pergalės diena

Policija stiprins patruliavimą per dalies rusų bendruomenės minimą vadinamąją Pergalės dieną

(5)

Policija stiprina pajėgas ir patruliavimą, artėjant Gegužės 9-ajai, dalies rusų bendruomenės minimai Pergalės prieš fašizmą dienai.

„Policija dirbs savo teritorijose, stebės ir užtikrins viešąją tvarką, paminklai per ypatingas dienas stebimi labiau, jiems bus skiriamas didesnis dėmesys, jie įtraukiami į patruliavimo maršrutus“, – Eltai sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Vilniaus policija ketvirtadienį ketina užtikrinti viešąją tvarką Antakalnio kapinėse, kur palaidoti Antrojo pasaulinio karo dalyviai, kovoję Sovietų Sąjungos pusėje. Šiose kapinėse kasmet renkasi norintys paminėti Pergalės dieną. Pernai čia buvo išmontuotas paminklas sovietų kariams.

„Kiekvienais metais Vilniaus apskr. VPK policijos pareigūnai gegužės 9-ąją dirba Antakalnio kapinėse užtikrindami viešąją tvarką ir rimtį. Šiemet ne išimtis. Policijos pajėgos (tiek uniformuoti, tiek neuniformuoti pareigūnai) patruliuos ir fiksuos galimus pažeidimus Jūsų minėtose kapinėse, stebės atvykusius dalyvius, kad būtų išvengta galimų provokacijų, užkirstas kelias administraciniams nusižengimams dėl draudžiamų simbolių demonstravimo“, – Eltai teigė Vilniaus apskrities policijos atstovė Julija Samorokovskaja.

Administracinių nusižengimų kodeksas numato atsakomybę už nacistinių, komunistinių simbolių, totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolių platinimą ar demonstravimą. Už SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo, vėliavų, ženklų ar uniformų, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklo, sovietinės raudonos penkiakampės žvaigždės ženklo pagrindu sudarytų vėliavų ar ženklų,  platinimas, naudojimas susirinkimuose, viešosiose vietose arba kitoks viešas demonstravimas, taip pat SSRS ar Lietuvos SSR himno viešas atlikimas užtraukia baudą asmenims nuo 300 iki 700 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 600 iki vieno 1,2 tūkstančio  eurų.

Įstatymas taip pat numato draudžiamos simbolikos demonstravimą.

Klaipėdos policija tikrins susibūrimų vietas

Klaipėdoje vadinamoji Pergalės diena anksčiau buvo minima aktyviai, rusakalbiai rinkdavosi į miesto centre esantį Skulptūrų parką, dėdavo gėles prie anksčiau buvusio memorialo sovietų kariams.

Klaipėdos apskrities policijos atstovė Andromeda Grauslienė Eltai sakė, kad policijos pareigūnai patruliuos, jie patikrins galimas susibūrimų vietas.

„Taikiai ateiti ir padėti gėlių tikrai nedraudžiama“, – sakė policijos atstovė.

„Aš nieko negirdėjau, kad kažkas būtų organizuojama, kiek žinau, jokių renginių nesuplanuota, prašymų dėl renginio organizavimo savivaldybei nėra pateikta. Aš paminėsiu gegužės 8 ar 9 dieną, paminėsiu tiesiog, prisiminsiu senelį ir viskas. Jokios demonstracijos neplanuojama. Man asmeniškai, visada tai buvo asmeninė šventė, nebuvo reikalo išeiti į aikštę ir klausytis dainų, tai buvo asmeninė šventė. Man senelis sakė, kad svarbiausia, kad šiam pasaulyje nebūtų karo, todėl man ši šventė nebuvo asmeninė. Man bet koks karas yra nepriimtinas“, – Eltai sakė Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narys Sergejus Mažūga.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) antradienį paskelbė, jog neatmeta, kad gegužės 9-ąją, rusų bendruomenėms minint pergalės prieš nacistinę Vokietiją dieną, Lietuvoje gali kilti provokacijų.

„Pernai antisovietiniam pasipriešinimui atminti skirti paminklai Baltijos šalyse tikslingai išniekinti gegužės 9 dienos išvakarėse, kai Rusijoje švenčiama vadinamoji „pergalės diena“. Žvalgybos vertinimu, artimiausioje perspektyvoje panašaus pobūdžio išpuolių ar provokacijų tikimybė prieš įvairius objektus Lietuvoje išlieka padidėjusi“, – rašoma antradienį VSD išplatintame pranešime.

Departamentas ragina nedelsiant pranešti apie socialiniuose tinkluose pastebėtus skelbimus, kuriuose siūlomas finansinis atlygis už vandalizmo aktų ir kitų teisės aktų pažeidimų vykdymą Lietuvoje.

ELTA primena, kad Rusijoje ir rusų bendruomenėse gegužės 9-ąją yra minima pergalės prieš nacistinę Vokietiją diena. Tuo metu Europa Antrojo pasaulinio karo pabaigą mini diena anksčiau, gegužės 8-ąją. Antrajam pasauliniam karui pasibaigus, Lietuva liko ją okupavusios ir represijas prieš taikius gyventojus vykdžiusios Sovietų Sąjungos sudėtyje.

Pernai gegužės 9-osios išvakarėse Merkinėje buvo išniekintas partizano vado Adolfo Ramanausko-Vanago paminklas. Taip pat buvo gautas pranešimas apie dar vieną išpuolį Lazdijų rajone, Bielėnų kaime – partizanų vado paminklas buvo ne tik apipiltas baltais dažais, tačiau rastas ir į skulptūrą įkirstas kirvis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder