Gyventojai gali kreiptis dėl 12 mln. eurų paramos nuosavoms saulės elektrinėms

Reikšmingas pokytis kirto saulės elektrinių turėtojams Lenkijoje: netrukus gali ateiti ir į Lietuvą

(21)

Dabar Lietuvoje turintieji saulės elektrines atiduoda pasaugoti kilovatvalandes į tinklą vasarą, o jas vartoja žiemą. Lenkija jau pasuko kitu keliu – saulės elektrinių patiekiama elektra parduodama, ir pasaugoma ne energija, bet pinigai. Tai reiškia, kad elektra parduodama ir perkama už rinkos kainas, kurios svyruoja. Energetikos ekspertas sako, kad netrukus taip bus ir Lietuvoje.

Lenkijos gaminantys vartotojai, kurie įsirengę savo saulės jėgainę, pereina prie kitokio atsiskaitymų modelio – nebe už patiektos ir gautos energijos kiekį kilovatvalandėmis (vadinamasis „net metering“ modelis), o už energijos kainų rinkoje sumą („net billing“ modelis).

Nuo 2016 metų galiojusi tvarka pradėta keisti šiemet pavasarį, kuomet įsigaliojo naujos taisyklės – visos naujos saulės jėgainės, kurių galia neviršija 50 kWm, bus apskaitomos pagal naują tvarką, rašo pv-magazine.com.

Pagal anksčiau galiojusią tvarką, saulės elektrinių savininkai galėjo tiekti iki 80 procentų pagamintos elektros energijos. Tačiau pagal naujas taisykles elektrinių turėtojai jau turės paruošti sąskaitą, į kurią bus įtraukta jų pagaminta elektros energija. Jos kaina bus apskaičiuojama pagal kitos dienos kilotvalandės kainą rinkoje. Iki 2024 metų galios pereinamasis laikotarpis.

Tai kirto saulės elektrinių įrengimo rinkai Lenkijoje.

„Kovo pabaigoje perėjimas nuo grynojo elektros energijos suvartojimo ir subsidijų programos pakeitimai lėmė tai, kad labai sumažėjo naujų gyventojų mažų elektrinių įrengimų skaičius.

Segmento sulėtėjimas pranoko net ir pačius konservatyviausius vertinimus – kai kurių montuotojų pardavimai sumažėjo net 70 procentų tarp kovo ir balandžio“, – apžvelgė „Menlo Electric“ komercijos direktorius Marcinas Slezakas.

Jis tikisi, kad sektorių gali išjudinti didelės elektros kainos.

Ateis ir į Lietuvą, įsitikinęs Nagevičius

Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos (LAIEK) prezidentas Martynas Nagevičius vertina, kad artimiausiu metu toks pokytis turėtų įvykti ir Lietuvoje.

„Artimiausiu metu Lietuvos Energetikos ministerija turės neišvengiamai pasakyti kiek nemalonias naujienas gaminantiems vartotojams. Gaminantiems vartotojams „net metering“ sistema, kurioje yra „kaupiamos“ į tinklą patiektos kWh tam, kad vėliau atitinkamas skaičius kWh būtų „atsiimtos“ iš tinklo, bus keičiama į „net billingo“ sistemą.

Lygiai taip pat, kaip „net metering“ šį pavasarį pakeitė „net billing“ Lenkijoje.

Labai gąsdintis nereikėtų, bet reikėtų suprasti kas yra ta „net billing“ sistema. Tai sistema, kuri veiks taip: jūsų elektros energijos tiekėjas tiesiog supirks iš Jūsų elektrą, pagamintą Jūsų saulės elektrinėje ir patiektą į elektros tinklus už kainą, kuri bus tą valandą „Nordpool“ rinkoje. tai gali būti ir 0 ct/kWh ir 4 eurai/kWh“, – feisbuke paaiškino M. Nagevičius.

„Pinigų už šią elektrą Jums tiekėjas iš karto neišmokės, tačiau tie pinigai kaupsis Jūsų „virtualioje sąskaitoje“. Ir kai Jums reikės elektros „iš tinklo“, Jūs pirksite ją už rinkos kainą, ne mokėdami, o naudodami susikaupusius eurus Jūsų „virtualioje sąskaitoje“. Tiekėjai matyt ims kažkokį administracinį mokestį už šią paslaugą ir Jūs galėsite rinktis tokį tiekėją, kuris ims mažiausią administracinį mokestį“, – tęsė jis.
 

Tokiu atveju, jei „virtuali sąskaita“ ištuštėtų, už papildomą elektrą tektų susimokėti elektros energijos tiekėjui pagal rinkos kainą, o mokestis Energijos skirstymo operatoriui už pasinaudojimą tinklu išliktų ir būtų mokamas lygiagrečiai, panašiai kaip ir dabar, tai nesikeistų, tik tarifas gali didėti ar mažėti, paaiškina M. Nagevičius.

Jis pats vertina, kad naujiena nebūtų labai palanki gaminantiems vartotojams, tačiau dabartinė sistema, kurioje keičiamasi kilovatvalandėmis, atneša nemenkus nuostolius tiekėjams.

„Kuo toliau, tuo ryškesnė darosi tendencija, kad šviečiant saulei – elektros rinkos kaina yra mažesnė, nei jai nešviečiant. Tai dabar tie finansiniai nuostoliai bus perkelti gaminantiems vartotojams, o tai savo ruožtu, tikėtina, prailgins investicijos į nuosavą saulės elektrinę atsipirkimo laiką.

Kitą vertus – tai sukuria galimybę gaminantiems vartotojams, renkantis elektros vartojimo laiką, pasirinkti tą laiką, kai elektros rinkos kaina yra mažesnė.

Pavyzdžiui – skalbti, krautis elektromobilius, šildyti vandenį tuo metu, kai elektros kaina rinkoje yra kiek pigesnė. Ir tokiu būdu vėl gi ne pralaimėti, perėjus prie "net billing" sistemos, o gal būt net ir laimėti.

Atsiranda motyvas gaminantiems vartotojams įsigyti elektros kaupimo baterijas, ko iki šiol nebuvo“, – apibendrino M. Nagevičius.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder