VERT pateikė prognozes: Vyriausybei nesiėmus veiksmų, dujos kainuotų apie 4 eur/m³, elektros kaina augtų dvigubai

Numatoma, kad dujų kaina buitiniams vartotojams kitais metais sieks apie 4 eur/m³, o elektros kaina augtų maždaug dvigubai, trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) posėdyje sakė energetikos kainų prognozes pristatęs Valstybės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius.

Energetikos reguliatoriaus vadovas pabrėžė, kad šiuo metu vartotojo sumokama kaina už dujas nuo jos kainos rinkoje skiriasi keletą kartų.

Jo pateiktais duomenimis, dujas viryklėms naudojantys gyventojai pagal šių metų antram pusmečiui užfiksuotą kainą sumoka 1,02 eur/m³, o reali kaina, už kurią iš tiekėjo yra perkamos dujos, siekia 3,46 eur/m³, tuo metu už būsto šildymui skirtas dujas gyventojai moka 0,77 eur/m³, kai jos perkamos už 3,21 eur/m³.

„Šiandien dienai yra priimti Vyriausybės sprendimai kompensuoti didžiąją dalį gamtinių dujų tarifo buitiniams vartotojams“, – komiteto nariams aiškino R. Pocius.

Ateinančių metų pirmam pusmečiui VERT vadovas prognozavo brangimą.

„Pagal rugsėjo 20 d. duomenis galima matyti, kad prognozuojama gamtinių dujų kaina Europos gamtinių dujų biržoje sudaro apie 200 eur/MWh, imant šešių mėnesių vidurkį“, – teigė jis.

Anot R. Pociaus, Vyriausybei nesiėmus jokių papildomų veiksmų, kitų metų pirmą pusmetį VERT galėtų užfiksuoti kainą 4,15 eur/m³ lygyje dujas naudojantiems maisto gaminimui, o naudojantiems dujas šildymui, kaina pagal VERT pateiktas prognozes siektų 3,75 eur/m³.

Prognozuoja dvigubai didesnę elektros kainą

Tuo metu kalbėdamas apie elektros kainų prognozes, R. Pocius akcentavo, kad VERT nustato tik visuomeninio elektros tiekimo kainą, o nepriklausomų tiekėjų siūlomų planų nereguliuoja, todėl energetikos reguliuotojo prognozė aktuali trečiojo etapo vartotojams, kurie dar nepasirinkę tiekėjo.

Įvertinus rinkos dalyvių prognozes ir ateities sandorius, nuo sausio 1 d. elektros kaina, anot jo, veikiausiai bus dvigubai didesnė ir sieks apie 425,75 eur/MWh.

Šiuo metu reguliuojamas elektros tarifas be kompensacijos siekia 0,33 eur/ kWh (0,24 eur/ kWh su Vyriausybės patvirtina 9 ct kompensacija), o nuo naujų metų dvigubėtų.

„Sudėjus visas dedamąsias ir prognozes, mes turime rezultatą, kuris sudaro apie 63,5 ct/kWh prognozuojamą visuomeninio tiekimo kainą reguliuojamiems vartotojams“, – Seimo nariams kalbėjo R. Pocius.

Leonardas Marcinkevičius (ELTA)

Raktažodžiai
Sidebar placeholder