Tikroji tiesa apie e. cigaretes: ką rūkome, neaišku, o ir dūmų gerokai mažiau, nei žadama

(1)

E. cigaretės, tiek vienkartinės, tiek daugkartinės, ir jų skysčiai pastaraisiais metais Lietuvoje kelia nuolatinį ažiotažą – 2022-aisiais uždrausta pardavinėti skonines e. cigaretes ir jų skysčius, dabar svarstoma, kad gal šiomis cigaretėmis reikėtų prekiauti tik vaistinėse, o įsigyti jų būtų galima tik su receptu.

Nepaisant to, e. cigarečių bumas tęsiasi – jas ypač pamėgę jaunimas ir paaugliai, o kaip šį žalingą įprotį išgyvendinti iš moksleivių gretų, atsakymo dar nerado niekas.

Nors iki šiol buvo žinoma, jog e. cigaretės daugiau ar mažiau žalingos sveikatai, dabar pamažu aiškėja, kad Lietuvoje net besidomintys ir besirenkantys atsakingai dažnai nelabai žino, ką traukia į plaučius, mat prekybininkai gudrauja, nesako tiesos arba tiesiog meluoja – ant pakuočių būna nenurodytos visos e. skysčiuose ar cigaretėse esančios medžiagos, o vienkartinių e. cigarečių „pajėgumai“ kartais būna gerokai išpučiami.

Įtraukimų – mažiau, nei skelbiama

Spalio pabaigoje Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) atmetė vieno didžiausių lietuviškų e. cigarečių ir skysčių importuotojų ir platintojų „Ecodumas“ skundą, kuriuo Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) šiam platintojui neleido į Lietuvą įsivežti ir pradėti prekiauti cigarečių pildyklėmis „NicsaltShot“ ir kelių skonių skysčiais e. cigaretėms.

Tokį draudimą vartotojų teisės paskelbė po to, kai atliko tyrimą ir nustatė, kad šiose prekėse yra pridėta neleistino pridėtinio skonio ir kvapą suteikiančių medžiagų, tačiau ne tik tai užtraukė VVTAT rūstybę – kartu paaiškėjo, kad produktų pakuočių nenurodytos visos gaminio sudėtyje esančios cheminės medžiagos. Kitaip sakant, rūkai, bet nežinai, ką rūkai.

Alfa.lt susipažinus su šios bylos medžiaga, paaiškėjo, kad atlikus tyrimą sužinota ir daugiau įdomių dalykų, pavyzdžiui, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje ištyrus vieną iš pirktų skysčių paaiškėjo, kad šio mililitre tėra 15 miligramų nikotino druskos, nors ant pakuotės skelbta, kad jame yra 20 miligramų nikotino druskos.

Ženkliai skyrėsi ir bendra e. cigaretėms skirto skysčio sudėtis – nors pagal turimus oficialius ES dokumentus šiame skystyje dvi pagrindinės medžiagos, glicerolis ir propilenglikolis, galėjo svyruoti santykiais nuo 1:1 (50 proc. ir 50 proc.) iki 1:3 (25 proc. ir 75 proc.), paaiškėjo, kad glicerolio tėra apie 8 proc., o likę 92 proc. buvo propilenglikolis.

Gavus tyrimų rezultatus taip pat paaiškėjo, kad ištirtuose skysčiuose e. cigaretėms buvo cheminiai junginiai, skirti išgauti vanilino, skrudintų riešutų, spragėsių, keptų bulvių ir šokoladinės kavos kvapams.

O pastaruosius įstatymai Lietuvoje jau draudė naudoti.

Šioje vietoje paaiškėjo ir kitas įdomus dalykas – dar 2022 m. tas pats VAAT buvo nusprendęs, kad „Ecodumui“ pagrįstai neleista prekiauti populiariomis vienkartinėmis cigaretėmis „Artery Abar 900“.

Tąkart atlikus laboratorinius tyrimus buvo gauti gan prieštaringi rezultatai – nors e. cigaretės tūris viršijo įstatymais nustatytą ribą, pačios cigaretės įtraukimų skaičius buvo net tris kartus mažesnis, nei nurodyta ant pakuotės.

Teko išimti iš prekybos

„Ecodumas“ – ne vienintelis lietuviškas platintojas, kurio atvežama produkcija sulaukia VVTAT sankcijų. Šiais metais bendrovei „Litradės didmena“, valdančiai prekybos tinklą „Royal Smoke“, kilo problemų dėl populiarių vienkartinių e. cigarečių „Whoop“, kurių galima rasti ir didžiuosiuose prekybos centruose, kitose prekybos vietose.

Pastarosios cigaretės anksčiau buvo pardavinėjamos su nurodytais skoniais, tačiau nuo 2022-ųjų, įvedus tvarką, kai skoninių e. cigarečių pardavinėti negalima, jos imtos vadinti vietų pavadinimais – „Ibiza“, „Palma“, „Rio“, „Nica“, „Havana“ ir kitais.

VVTAT patikrinus Šiauliuose esančioje „Norfos“ parduotuvėje pardavinėtas vienkartines „Whoop“ cigaretes, paaiškėjo, kad jose, kaip ir „Ecodumo“ atveju, ant pakuotės nėra tinkamai nurodytos visos cheminės medžiagos. Vėlgi vartoji, bet nežinai ką.

VVTAT patikrinimo raštą gavęs prekybos tinklas buvo įpareigotas tokias e. cigaretes išimti iš prekybos, o „Litradės didmena“ kreipėsi į teismus – pasak bendrovės, dėl tokio sprendimo prekybos tinklai jai grąžina produkciją, verslas patiria nuostolių.

Garinantis jaunimas

Itin akylai stebėti e. cigaretes ir bandyti visaip riboti jų naudojimąsi Lietuvoje imtasi po to, kai paaiškėjo, kad „flomasteriais“ dėl ryškių spalvų kartais vadinamos e. cigaretės labai paplito tarp moksleivių ir jaunimo.

Dar didesnį susirūpinimą kelia tai, kad paaugliai imasi saviveiklos – užuot naudoję medžiagas, jau pritaikytas garinti, patys maišosi skysčius e. cigaretėms, pridėdami potencialiai kenksmingų, netgi mirtinų medžiagų ar psichotropinių junginių.

Praėjusį pavasarį e. cigaretes tiriantis gamtos ir tiksliųjų mokslų mokyklos Kauno tvirtovės VII forto vadovas Vladimiras Orlovas Alfa.lt pasakojo, kad šiandien moksleiviai garina net ir narkotines medžiagas.

„Tai, kad vaikai naudoja elektronines cigaretes, mums nebuvo jokia naujovė. Mes patys turime per 400 mokinių, ir kiekvienas, kuris dirba mokykloje, tą realybę žino.

Mes žinome, kad kiekvienais metais jaunėja elektronines cigaretes naudojančių vaikų amžius.

Pavyzdžiui, šiais mokslo metais 8–9 klasė yra absoliuti klasika, o ne kažkokia išimtis. Nors prieš dvejus metus elektroninių cigarečių dažniausiai buvo galima rasti tik vyresnių gimnazistų kišenėse“, – teigė mokslininkas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder