Pagerbti iškiliausi palangiškiai: miesto garbės piliečio vardas suteiktas Vytautui Kusui, įteikti Garbės ženklai ir Palangos miesto premijos

Šeštadienį, gruodžio 7 d., Palangos miesto bendruomenė susirinko į iškilmingą, tradiciniu tapusį Garbės apdovanojimų vakarą. Ši ypatinga ceremonija, vykusi jaukioje ir istorinėje Kurhauzo salėje, subūrė Palangos savivaldybės gyventojus pagerbti iškiliausių asmenybių, kurios savo darbu ir atsidavimu prisidėjo prie miesto klestėjimo bei bendruomenės stiprinimo.

Palangos miesto garbės pilietis – Vytautas Kusas

Renginio metu iškilmingai paskelbtas naujasis Palangos miesto garbės pilietis – už ypatingus nuopelnus ir išskirtinį indėlį į Palangos miesto kultūrą, aktyvią visuomeninę veiklą bei Palangos vardo garsinimą Lietuvoje ir užsienyje Palangos miesto garbės piliečio vardas suteiktas menininkui Vytautui Kusui.

Palangiškiams puikiai pažįstamas V. Kusas – išskirtinis menininkas, kurio kūrybiškumas, originalios kūrybinės idėjos, neišsenkanti energija bei kūrybiniai nuopelnai ženkliai praturtino Palangos kultūrinį gyvenimą ir miestui paliko gilų pėdsaką. Šio talentingo ir originalumo nestokojančio menininko dėka Palangos vardas garsiai skamba ne tik šalyje, bet ir už jos ribų, o jo įvairialypė kūryba žavi tūkstančius meno mylėtojų.

Įteikti Garbės ženklai

Šventinio vakaro metu taip pat buvo įteikti Palangos miesto garbės ženklai ir premijos tiems palangiškiams, kurie ženkliai pasižymėjo įvairiose srityse ir savo veikla darė reikšmingą įtaką Palangos bendruomenei.

Palangos miesto garbės ženklu kurorto gyventojai gali būti apdovanojami už nuopelnus ir indėlį į Palangos miesto kultūrą, švietimą, sportą, mokslą, ekonomiką, socialinę raidą, visuomenės gyvenimą, aktyvų Palangos vardo garsinimą Lietuvoje ir užsienyje.

Šiemet šiuo išskirtiniu apdovanojimu už nuopelnus ir indėlį į Palangos miesto kultūrą, visuomenės gyvenimą bei Palangos vardo garsinimą Lietuvoje ir užsienyje įvertinti žinomi palangiškiai – Palangos kultūros centro folkloro ansamblio “Mėguva” vadovė Zita Baniulaitytė ir VšĮ „Palangos orkestras“ vadovas Vygantas Rekašius.

Palangos miesto premijos

Miestui labiausiai nusipelnę Palangos miesto savivaldybės gyventojai įvertinti ir Palangos miesto premijomis.

Palangos miesto premija skiriama už aukštus laimėjimus įvairių sričių atstovams respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose, novatorišką idėją ir jos įgyvendinimą Palangoje, ilgametę aktyvią ir reikšmingą miestui veiklą, tradicijų puoselėjimą, šviečiamąjį darbą.

Už novatoriškas idėjas kultūros srityje ir jų įgyvendinimą Palangos mieste, ilgametę aktyvią ir miestui reikšmingą veiklą, tradicijų puoselėjimą bei šviečiamąjį darbą Palangos miesto premija skirta Zitai Baniulaitytei.  

Už aukštus laimėjimus respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose švietimo srityje, ilgametė aktyvią ir miestui reikšmingą veiklą bei šviečiamąjį darbą Palangos miesto premijomis įvertinti Palangos senosios gimnazijos pedagogai Jūratė Galinauskienė, Nerijus Vaišvila ir Palangos Vlado Jurgučio progimnazijos choreografijos mokytoja Birutė Gikarienė.

Už ilgametę, aktyvią ir miestui reikšmingą veiklą viešajame sektoriuje, vandentvarkos srityje Palangos miesto premija apdovanotas dirba UAB „Palangos vandenys“ automatikos įrenginių elektromonteris Jonas Algirdas Lukauskis.

Šventinė programa

Vakaro programą papuošė išskirtiniai muzikos pasirodymai. Operos solistė Ieva Prudnikovaitė drauge su ansambliu „4TANGO“ publiką džiugino jausmingais kūriniais, o vyrų vokalinis ansamblis „Quorum“ savo pasirodymu sukūrė tikrą muzikos šventę. Renginį vedė žavioji Jurgita Jurkutė-Širvaitė, kurios charizma ir profesionalumas suteikė vakarui ypatingos elegancijos ir jaukumo.

Palangos Garbės apdovanojimų vakaras – tai ne tik įvertinimas ir padėka miesto žmonėms už jų reikšmingus darbus, bet ir graži bendruomenės tradicija. Šis renginys dar kartą parodė, kaip svarbu branginti ir puoselėti ryšius tarp bendruomenės narių, dalytis dėkingumu bei įkvėpti vieni kitus kurti ateities Palangą.

Plačiau apie nominantus

Menininkas Vytautas Kusas

Palangoje gyvenantį menininką Vytautą Kusą žino visi, kurie domisi kūryba, nes jis vietinių seniai yra pramintas žmogumi-orkestru.

Pirmąją personalinę tapybos darbų parodą Vytautas Kusas surengė 1972 metais Palangoje. Parodos eksponuotos daugelyje Lietuvos vietų, dailininko darbai eksponuoti ir  užsienyje (Vengrijoje, Latvijoje, Prancūzijoje, Lenkijoje, Danijoje). Iš viso per daugiau nei 50 kūrybos metų dailininkas surengė daugiau nei 300 personalinių parodų.

Profesionalus dailininkas įvairia technika kuria portretus, peizažus, abstrakcijas ir marinistinės tematikos paveikslus. Skirtingi ir kūrinių formatai – pirmoji V. Kuso tapyta miniatiūra yra nago dydžio paveikslas, o didžiausias jo sukurtas paveikslas – 2x2 m. V. Kusas yra sukūręs ir visą miniatiūrinių styginių instrumentų kolekciją.

Menininkas ne tik tapo, bet ir kuria eilėraščius, kuriuos publikuoti pradėjo nuo 1967 m.

Tapyba ir kūryba V. Kuso gyvenime eina išvien, persipindamos ir papildydamos viena kitą. Kūryba V. Kusui- gyvenimo būdas. Jo kūryba netelpa į jokius rėmus, stengiasi sukurti tai, kol lig tol niekas nedarė.

Be kitų veiklų, 2009 m.  jis Palangoje įkūrė vienintelį Baltijos šalyse Šunų muziejų, o 2018 m. įkūrė vienintelę Lietuvoje miniatiūrų mini galeriją.

2010 m. savo daugiabriaunę kūrybą menininkas papildė graviruotų, ažūrinių įvairių paukščių kiaušinių (pagal dydį nuo amadino iki stručio) ekspozicija.

2023 metais specialiai Palangos miesto 770 metų minėjimui V. Kusas sukūrė 770 miniatiūrų Palangai ir dedikavo miesto garbingai sukakčiai miniatiūrinę knygą „Lūžis“.

770 miniatiūrinių paveikslų - kiekviename iš jų originalus siužetas, kita nuotaika ir skirtinga  emocija. 26-iuose įrėmintuose pasportuose 770 atskirų gyvenimų, išgyvenimų ar istorijų su džiaugsmo ar liūdesio, nusivylimu ar pakylėjimu, kryžkelių, atsakymų ir klausimų siužetų, tikėjimo ir nuopolio ir turbūt su visa spalvų palete autoriaus atiduota į parodos lankytojų širdis. Miniatiūriniai paveikslai sukurti 2022 metais mišria technika. Ne tik talentas, darbštumas, kantrybė, bet ir atsidavimas savo miestui galėjo suteikti ryžto tokios dovanos miestui  idėjos įgyvendinimui.

2024 m. savo gyvenimo jubiliejiniams metams pažymėti, dailininkas, poetas rugpjūčio 8 dieną keturiose Palangos kultūrinėse erdvėse atidarė keturias kūrybos parodas ir pristatė naujausią poezijos knygą bendru pavadinimu „Grįžtu į ateitį“.

Palangos kultūros centro folkloro ansamblio “Mėguva” vadovė Zita Baniulaitytė

Zita Baniulaitytė – ilgametė Palangos kultūros centro folkloro ansamblio “Mėguva” vadovė. Tęsti Palangos krašto tradicijas – ansamblio pagrindinis tikslas. Visa tai atsispindi kasmet parengiamose naujose teminėse programose, perteikiančiose palangiškio požiūrį į savo miesto bei krašto istoriją, paremtą šio krašto 19 a. pab. – 20 a. folkloru.

Prasminga kolektyvo veikla pastebėta ir įvertinta – Lietuvos nacionalinės kultūros centro specialistų „Mėguva“ buvo pripažinta geriausiu 1999 m. miesto folkloro ansambliu ir nominuota apdovanojimui „Aukso paukštė“. Folkloro ansamblis atstovavo Lietuvai tarptautiniuose festivaliuose Latvijoje, Suomijoje, Čekijoje, Prancūzijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, Rusijoje, Belgijoje, Vengrijoje.

Z. Baniulaitytės vadovaujami mėguviškiai ne tik sėkmingai koncertuoja, dalyvauja tarptautiniuose folkloro festivaliuose ir įvairiose šventėse, bet ir patys organizuoja šventes Palangoje. Pačiu gražiausiu metų laiku Palangoje – pavasarį, kai Šv. Jurgis paima raktus, atrakina žemę ir išleidžia žalumą, ,,Mėguva“ kviečia į Jurgines. Smagioje atbundančios gamtos šventėje išskirtinę nuotaiką kuria folkloro kolektyvai iš visos Lietuvos, lalėdami savomis tarmėmis ir mirgėdami gražiausiai tautinias kostiumais. 2023 metais Jurginių festivalis “Jurgi, paimk raktus” įtrauktas į Nematerialaus kultūros paveldo sąvadą.

Ansambliečiai, vedami Zitos Baniulaitytės, yra įkūrę Palangos krašto etnoklubą „Mėguva“. Taip prisideda prie tradicinių amatų populiarinimo, moko audimo amato, organizuoja parodas, inicijuoja ir vykdo tarptautinius projektus. Klubas išleido Palangos krašto tradicinės muzikos kompaktinę plokštelę ,,Ant marių krašto Palangos miestely” ir video filmą ,,Jurginės Palangoje”.

Etnografė Z. Baniulaitytė su „Mėguva“ organizuoja tradicinius ir kalėdinius šokius kurhauze, dalyvauja rudens lygiadienio akcijoje „Visa Baltica šoka“, kasmet vyksta ilgių vakarai ant Birutės kalno, edukacijos “Lietuvių tradiciniai instrumentai”, „Piemenų instrumentai Jurginėse“ pradinių klasių mokiniams ir kt.

Ansamblis „Mėguva“ yra nuolatinis Respublikinių ir Tarptautinių folkloro festivalių Lietuvoje dalyvis, dalyvauja ir tarptautiniuose folkloro festivaliuose.

VšĮ „Palangos orkestras“ vadovas Vygantas Rekašius

Vygantas Rekašius nuo 2000 m. yra Palangos orkestro dirigentas, o nuo 2017 m. vadovauja VšĮ „Palangos orkestras“ ir tęsia veiklą kaip orkestro meno vadovas. Nuo 1953 m. muzikuojantis, du kartus naikintas ir vėl atgimęs kolektyvas tęsia antrą šimtmetį gyvuojančią, dar kurorto įkūrėjų Grafų Tiškevičių laikais pradėtą orkestrinės muzikos koncertų Palangos Birutės parke tradiciją, klausytojams pažįstamą „Orkestro vasaros“ vardu.

V. Rekašius buvo 2017-2019 m. 2021-2023 m. – vienintelio ir didžiausio pajūryje pučiamųjų muzikos žanro festivalio „Amber Wind“ iniciatorius ir meno vadovas. Keitimasis patirtimi ir kultūrinių ryšių stiprinimas festivalio metu neabejotinai prisideda prie Palangos pučiamųjų orkestro ilgamečių tradicijų ir patirties integravimo į Europos pučiamųjų muzikos istoriją bei atsakomųjų kultūrinių mainų.

Nepamiršti ir mažieji muzikos mėgėjai – V. Rekašius yra 2021-2024 m. edukacinės programos vaikams „Skambantis miškas“ vienas iš iniciatorių, organizatorių. Edukacinės programos tikslas – supažindinti vaikus su pučiamųjų instrumentų orkestro specifika ir jo atliekama muzika.

Beje, V. Rekašiaus dėka Palangos miesto gyventojai ir svečiai ilgus metus turi tradiciją Kurorto šventės rytą atsikelti žadinami Palangos orkestro.

V. Rekašius 2020 m. vienas iš iniciatorių ir sumanytojų naujų kūrinių pučiamųjų orkestrams kūrybiniam konkursui „MCC Palanga“ organizuoti. Konkurso tikslas – paskatinti Lietuvos kompozitorius kurti originalius, aukštos meninės vertės kūrinius pučiamųjų instrumentų orkestrams ir taip turtinti lietuvišką repertuarą. Šio konkurso dėka 2020 m., kai Palanga šventė sugrąžinimo Lietuvai jubiliejų, konkursui pateiktos kompozicijos buvo dedikuotos Palangai- jos istorijoms, padavimams ir legendoms.

V. Rekašiaus vadovaujamas „Palangos orkestras“ 2020 m. susigrąžino profesionalios scenos meno kolektyvo vardą.

Be kitų Palangos kultūriniam gyvenimui reikšmingų darbų, V. Rekašius buvo 2024 m. Palangoje vykusio Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionato vienas iš iniciatorių ir organizatorių. Tai - prestižinis čempionatas, ir dėl galimybės tapti jo šeimininku kasmet konkuruoja didelis skaičius Vakarų Europos valstybių miestų.

Palangos senosios gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja ekspertė Jūratė Galinauskienė:

Palangos senosios gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja ekspertė Jūratė Galinauskienė kasmet parengia mokinius šalies lietuvių kalbos ir literatūros olimpiadoms, kuriose laimėtos 1 ir 2 vietos. Ji taip pat kasmet rengia abiturientus lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminui, daugiau kaip 10 mokinių yra įvertinti šimtukais, įvertinimo vidurkis visada būna aukštesnis už šalies moksleivių.

Daug metų vadovavo gimnazijos ir Palangos miesto metodikos grupėms, 2011 m. išrinkta Lietuvos asociacijos „Lituanistų sambūris“ tarybos nare. Iki dabar dalyvauja šios organizacijos veikloje.

Be kitų veiklų, mokytoja daug metų vykdo Palangos senosios gimnazijos projektą „Prie upokšnio“, sistemingai dirba su jaunaisiais filologais. J. Galinauskienė yra išugdžiusi per 60 įvairių šalies lituanistinių konkursų laureatų.

Ji jau 26  metus iš eilės organizuoja respublikinį projektą „Moksleivių poezijos ruduo Palangoje“, kuriame dalyvauja jaunieji poetai iš įvairių Žemaitijos gimnazijų, kaip vertintojai  kviečiami iškilūs Lietuvos kūrėjai, taip pat organizuoja tradicinę konferenciją „Lengvi gimtosios kalbos sparnai“ Palangos senosios gimnazijos moksleiviams.

Pedagogė stengiasi nuolat mokytis, tobulėti, dalyvauja įvairiuose kvalifikacijos tobulinimo seminaruose, ilgalaikiuose mokymuose. Aktyviai dalyvavo svarstant atnaujintas lietuvių kalbos ir literatūros Bendrąsias programas, teikė įvairius pasiūlymus, recenzavo „Baltų lankų“ parengtą „Literatūros vadovėlį“ 10 ir 12 klasėms. ( 2023, 2024 m. )

Nuoširdus J. Galinauskienės darbas neliko nepastebėtas moksleivių bei kolegų. Be kitų įvertinimų, 2005 m. „Už reikšmingus pedagogikos darbus, demokratinės kultūros, bendražmogiškų, tautinių ir pilietinių vertybių puoselėjimą“ suteiktas Lietuvos metų Mokytojos vardas.

Palangos senosios gimnazijos geografijos mokytojas ekspertas Nerijus Vaišvilas:

Palangos senosios gimnazijos geografijos mokytojas ekspertas Nerijus Vaišvilas daug metų yra aktyvus klasės vadovas, išradingai inicijuojantis mokinių savanorystę, pilietiškumą ugdančias veiklas. Jo auklėtiniai aktyvūs savanoriai ir dalyvauja miesto šventiniuose renginiuose.

N. Vaišvilas kasmet parengia ir įgyvendina programą mokinių edukacinėms išvykoms Lietuvoje ir užsienyje, yra sukūręs savitą neformaliojo švietimo programą „Geografijos takas“, kurią taiko kasdieniam vaikų mokymui ir gabių vaikų pasirengimui olimpiadoms ir konkursams.

Viena iš išskirtinių N. Vaišvilo kompetencijų – darbas su aukštesniųjų gebėjimų mokiniais. Mokytojas nuo 2016 metų iki šiol sėkmingai rengia mokinius respublikinėms ir tarptautinėms geografijos bei geomokslų olimpiadoms, tuo garsindamas Palangos ir Lietuvos vardą pasaulyje. Per šį laikotarpį respublikinėse olimpiadose ir konkursuose mokytojo ugdytiniai laimėjo 9 prizines vietas, o tarptautinėse geografijos ir geomokslų olimpiadose – 3 medalius. Mokytojo ugdytiniai sėkmingai laiko ir geografijos valstybinį brandos egzaminą.

N. Vaišvilas siekia kiekvieno vaiko asmeninės pažangos, geba dirbti ir su specialiųjų ugdymosi poreikių vaikais, yra parengęs individualizuotą ugdymo programą labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių mokiniui, turinčiam intelekto sutrikimų.

Reikšmingas N. Vaišvilo indėlis ir formuojant bei įgyvendinant švietimo strategijas (pvz., savivaldybės, regiono, šalies dokumentai, projektai, programos ir kt.). N. Vaišvilas yra Lietuvos geografijos mokytojų asociacijos aktyvo narys ir dalyvauja aktyvo posėdžiuose, nuotoliniuose susirinkimuose, kuriuose diskutuojama ir teikiami siūlymai dėl atnaujintos geografijos ugdymo bendrosios programos, diskutuojama ir teikiami siūlymai dėl geografijos valstybinių brandos egzaminų užduočių aprašų projekto.

Kolegų vertinamas bei mokinių mylimas mokytojas, be kitų reikšmingų apdovanojimų, 2023 metais išrinktas Lietuvos Metų Mokytoju ir apdovanotas Palangos miesto garbės ženklu.

Palangos Vlado Jurgučio choreografijos ir etikos mokytoja Birutė Gikarienė:

Birutė Gikarienė choreografijos ir etikos mokytojos pareigas Palangos Vlado Jurgučio progimnazijoje pradėjo eiti 1992 m. spalį.

Tai – mokytoja lyderė, gebanti įtraukti mokinius į šokio meną. Progimnazijoje mokiniai noriai renkasi B. Gikarienės vadovaujamus neformaliojo švietimo (šokių) užsiėmimus. Mokytojos parengti mokiniai dalyvauja respublikiniuose ir tarptautiniuose šokių konkursuose ir laimi prizines vietas. Būdama iniciatyvi ir aktyvi, B. Gikarienė 2007 m. įsteigė asociaciją Šokių studiją „Palangos Vėtrungė“, kurią lanko apie 150 šokėjų iš visos Palangos.

Jau 15 metų, nuo 2007 m. iki dabar, Birutė sėkmingai organizuoja šalies šokių konkursą „Ant bangos“, kuris pritraukia į Palangą per 1500 dalyvių iš visos Lietuvos. Be to, mokytoja kartu su progimnazijos mokiniais bei šokių studija „Palangos Vėtrungė“ dalyvauja Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos inicijuotoje respublikinėje akcijoje „Atverk duris vasarai“, įvairiuose Palangos miesto renginiuose, projektuose, akcijose, kuriuos organizuoja Palangos miesto savivaldybė, Kultūros centras, Sporto centras.

Mokytoja taip pat dalyvauja labdaringoje veikloje, savanorystėje.

UAB „Palangos vandenys“ automatikos įrenginių elektromonteris Algirdas Lukauskas:

Jonas Algirdas Lukauskas dar studijų metais persikėlė gyventi į Palangą, kur nuo 1979 m. iki dabar dirba UAB „Palangos vandenys“ automatikos įrenginių elektromonteriu.

Jis buvo vienas iš pirmųjų 1995 m. įstojęs į naujai susikūrusią UAB „Palangos vandenys“ profesinę sąjungą „Solidarumas“ ir yra lojalus bei aktyvus narys iki dabar.

Joną Algirdą Lukauską kolegos gerbia už paprastumą ir optimizmą, kuo geba užkrėsti ir aplinkinius. Jonas kruopštus ir atsakingas darbe, savo aktyvumu yra pavyzdys jaunesniems kolegoms.

Jonas yra Šaulių sąjungos narys, dainuoja Palangos kultūros ir jaunimo centro jūros šaulių chore.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder