Seime nebus senjorams skirtos nuolatinės komisijos: projektas atmestas
(6)Praėjusį ketvirtadienį tai numatančios Seimo nario socialdemokrato Kęstučio Vilkausko pateiktos Statuto pataisos nesulaukė pritarimo ir buvo atmestos.
Pasak jo, vyresnio amžiaus žmonės susiduria su įvairiomis problemomis, tokiomis kaip socialinė atskirtis, diskriminacija, skurdas, prasta sveikata ir paslaugų trūkumas.
„Siūlau Seime sukurti Vyresnio amžiaus žmonių reikalų nuolatinę komisiją. Visi Lietuvos senjorai, vyresnio amžiaus žmonės padėkos, kad jie galų gale turės kur spręsti savo aktualias problemas. Ši labai didelė ir didėjanti socialinė grupė tikrai verta didesnio dėmesio“, – kolegoms iš Seimo tribūnos sakė K. Vilkauskas.
Anot jo, Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2023 metais 65-erių ir vyresnio amžiaus asmenų Lietuvoje buvo virš 600 tūkst.
Anot Seimo nario Eugenijaus Jovaišos, tai yra milžiniška visuomenės dalis, kuri yra pajėgi dar daug duoti visuomenei.
„Visas pasaulis, Vakarų pasaulis tai supranta ir vyresnio amžiaus žmonių politiką formuoja taip, kad jie galėtų kuo labiau, visavertiškiau įsilieti į visuomenės gyvenimą. Yra daugybė pajėgių mokslininkų, kurie galėtų įsijungti ir toliau dirbti su įvairiais moksliniais projektais. Deja, jiems nėra numatytos nei finansavimo sąlygos, nei galimybės dalyvauti projektuose. Todėl tokios komisijos sudarymas ir jos nuolatinė veikla yra tikrai ne vaikų žaidimas, o labai reikalinga priemonė visuomenės gyvenimui reguliuoti“, – paremdamas projektą sakė E. Jovaiša.
Projektui oponavę Seimo nariai tvirtino, kad senjorų problemas sprendžia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas.
„Komitetas labai atsakingai atlieka savo darbą ir daug dėmesio skiria būtent senjorų gyvenimo sąlygoms, jų pensijoms. Galbūt iš tikrųjų pakaktų daugiau funkcijų ar dėmesio skirti komiteto veiklai arba siūlyti įsteigti pakomitetį?“, – svarstė parlamentarė Rima Baškienė.
Buvusi Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė atkreipė dėmesį į tai, kad šalia SADM veikia neseniai reformuota Vyresnio amžiaus žmonių reikalų taryba.
K. Vilkauskas siūlė, kad nauja komisija, dalyvaujant nevyriausybinių organizacijų atstovams, nagrinėtų vyresnio amžiaus žmonių gyvenimo sąlygų, sveikatos priežiūros ir globos, socialinės piniginės paramos, socialinių paslaugų teikimo, neįgalių senjorų integravimo problemas. Ši komisija domėtųsi senjorų švietimu ir būtinų gebėjimų ugdymu, jų laisvalaikiu, užimtumu ir įtraukimu į darbo rinką.
Savo kompetencijai priklausančiais klausimais komisija rengtų ir teiktų Seimui svarstyti įstatymų ir kitų teisės aktų projektus, analizuotų kitų šalių įstatymus ir patirtį, atliktų parlamentinę kontrolę.
Socialdemokrato K. Vilkausko iniciatyva neįveikė Seime pateikimo stadijos. Už ją balsavo 45 parlamentarai, prieš – 7, susilaikė 50. Parlamentarai nesutiko, kad projektas būtų tobulinamas ir jį atmetė.
Rašyti komentarą