Žygimantas Pavilionis su Baltijos šalių kolegomis lankosi Izraelyje

Pavilionis laukia Joe Bideno kalbos Vilniuje: gal jis, pamatęs aiškiai neviltį transliuojančius veidus, ištaisys klaidą

Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Žygimantas Pavilionis neslepia nusivylimo dėl Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) pozicijos Ukrainos narystės NATO klausimu. Politikas viliasi, kad trečiadienio vakare kalbą Vilniuje sakysiantis Baltųjų rūmų šeimininkas Joe Bidenas padarytą klaidą ištaisys ir prabils kur kas aiškesnėmis formuluotėmis dėl Ukrainos narystės Aljanse.  

„Palaukime Bideno kalbos, gal jis supratęs ir pamatęs straipsnelius, pamatęs gana aiškiai neviltį transliuojančius veidus, nesulaukęs tokių didžiulių ovacijų, gal jis pasakys (...) kad savo klaidą, kurią padarė, jis pataisys“, – „Žinių radijui“ trečiadienį sakė URK pirmininkas.

Politikas apgailestavo, kad į Vilnių šią savaitę susirinkę NATO lyderiai karą kenčiančiai Ukrainai pasiūlė tik aptakias, esamos padėties iš esmės nekeičiančias formuluotes dėl Ukrainos narystės. Šiuo klausimu, akcentavo jis, ypač trūko Vašingtono lyderystės.

„Aš tikėjausi iš JAV lyderystės. Tokią lyderystę mačiau net Bukarešto viršūnių susitikime. Šiuo metu Amerika strategiškai Ukrainos narystės klausimu nepajudėjo“, – sakė parlamentaras.
„Buvo parodytas lyderystės trūkumas.

Kur ta drąsa, kur ta lyderystė, kur įkarštis, kuris buvo inauguracinėse kalbose apie demokratijos gynybą bei vienybę. Bijau, kad Vašingtonas nelabai prisidėjo prie vienybės Ukrainos narystės klausimu“, – kalbėjo Ž. Pavilionis.

Todėl, tęsė jis, padėčiai taisyti reikės Lietuvos pastangų.

„Turime dirbti su kiekvienu senatoriumi, kiekvienas senatorius iš kairės ir dešinės turi pasirašyti po pakvietimu, kad jis būtų Ukrainai išsiųstas“, – sakė Ž. Pavilionis.
Lietuvoje viešintis Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentas Joe Bidenas trečiadienio popietę sakys viešą kalbą Vilniaus universitete (VU).

Ukrainos narystė NATO – tik sąjungininkams pritarus ir įvykdžius sąlygas

Antradienį Vilniuje prasidėjusiame NATO viršūnių susitikime daugiausiai dėmesio sulaukė Ukrainos narystės Aljanse klausimas. Kyjivas tikėjosi gauti aiškų signalą dėl narystės perspektyvos, tačiau Vakarų lyderiai dar iki prasidedant susitikimui Vilniuje akcentavo, kad tęsiantis karui Ukrainai nebus leista prisijungti prie NATO gretų.

Po ilgų derybų dėl Kyjivo transatlantinės perspektyvos formuluotės susitikimo komunikate, Aljansas patvirtino, kad „Ukrainos ateitis yra NATO“. Taip pat sutarta atsisakyti narystės veiksmų plano (MAP), patvirtina ilgalaikė karinė parama.

Taip pat nutarta oficialiai įsteigti NATO-Ukrainos tarybą ir suglaudinti dvišalius politinius ryšius.

Tačiau lūkesčiai dėl pakvietimo į NATO liko neišpildyti – komunikate nurodoma, kad tam kelias bus atviras tik tada, „kai sąjungininkai pritars ir kai bus įvykdytos sąlygos“. Visgi, kokie yra pastarieji reikalavimai, komunikate nenurodoma.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį pareiškė, kad „absurdiška“ nenustatyti Ukrainos narystės NATO termino. Taip jis teigė dar prieš paviešinant komunikate nugulusias kompromisines formuluotes.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder