Nidoje – „euroArt“ narių generalinis suvažiavimas

Rugsėjo 29 - spalio 2 dienomis Neringa sulauks didžiulio įvykio. Pirmą kartą Thomo Manno kultūros centras kartu su Neringos savivaldybe organizuoja prestižinės meno organizacijos „euroArt“ generalinį suvažiavimą.

Į Nidą atvyksta apie 30 šios Europos menininkų kolonijų federacijos narių iš Vokietijos, Prancūzijos, Danijos, Belgijos, Nyderlandų, pasirengusių glaudžiau bendradarbiauti su partneriais, puoselėjančiais Nidos dailininkų koloniją.

Šia proga Kuršių nerijos istorijos muziejuje bus galima aplankyti ir meno parodą iš klaipėdiečio kolekcininko Aleksandro Popovo Rytų Prūsijos menininkų darbų kolekcijos. Su šia kolekcija ir VšĮ „Nidden“ veikla supažindins viena iš „Nidden“ įkūrėjų Jelena Kisinova, o menotyrininkė Irmantė Šarakauskienė plačiau supažindins su nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus saugoma Nidos dailininkų kolonijos kolekcija.

Dailininkų kolonijos kaip reiškinys atsirado XIX a. pirmoje pusėje, kai menininkai, ypač tapytojai, įkvėpimo ėmė ieškoti toli nuo miestų nutolusiose vietovėse. Juos skatino tiek paprastesnės, natūralesnės egzistencijos troškimas, tiek noras atsikratyti akademizmo mene. Be kraštovaizdžio, įkvėpimo šaltiniu buvo ir vietos gyventojai. Kartu su dailininkais į naujai susikūrusias dailininkų kolonijas visoje Europoje atvyko įvairių sričių draugai: rašytojai, poetai, kompozitoriai, muzikos ir teatro pasaulio atstovai, meno kritikai ir kolekcininkai. Dailininkų kolonijos tapo jų susitikimų vieta.

Nidoje taip pat susiformavo dailininkų kolonija, tapusi vokiečių dailininkų, intelektualų pamėgta vasarojimo ir kūrybos vieta: tapytojai, fotografai, rašytojai, aktoriai, kompozitoriai Kuršių nerijoje rado ramybės salą, kūrybinio įkvėpimo šaltinį. Deja, po Antrojo pasaulinio karo dailininkų kolonijos nustojo egzistuoti.

Pasibaigus Šaltajam karui, Europoje menininkų kolonijos atgimė iš naujo, siekiant ne tik išsaugoti savo praeitį, bet ir sukurti naujos – bendros – meninės ateities galimybę. 1994 m. buvo sukurta „euroArt“ - Europos menininkų kolonijų federacija, kuri yra esminis tinklas šiam tikslui pasiekti. „euroArt“ įkurta Briuselyje, globojant Europos Parlamentui ir Europos Komisijai.

Šiuo metu „euroArt“ sudaro apie 70 organizacijų narių, asocijuotų organizacijų ir asmeninių narių iš 13 Europos šalių: Austrijos, Belgijos, Danijos, Italijos, Lietuvos, Nyderlandų, Norvegijos, Lenkijos, Rusijos, Suomijos, Prancūzijos, Vengrijos ir Vokietijos. „euroArt“ nariai kartu rengia parodas, keičiasi nuomonėmis, žiniomis ir menininkais. Kasmetiniuose susitikimuose jie ne tik informuoja vieni kitus apie įvykius savo kolonijose, bet ir visi kartu siekia didesnio kultūrinio supratimo ir bendradarbiavimo Europos kontekste.

***

Kviečia siūlyti kandidatus Martyno Liudviko Rėzos kultūros ir meno premijai gauti

Neringos savivaldybė primena, kad iki spalio 15-osios galima siūlyti kandidatus 14-ajai Martyno Liudviko Rėzos kultūros ir meno premijai gauti.

Premija skiriama už Kuršių nerijai reikšmingą, aktyvią ir kūrybingą veiklą, puoselėjančią etninę kultūrą ir kultūros paveldą bei šiam kraštui reikšmingus pasiekimus literatūros, liaudies meno, klasikinių bei šiuolaikinių menų sklaidos, mokslinės tiriamosios bei edukacinės veiklos srityse. Taip pat už iniciatyvas, populiarinančias Kuršių neriją ir prisidedančias prie šio krašto turizmo plėtros.

Martyno Liudviko Rėzos kultūros ir meno premijai gauti gali būti pristatomi Neringos savivaldybėje, Lietuvoje ir užsienyje gyvenantys fiziniai asmenys, meno kolektyvai, studijos, būreliai, klubai, nevyriausybinės organizacijos, asociacijos, kitos visuomeninės kūrėjus vienijančios institucijos.

Pretendentus premijai gauti gali siūlyti Neringos savivaldybės administracija, Savivaldybės kultūros ir švietimo įstaigos, taip pat aukštosios mokyklos, nevyriausybinės organizacijos, asociacijos, kitos visuomeninės kūrėjus vienijančios institucijos.

Martyno Liudviko Rėzos kultūros ir meno premiją skiria Neringos savivaldybės taryba, pritarus Liudviko Rėzos kultūros centro kuratoriumui ir Savivaldybės tarybos komitetui, atsakingam už kultūros sritį.

Siūlymus galima teikti iki 2022 m. spalio 15-osios Neringos savivaldybės administracijai el. p. [email protected] arba paštu.

Premijos įteikimo iškilmės tradiciškai vyksta kitų metų sausio mėnesį, minint Kuršių nerijos Karvaičių kaime gimusio lietuvių raštijos ir rašto kultūros puoselėtojo gimimo metines.

Daugiau informacijos Martyno Liudviko Rėzos kultūros ir meno premijos klausimais suteiks Neringos savivaldybės administracijos Kultūros skyrius, tel. (8 469) 52 622.

***

Gerbiami Neringos senjorai,

sveikinu jus artėjančios Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga!

Tariu nuoširdų padėkos žodį už jūsų kiekvieno indėlį kuriant šiandieninę Neringą ir išliekant aktyvia mūsų bendruomenės dalimi. Kviečiu visuomet aktyviai dalyvauti Neringoje vykstančiuose renginiuose bei iniciatyvose, išnaudoti visas jums suteikiamas galimybes, dalintis savo sukaupta patirtimi ir taip išlikti pavyzdžiu jaunesniajai kartai.

Tvirtos sveikatos, džiuginančių atradimų ir artimųjų meilės!

Darius JASAITIS, Neringos savivaldybės meras 

***

Senjorai kviečiami į koncertą

Šiandien, rugsėjo 29 d., Neringos senjorai kviečiami į koncertą, skirtą Tarptautinei pagyvenusių žmonių dienai paminėti. Koncertas vyks kavinėje „Kuršis“, Naglių g. 29, Nidoje. Pradžia - 17 val. Koncertuos „Žemaitukai“, renginį ves Linas Lapėnas.

Juodkrantėje autobusas senjorų lauks centrinėje autobusų stotelėje 15.45 val., Pervalkoje - centrinėje autobusų stotelėje 16.05 val., Preiloje - centrinėje autobusų stotelėje 16.20 val.

***

Metas susirūpinti kaminų būkle

Neringos gyventojai kviečiami suskubti ruoštis kūrenimo sezono pradžiai. Asmenys, turintys židinius ar būstą šildantys kietuoju kuru, raginami išsivalyti kaminus bei įvertinti jų būklę. Prieš pradedant kūrenti krosnį taip pat privaloma ją atidžiai apžiūrėti ir, jei reikia, suremontuoti, išvalyti dūmtraukius. Neringos savivaldybė primena, kad svarbi apsauga nuo gaisro – automatiniai dūmų detektoriai, kurie privalomi kiekvienuose namuose.

***

Informacija apie eismo ribojimus

Rugsėjo 27-ąją prasidėjo Pamario gatvės Nidoje asfalto dangos atnaujinimo darbai, tad šioje gatvėje numatomi eismo ribojimai. Eismo ribojimai taip pat numatomi ir Taikos gatvės atšakoje nuo Taikos g. 6 iki Naglių gatvės. Čia taip pat vyks gatvės tvarkybos darbai.

 

Gemius

Raktažodžiai
Sidebar placeholder