Seime – svarstymai mamadienius įteisinti iki vaikui sukaks 14 metų

Seime skinasi kelią siūlymas padidinti vaikų amžiaus ribą nuo 12-kos iki 14-kos metų, kai tėvams būtų suteikiami darbdavių apmokami vadinamieji mamadieniai ir tėvadieniai. Kai kurie politikai ir verslo atstovai sako, kad tai būtų papildoma finansinė našta tiek verslui, tiek valstybei.   

Seimas šią savaitę nepritarė Socialinių reikalų ir darbo komiteto siūlymui atmesti tokius socialdemokratų inicijuotus pakeitimus ir paskyrė Žmogaus teisių komitetą nagrinėti juos toliau.

Kartu Seimas atmetė siūlymą tokius laisvadienius leisti tėvams, auginantiems vaikus iki 16 metų.  

Dabar šeimai, auginant vieną vaiką iki 12 metų, tėvams priklauso vienas laisvadienis per tris mėnesius, du vaikus – vienas per mėnesį, o tris – dvi dienos per mėnesį.

Viena pataisų autorių socialdemokratė Jurgita Šukevičienė teigė, kad padidinus kartelę iki 14 metų būtų stiprinamos šeimos – tai galėtų skatinti gimstamumą ir netgi mažinti emigraciją. 

„14 metų vaikams labai reikia aktyvaus tėvų dėmesio ar priežiūros. Daugiau laiko su tėvais stiprina emocinį ryšį ir mažina socialines rizikas“, – Seime teigė parlamentarė. – „Tai būtų ilgalaikė nauda valstybei su didele nauda ir labai mažais kaštais.“

Pasak jos, toks paauglystės amžius yra jautrus, kada vaikai dažnai pradeda vartoti psichotropines medžiagas: „Ir tai yra tas amžius, kai buvimas daugiau su suaugusiaisiais galėtų sumažinti tą riziką, taip pat ir kitų emocinių, elgesio problemų prevenciją.“ 

Tuo metu liberalės Editos Rudelienės teigimu, priėmus tokias pataisas papildoma našta verslui siektų maždaug 26 mln. eurų.  

„Taip pat papildomai tai kainuotų ir viešajam sektoriui, nes vaikus augina ir viešajame sektoriuje dirbantys darbuotojai. Taip pat trūksta suinteresuotų šalių pritarimo“, – teigė politikė.  

Lietuvos verslo konfederacijos generalinė direktorė Ineta Rizgelė BNS teigė tokios iniciatyvos nepalaikanti. Jos teigimu, šiuo metu nėra informacijos, ar ši priemonė apskritai pasiteisina.

„Tačiau turime labai aiškius duomenis apie kaštus. Įprasta manyti, kad ji kainuoja tik verslui, tačiau lygiai taip pat ji kainuoja ir valstybei. Pavyzdžiui, tėtis arba mama, kurie augina du vaikus, darbe būna 5 proc. mažiau laiko negu darbuotojai, kurie neturi vaikų, o jeigu tėvai  turi tris vaikus, tai jie būna darbe 10 proc. mažiau laiko. Vadinasi, darbdaviui įdarbinti daugiavaikį tėtį ar mamą kainuoja iš esmės 10 proc. brangiau“, – skaičiavo I. Rizgelė.

Anot jos, mamadienių ir tėvadienių reikia mažus vaikus auginantiems tėvams, nes dažniau reikia vežti vaikus pas gydytojus, tačiau ji nemato argumentų dėl paauglių ir vyresnių vaikų.

„Vis tiek vaikai didžiąją dalį laiko praleidžia ugdymo įstaigose, popamokinėje veikloje“, – svarstė ji.

Už mamadienius ir tėvadienius mokamas vidutinis darbo užmokestis. Šios laisvos dienos tėvams nesikaupia ir užmokestis už juos nėra kompensuojamas. Jeigu laisvadieniai neišnaudojami, jie tiesiog dingsta, pinigai už juos nėra išmokami. 

Darbdavys privalo suteikti šį laisvadienį, tačiau kurią konkrečiai dieną, yra darbuotojo ir darbdavio susitarimo reikalas. 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Sidebar placeholder