
Seimas uždegė žalią šviesą antrajam jūros vėjo parko konkursui naujomis sąlygomis
Galutiniame balsavime pakeitimus palaikė 88 Seimo nariai, prieš buvo 18, susilaikė 13 parlamentarų.
Pakeitimus palaikė valdantieji socialdemokratai, demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“, taip pat opoziciniai konservatoriai ir liberalai, tuo metu prieš balsavo arba susilaikė koalicijai priklausantys „aušriečiai“, taip pat opozicijoje dirbantys „valstiečiai“ bei dauguma Mišrios Seimo narių grupės atstovų.
Ekonomikos komiteto pirmininkas „aušrietis“ Saulius Bucevičius siūlė išbraukti šį klausimą iš darbotvarkės, tačiau tam nebuvo pritarta. Jis teigė esantis už jūros vėjo parką, tačiau siūlė atsižvelgti į komitetą pasiekusius sausumos vėjo ir saulės projektų vystytojų prašymus įsivertinti projekto galimybes bei „paieškoti balanso“.
„Nemuno aušros“ atstovas Aidas Gedvilas siūlė balsuoti prieš atnaujintas sąlygas, motyvuodamas tuo, kad dėl jūros vėjo plėtros sustos sausumos vėjo projektai, nepaisant galimų elektros kainos pokyčių, projekto vystytojui numatytas valstybės skatinimas maksimalų laiką, be to, institucijos nepateikė kaštų ir naudos analizės.
„Kokiu tikslu ta skuba šiam projektui ir kaip paaiškinsime sau ir kitiems šio projekto finansinį ekonominį naudingumą. Kol nėra aiškios ir išsamios šio projekto kaštų ir naudos analizės, kviečiu elgtis atsakingai, šiam projektui nepritarti“, – kalbėjo A. Gedvilas.
Konservatorius Jurgis Razma teigė, kad dalis jo frakcijos kolegų nuogąstauja, kad atnaujinus projekto vystytojo konkurso sąlygas gali neatsirasti nei vieno potencialaus investuotojo.
„Aš vis dėlto balsuosiu už, nes iš dviejų blogybių tenka rinktis mažesnę. Nes, kaip suprantu, jeigu nepriimsime šio įstatymo pataisų, tai Vyriausybė apskritai to konkurso neorganizuos, kuris dabar yra sustabdytas“, – kalbėjo J. Razma.
„Aš fiksavau energetikos ministro prisiimta asmeninę atsakomybę. (...) Kaip suprantu, jeigu neįvyks (konkursas – BNS), atitinkamai atsakomybės išraiška bus ministro atsistatydinimo pareiškimas“, – kalbėjo konservatorius.
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas anksčiau yra sakęs, kad tikslas yra, jog konkurse dalyvautų bent du–trys dalyviai, o nauja aukciono tvarka „gerina situaciją vartotojams“.
Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisomis nuo 120 iki 90 dienų sutrumpinta dalyvių registraciją į parko vystytojo konkursą, o jis įvyktų, jei jame dalyvautų mažiausiai du dalyviai.
Pakeitimais taip pat nuo 23 iki 8 metų sutrumpintas elektros pardavimo kainos indeksavimo laikas, vienodai bus ribojama tiek jūros vėjo, tiek sausumos vėjo ir saulės parkų gamyba rinkoje susidarius elektros pertekliui – dabar jūros vėjo parkų ribojimas numatytas tik jei reikėtų užtikrinti sistemos balansą ir išnaudojus kitas tam skirtas priemones.
Taip pat laimėtojui skatinimo tarifas bus mokamas 15 metų net jeigu parduodama elektra anksčiau padengtų jo investicijas.
Pakeitimais taip pat nustatyta, kad antrojo jūros vėjo parko vystytojas turės naudotis Lietuvos uostų infrastruktūra, išskyrus atvejus, kai tokios galimybės nėra, taip pat įpareigoti tiek pirmojo, tiek antrojo jūros vėjo parkų vystytojai atitinkamai per tris ir ketverius metus nuo leidimo naudoti Baltijos jūros teritorijas pasirašyti prijungimo paslaugos sutartis su „Litgrid“.
Pirmą kartą paskelbtame antrojo parko aukcione pernai nesulaukus minimalaus dviejų dalyvių skaičiaus, Seimas buvo supaprastinęs konkurso sąlygas, leidžiant dalyvauti tik vienam pretendentui.
Šiemet sausį Vyriausybė leido laikinai stabdyti pernai lapkritį pakartotinai paskelbtą milijardinės vertės antrąjį vėjo parko Baltijos jūroje vystytojo konkursą. Stabdyti aukcioną bei peržiūrėti jo sąlygas nuspręsta siekiant, jog būsimo parko įtaka elektros kainoms būtų kuo mažesnė.
Seimui pritarus pataisoms, sprendimą atnaujinti konkursą Ministrų kabinetas turėtų priimti iki birželio 10 dienos. Energetikos ministro atstovė Renata Surovec BNS teigė, kad Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) po Vyriausybės sprendimo konkursą turės paskelbti iki birželio vidurio.
Naują vystytojo konkursą planuojamo skelbti šią vasarą, o parkas turėtų pradėti veikti 2033 metais.
Rašyti komentarą