Vyriausybė patvirtino kompensacijų už elektrą mechanizmą verslui ir kitiems nebuitiniams vartotojams

Vyriausybė trečiadienio posėdyje patvirtino dalies elektros kainos kompensacinį mechanizmą visiems nebuitiniams vartotojams.

Pagal priimtą nutarimą, valstybė su privačiomis ir savivaldybių įmonėmis, ūkininkais bei viešuoju sektoriumi pasidalins dalimi kaštų už suvartojamą elektrą – nustatoma minimali vienos kilovatvalandės riba, o biudžeto lėšomis bus padengiama pusė skirtumo tarp jos ir elektros kainos rinkoje.

Iki šių metų pabaigos šios kainos „grindys“ sieks 24 ct/kWh, kompensacijos jau bus pritaikomos sąskaitoms už spalį. Nuo 2023 m. sausio 1 d. iki kovo 31 d. minimali kainos riba bus 28 ct/kWh.

Kompensacijos priklausys ir sutartis su tiekėjais, ir tiesiogiai biržoje elektrą perkantiems vartotojams.

Pasak energetikos viceministrės Ingos Žilienės, kompensuojamą dalį kiekvienas vartotojas galės matyti gautoje sąskaitoje. Ji taip pat pažymi, kad į kompensuojamą dalį neįtrauktas elektros persiuntimo paslaugos tarifas, pridėtinės vertės (PVM) ir kiti mokesčiai.

„Neįskaičiuojama elektros persiuntimo paslaugos kaina, ar kitos valstybės reguliuojamos elektros kainos dedamosios. PVM ir akcizą nebuitinis vartotojas turės susimokėti tokį, koks būtų ar bus paskaičiuotas be dalies kompensavimo“, – Vyriausybės posėdyje sakė I. Žilienė.

Anot viceministrės, šiai priemonei visam paramos laikotarpiui numatyti 446 mln. eurų, tačiau neatmetama, kad suma gali mažėti, jei elektros kainos „Nord Pool“ biržoje bus mažesnės, nei prognozuota anksčiau.

Antradienį elektros kaina biržos Lietuvos zonoje siekia 16,5 ct/kWh, trečiadieniui apskaičiuotas 15,4 ct/kWh tarifas, tad kompensacijos už šias dienas išmokamos nebus. Nežymiai didesnės, tačiau gerokai žemesnės, nei rugsėjį, elektros kainos fiksuojamos pastarosiomis savaitėmis.

„Džiugios žinios, kad šiandien elektros kaina 15 ct/kWh, džiaugiamės, kad kol kas tas mechanizmas šiandien, ryt nereikalingas, bet niekada negali žinoti, kaip atrodys kita savaitė, gruodis, sausis“, – posėdyje kalbėjo ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, skatinusi verslus pasinaudoti proga ir investuoti į ilgalaikius sprendimus energetiniam efektyvumui didinti, generavimo pajėgumams įsirengti.

„Turime pusę metų tokio saugaus laiko įsijungiant Vyriausybės sprendimus, bet reikia daryti namų darbus, kad vasarą ar dar kitą žiemą neužkluptų netikėtumai“, – teigė ministrė.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder