų ir išorinių mirties priežasčių prevencija (nelaimingų atsitikimų, traumatizmo prevencija, pirmosios pagalbos mokymai ir kt.).

8. Aplinkos sveikata (triukšmo prevencija, geriamojo vandens, maudyklų vandens stebėsena, aplinkos užterštumo nuotekomis mažinimas ir kt.).

9. Burnos higiena ir sveikata.

10. Vaikų ir jaunimo lytinis švietimas (higienos skatinimas, smurto, lytiškai plintančių infekcijų prevencija ir pan.).

Paraiškos priimamos registruotu paštu / tiesiogiai Neringos savivaldybės administracijos viename langelyje adresu: Taikos g. 2, 93123 Neringa, arba el. paštu [email protected] iki 2022 m. gruodžio 16 d. (įskaitytinai). Daugiau informacijos – neringa.lt arba el. paštu [email protected].

***

Juodkrantėje - dokumentinio filmo pristatymas

Lapkričio 4 d. 18 val. Liudviko Rėzos kultūros centre (L. Rėzos g. 8B) vyks režisieriaus Vytauto Gradecko dokumentinio filmo „Nešėm, kol pavargom“ peržiūra. Filmą pristatys režisierius V. Gradeckas ir Edmundas Atkočiūnas. Daugiau informacijos: https://lrezoskc.lt.

***

Informacija apie Neringos želdynus

Viešojoje erdvėje Neringos gyventojai susirūpino trijų Nidos pamario eglučių likimu. Džiugina gyventojų pastabumas ir rūpestis kurorto želdiniais, tačiau minėtas eglutes teko pašalinti dėl jų būklės.

Sprendimus dėl viešųjų želdynų būklės priima Neringos savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisija, kuri taip pat atlieka želdynų vertinimą ir priima sprendimus dėl netinkamų medžių šalinimo.

Šią komisiją sudaro Neringos savivaldybės tarybos ir administracijos bei Valstybinės miškų urėdijos Kretingos regiono padalinio Nidos girininkijos atstovai.

Rugpjūčio pabaigoje vykusio išvažiuojamojo posėdžio metu buvo atliktas septynių skirtingų želdynų vertinimas, kurio metu nustatyta, kad minėtos trys eglės, kurių skersmuo - 9, 11 ir 19 cm, yra nudžiūvusios. Komisija vienbalsiai pritarė šių Pamario g. skvere, greta Kuršių marių, esančių eglių šalinimui.

Savivaldybė visuomet atidžiai ir atsakingai prižiūri želdynus ir vertina jų tinkamumą. Kasmet taip pat pasodinama tūkstančiai želdinių ir profesionaliai projektuojami gėlynai, kurie puošia Neringą. Džiugina, kad šie darbai sulaukia labai gerų gyventojų, kurorto svečių ir šios srities profesionalų vertinimų.

Neringos savivaldybė dėkoja visiems, kurie rūpinasi ir vertina profesionalų darbą ir geranoriškas kurortą puošiančių žmonių pastangas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder