Ukraina mini 25-ąsias nepriklausomybės metines

Pasirengimas galimai humanitarinei krizei aptartas su savivaldos ir NVO atstovais

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė su Lietuvos savivaldybių asociacijos valdyba bei nevyriausybinių organizacijų (NVO) atstovais aptarė geopolitinę situaciją, nacionaliniam saugumui kylančias grėsmes, civilinės gyventojų saugos klausimus  ir  bendradarbiavimo mechanizmus galimos humanitarinės krizės atveju.

Rusijai sutelkus dideles karines pajėgas prie Ukrainos sienos ir Baltarusijoje, padidėjo galimo karinio konflikto regione grėsmė, todėl, pasak ministrės, ne tik kariuomenė, bet ir visos šalies institucijos turi būti pasirengusios operatyviai reaguoti į besikeičiančią situaciją. Pasak vidaus reikalų ministrės, būtina rengtis visiems galimiems scenarijams, tarp jų ir galimam pabėgėlių iš Ukrainos antplūdžiui.  

„Tikėkimės,  kad  to niekada neprireiks. Tačiau geopolitinė realybė verčia iš anksto apgalvoti ir numatyti, kokie objektai galėtų būti pritaikyti dideliam iš konflikto zonų bėgančių žmonių srautui apgyvendinti, kaip spręstume maitinimo klausimus, kaip būtų organizuojamas humanitarinės pagalbos teikimas.

Per pastarąjį pusmetį, valdydami neteisėtos migracijos krizę, sukaupėme vertingos patirties, tad tikiu, kad surėmę pečius su savivaldybėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis, pasidalinę atsakomybę įveiksime visus iššūkius“, - teigia A. Bilotaitė.

A.Bilotaitės teigimu, Baltarusijos režimo organizuotos neteisėtos  migracijos krizės valdymo patirtis rodo, kad savivaldos ir nevyriausybininkų pagalba yra gyvybiškai svarbi. Tačiau tam, kad ji būtų suteikta sklandžiai,  turi būti aptarta iš anksto. 

Su Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovais sutarta iš anksto sudaryti apgyvendinimui tinkamų objektų sąrašą, žinoti kiekvienos savivaldybės pajėgumus  ir poreikius,  įvertinti galimybes pasitelkti savanorių.  

Su Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos, Caritas, Maltos ordino pagalbos tarnybos, Maisto banko atstovais aptarti teisiniai bendradarbiavimo aspektai, taip pat kur ir kokias socialines paslaugas,  esant reikalui, galėtų teikti nevyriausybinės organizacijos.

 

Lietuvai  pastaraisiais metais jau teko padėti nuo Baltarusijos režimo persekiojimo bėgantiems  baltarusiams – nuo 2020 m. rugsėjo išduotos 7536 humanitarinės vizos Baltarusijos piliečiams. Pernai prieglobstis suteiktas nuo talibų persekiojimo išgelbėtiems 178 Lietuvos kariams talkinusiems afganistaniečiams ir jų artimiesiems. Daugiau nei pusmetį Lietuva dorojasi ir su Baltarusijos režimo organizuota  hibridine ataka – dirbtinai sukelta neteisėtos migracijos banga.

 

 

 

 

Sidebar placeholder