Neringos vaizdavimo filmuose pristatymas: „Kuršių nerija – judantis vaizdas”

Renginys vyks gegužės 13 d., penktadienį, 17.30 val. Rašytojo Thomo Manno memorialiniame muziejuje, Skruzdynės g. 17, Nidoje. Valandos trukmės renginyje kino istorikas Audrius Dambrauskas aprėps beveik viso pastarojo šimtmečio kino istoriją Kuršių nerijos regione, sudarytą iš kone 400 filmų, vaizdo įrašų ir kitos judančių vaizdų medžiagos.

 

 

Šis pristatymas gimė iš NMK užsakymu atlikto ir metus trukusio A. Dambrausko tyrimo, kuriame ieškota Neringos ir visos Kuršių nerijos pėdsakų bei atspindžių XX a. judančiuose vaizduose. Surinkta filmografija veiks ir kaip tiriamoji priemonė, tapsianti NMK bibliotekos katalogo dalimi – ja galės naudotis visi, rengiantys naujus kino kūrinius, viena ar kita prasme vaizduojančius Kuršių nerijos kraštovaizdį.

Kuršių nerijos ekranizavimo istorijai tenka ypatingas vaidmuo priimant sprendimus ir dėl šiandieninio šio regiono įvaizdžio. Įvairialypis ir kintantis Kuršių nerijos kraštovaizdis taip pat buvo naudojamas kaip fonas ir projekcija vaizduojant daugybę tolimų kraštų, tokių kaip Sibiras, Teksasas ir kiti. XX a. šiame regione lankęsi keliautojai neretai apibūdindavo jį kaip Šiaurės Sacharą – šį palyginimą vis dar galima aptikti cituojamą daugelyje netolimos praeities turistinių gidų. Užsakant minėtą tyrimą norėta atidžiau pažvelgti, kaip to meto kolonijinė mąstysena lėmė vaizdų kūrimo procesus ir galimai darė įtaką nuolatinių šio pusiasalio gyventojų kasdienybei, taip pat kokie dar vaizdiniai buvo siejami su šio regiono kraštovaizdžiu. Kartu su sukaupta filmografija pateikiama glausta kino politikos, turėjusios įtakos Kuršių nerijai, istorijos apžvalga ir trumpai pristatoma regione vykusi kinematografinė veikla.

FILMAVIMO AIKŠTELĖJE. Vytautas Žalakevičius filmo „Kol nevėlu“ filmavimo aikštelėje. Fotografas nežinomas. Lietuvos literatūros ir meno archyvas.
FILMAVIMO AIKŠTELĖJE. Vytautas Žalakevičius filmo „Kol nevėlu“ filmavimo aikštelėje. Fotografas nežinomas. Lietuvos literatūros ir meno archyvas.

Šio tyrimo spektras išties platus – jis apima vaidybinius, dokumentinius ir televizijos filmus, kino kronikas, mėgėjiškus filmus bei judančių vaizdų meną. Medžiaga buvo rinkta Lietuvos ir užsienio (dažniausiai Vokietijos ir Rusijos) archyvuose, duomenų bazėse bei filmotekų fonduose. Pristatoma filmografija, kaip neišsamus ir pildytinas sąrašas, suteikia galimybę giliau patyrinėti šiame regione sukurtus kūrinius ir stebėti besikeičiantį Kuršių nerijos kraštovaizdį bei istoriją skirtingų epochų, sluoksnių ir tautybių kino kūrėjų, žurnalistų, menininkų akimis.

Tyrimo užsakymą finansavo Lietuvos kultūros taryba. Įgyvendinta su geranoriška Neringos muziejų parama.

Daugiau informacijos rasite https://nidacolony.lt/lt/1894-geguzes-9-d-neringos-vaizdavimo-pastarojo-… Kontaktinis asmuo Luka Jefremovaitė,komunikacijos koordinatorė, Nidos meno kolonija, [email protected], +370 620 32 202.

***

Nidos meno kolonijos renginiai

Gegužės 14 d., šeštadienį, 12 val. NMK atveria savo duris visiems norintiesiems daugiau sužinoti apie NMK projektus ir veiklą. Renginio metu taip pat bus proga aplankyti šiuo metu reziduojančias menininkes, pamatyti jų kūrinius bei susipažinti su komanda, kuri ištisus metus prižiūri NMK.

Nidos meno kolonija, E. A. Jonušo g. 3, Nida.

Gegužės 21 d., šeštadienį, 12 val. ekskursija „(Ne)priklausoma priklausomybė” su architektu ir edukatoriumi Antonu Šramkovu. Ekskursijoje analizuojamas gyvenimas „saloje“ ir resursai. Kaip Neringos „salos” gyventojai naudojasi vietiniais resursais? Kaip salos infrastruktūra formuojama esamų ir žemyninių resursų? Kokie veiksniai verčia Neringos gyventojus būti priklausomus nuo resursų, naudojamų šildymui?

Ekskursijos pradžia: Nidos meno kolonija, E. A. Jonušo g. 3, Nida.

***

Neringos savivaldybės bendruomeninės organizacijos kviečiamos teikti informaciją

Siekdami atnaujinti turimą informaciją apie šiuo metu Neringos savivaldybėje veikiančias bendruomenines organizacijas bei planuodami Bendruomeninių organizacijų tarybos funkcijas pavesti Nevyriausybinių organizacijų tarybai, iki š. m. gegužės 31 d. kviečiame aktyvias bendruomenines organizacijas pateikti informaciją, užpildant nustatytos formos bendruomeninės organizacijos atstovo pritarimą arba nepritarimą.

Formą rasite Neringos savivaldybės interneto svetainėje https://neringa.lt/taryba/komisijos-tarybos-ir-darbo-grupes/bendruomenin….

Bendruomeninė organizacija – asociacija, kurios steigėjai ir nariai yra gyvenamosios vietovės bendruomenės (jos dalies arba kelių gyvenamųjų vietovių) gyventojai (jų atstovai) ir kurios paskirtis – per iniciatyvas įgyvendinti viešuosius interesus, susijusius su gyvenimu kaimynystėje.

Savivaldybės, kurios teritorijoje yra iki 100 000 gyventojų, tarybos sprendimu, kuriam pritarė ne mažiau kaip 1/2 tos savivaldybės teritorijoje veikiančių bendruomeninių organizacijų, savivaldybės nevyriausybinių organizacijų tarybai gali būti pavesta atlikti ir savivaldybės bendruomeninių organizacijų tarybos funkcijas.

Bendruomeninės organizacijos atstovo pritarimas arba nepritarimas gali būti siunčiamas adresu Taikos g. 2, LT-93123 Neringa, arba pateikiamas tiesiogiai atvykus į Neringos savivaldybės administraciją. Informacija teikiama tel. (8 469) 51 258, 8 686 55 922 arba el. paštu [email protected].

***

Neringos darbdaviai raginami dalyvauti jaunimo užimtumo programoje

2021 m. balandžio 29 d. buvo patvirtinta Neringos savivaldybės jaunimo vasaros užimtumo ir integracijos į darbo rinką programa, kuria siekiama didinti jaunimo užimtumą vasaros laikotarpiu, padėti jauniems žmonėms įsidarbinti.

Programa skirta Neringos savivaldybės jaunimui nuo 14 iki 18 m., besimokančiam Neringos savivaldybės teritorijoje esančiose ugdymo įstaigose ir deklaravusiam savo gyvenamąją vietą Neringos savivaldybėje. Programos vykdymo terminas – birželio–rugpjūčio mėnesiai, ne ugdymo proceso metu.

Darbdaviui, dalyvaujančiam programoje, už kiekvieną įdarbintą jaunuolį lėšos kompensuojamos šia tvarka: jei darbdavys įdarbina jaunuolį visu etatu, jam už mėnesį mokama ne didesnė kaip 50 procentų Lietuvos Respublikos minimalios mėnesinės algos su visais mokesčiais dydžio nustatyta kompensacija; jei darbdavys įdarbina jauną neįgalų asmenį visu etatu, jam už mėnesį mokama ne didesnė kaip 75 procentų Lietuvos Respublikos minimalios mėnesinės algos su visais mokesčiais dydžio nustatyta kompensacija; jei jaunuolis dirba ne visu etatu, kompensacija skaičiuojama proporcingai pagal 50 procentų kompensacijos įdarbinimo pobūdį.

Šiuo metu yra sudaromas laisvų darbo vietų, tinkančių 14-18 metų jaunimui, sąrašas. Šis sąrašas bus prieinamas kiekvienam besidominčiam apie įsidarbinimo galimybes Neringoje.

Atsižvelgiant į tai, Neringos darbdavius kviečiame iki š. m. gegužės 27 d. el. paštu [email protected] ar tel. + 370 469 51 258, +370 686 55 922 pateikti informaciją apie turimas ir tinkančias jaunuoliui nuo 14 iki 18 m. laisvas darbo vietas. Kviečiame programoje dalyvauti tiek Neringos darbdavius, tiek Neringos jaunuolius bei jaunimą iš Ukrainos.

***

Autorinių papuošalų paroda

Gegužės 14 d. (šeštadienį) 18 val. kviečiame į Jūratės Kalvaitienės autorinių papuošalų parodos pristatymą Liudviko Rėzos kultūros centre (L. Rėzos g. 8B, Juodkrantė). Paroda veiks iki birželio 3 d.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder