Varėnos valdžiai užkliuvo Čiurlionio skulptūros

(1)

Penkias kadencijas Varėnos savivaldybei vadovavęs dabartinis savivaldybės tarybos narys Vidas Mikalauskas „Vakaro žinias" informavo apie vietos valdžios planus į kitas vietas perkelti M.K.Čiurlionio kelio skulptūras, kurios buvo pastatytos 1975-1976 metais, M.K.Čiurlionio 100-ųjų gimimo metinių proga. 

Pasak jo, taip griaunamos tradicijos, be reikalo „įsisavinama" 90 tūkst. eurų, o meras Algis Kašėta esą nori įsiamžinti kaip neva kažką gero padaręs dėl įžymiojo kompozitoriaus.

„Tai - Varėnos mero A.Kašėtos sumanymas taip „įsiamžinti" artėjant Čiurlionio 150-sioms gimimo metinėms... Keistas ir Kultūros paveldo departamento nuomonės pasikeitimas: pradžioje jis lyg draudė tą perkėlimą daryti, bet kiek vėliau pakeitė nuomonę ir leido.

Manau, kad toks skulptūrų kelio išdarkymas tikrai nėra galimas ir priimtinas", - su tokia problema į „Vakaro žinias" kreipėsi V.Mikalauskas.

Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktoriaus Vidmanto Bezaro pasirašytame rašte teigiama, kad savivaldybės administracijos argumentai M.K.Čiurlionio kelio nuo Varėnos iki Druskininkų medžio skulptūrų perkėlimo neprieštarauja Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymui ir pagrindžia būtinumą perkelti skulptūrų grupę į „kitas parinktas vietas, siekiant šiuos paveldo objektus išsaugoti ir sudaryti tinkamesnes bei saugesnes sąlygas jų lankymui".

„Vykdant išvardintų kultūros paveldo objektų perkėlimo procesą prašome pasirūpinti, kad perkėlimo į naujai parinktas vietas ir pastatymo metu būtų taikomos visos būtinos atsargos priemonės medinių skulptūrų fizinės būklės stabilumo užtikrinimui.

Perkėlus kultūros paveldo objektus į naujai parinktas vietas apie pasikeitusius jų buvimo vietos adresus prašome informuoti Departamento Apskaitos, inventorizavimo ir registro skyrių", - dėstoma rašte.

V.Mikalauskas „Vakaro žinioms" smulkiau papasakojo apie kilusią problemą.

„Pernai rajono valdžia sugalvojo, kad reikia kažkaip pažymėti Čiurlionio 150-ąjį gimtadienį. Savivaldybės biudžete šitam projektui numatyta 90 tūkst. eurų. Posėdyje buvo pristatinėjama, kad skulptūros - nusidėvėjusios, kai kurios yra privačiose miško teritorijose, prie jų neprieina žmonės, sustoti sunku ir panašiai.

Bet kadangi Čiurlionio kelias yra kultūros paveldo objektas, man kilo įtarimas, ar galima skulptūras perkelti. Kreipiausi į departamentą, keli atvažiavę jo ekspertai sutiko, kad skulptūrų negalima perkelti, nes tai - kultūros paveldas. Tačiau dabar paaiškėjo, kad dalį skulptūrų nori sugrupuoti ir perkelti į Senąją Varėną priešais bažnyčią. Absurdų absurdas.

Pasirodo, skulptūros dar puikiai atrodo, tereikia kosmetinių pataisymų. Dabar, girdėjau, kad didžiąją dalį skulptūrų paliks vietoje, bet oficialaus rašto ir departamento negavome", - kalbėjo V.Mikalauskas.

Anot jo, „skulptūrų projektas" yra ir A.Kašėtos noras įsiamžinti, kad kažką Čiurlionio 150-mečio proga padarė, ir noras „įsisavinti" 90 tūkst. eurų.

„Kodėl aš taip reagavau? Pas mus nenumatytiems darbams kompensuoti skiriama tam lėšų. Meru dirbau 5 kadencijas, tai tam būdavo skiriama 5 proc., na, gal kada ir 10 proc., kai būdavo didžiulės derybos su rangovais. Dabar jau norma tampa, kai nenumatytoms išlaidoms skiriama 30-40 proc. papildomų lėšų. Tai yra puikus būdas „įsisavinti" lėšas", - įsitikinęs V.Mikalauskas.

Politikas akcentavo, kad tai yra ne tik mero noras įsiamžinti bei pinigų taškymas.

„50 metų tos skulptūros buvo savo vietose, jos įteisintos kaip kultūros paveldas. Kaip atrodytų, jei sostinės Gedimino kalną sugalvotų perkelti į kokias nors Karoliniškes ar Viršuliškes. Sakytų, jog blogai matomas. Grubus pavyzdys, bet labai tinkamas", - reziumavo V.Mikalauskas.

Varėnos rajono meras A.Kašėta „Vakaro žinioms" aiškino, esą V.Mikalauskas iš nieko išpūtė didžiulį burbulą.

„90 tūkst. eurų yra skirta restauravimui. Skulptūros bet kokiu atveju bus restauruojamos. Tik klausimas, ar jos bus pergrupuojamos. Buvo susirinkę specialistai, ir aš dalyvavau. Tikriausiai tik viena skulptūra bus perkelta į kitą vietą, kitos liks savo vietose. Ir net ne plenere, o vietose jos bus restauruojamos.

Čia yra bangos lygioje vietoje. Tą vieną skulptūrą perkelti nusprendė kompetentingi specialistai, nes ji - užslėpta ir nelabai matosi. Bus perkelta arčiau Merkinės sankryžos, kad būtų geriau matoma. Nėra čia jokio kriminalo", - tikino A.Kašėta.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder