Vyšniausko „čekučių“ netikrinęs savivaldybės kontrolierius – konservatorių partijos narys: sako, kad iki vakar

Marijampolės savivaldybės tarybos narių išlaidų auditą atlikęs, bet konservatoriaus Andriaus Vyšniausko ir kitos parlamentarės išlaidų nevertinęs kontrolierius Juozas Vaičiulis priklausė konservatorių partijai. Jis „Delfi“ tikino, kad pareigą atliko sąžiningai, o partinė priklausomybė nesusijusi su tuo, kad A. Vyšniauskas išvengė audito. Dabar kontrolieriaus pareigų jau nebeinantis J. Vaičiulis teigia, kad prieš dieną išstojo iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos.

Įsisiūbavus akcijai „Skaidrinam“ Marijampolės savivaldybės administracijoje buvo atliktas auditas, tačiau du praėjusios kadencijos savivaldybės tarybos nariai jo išvengė, tai – 2020 metais į Seimą išrinktas A. Vyšniauskas, ir tais pačiais metais su Darbo partija į parlamentą išrinkta Vaida Giraitytė-Juškevičienė. Apie tai pirmoji paskelbė naujienų agentūra BNS.

Vasario mėnesį Marijampolės savivaldybės kontroliere paskirta Jolanta Zubienė „Delfi“ sakė prie šio audito nedirbusi. Patikrinimas buvo baigtas praėjusių metų gruodžio mėnesį, jį atliko buvęs kontrolierius J. Vaičiulis.

„Aš jo nepertikrinau, nes auditas buvo baigtas, o ataskaita – pasirašyta“, – sakė kontrolierė.

Teigia, kad tikrinti neturėjo teisės

Tarybos narių patikrinimą atlikęs buvęs kontrolierius J. Vaičiulis trečiadienį kalbėdamas su „Delfi“ teigė, kad netikrinti parlamentarų buvo nuspręsta patarus teisininkams.

„Buvo du Seimo nariai – V. Giraitytė-Juškevičienė ir jis, ir jie turėjo neliečiamybės statusą ir mes neturėjome teisės nagrinėti jų medžiagų“, – teigė jis.

„Delfi“ pastebėjus, kad neliečiamybės statusą turinčio asmens negalima suimti, traukti atsakomybėn ir panašiai, bet jų išlaidų tikrinimui tai negalioja, J. Vaičiulis atsakė, kad „jų pavardžių tiesiog nebuvo“.

„Ir, žinote, viskas vyko labai greitai ir mano kadencija baigėsi“, – sakė jis.

Paklaustas, kieno sprendimas buvo netikrinti dviejų Seimo narių išlaidų, pašnekovas pasakojo, kad pradžioje buvo bendraujama su Specialiųjų tyrimų tarnyba, paskui tyrimą perėmė Kauno prokuratūra.

„Ir kiek konsultavausi su teisininkais, pasakė, kad negalima kol kas to daryti, nes jie turi neliečiamybės statusą“, – kalbėjo buvęs kontrolierius.

Iš partijos išėjo prieš dieną

Iš viešai prieinamos informacijos matyti, kad J. Vaičiulis su TS-LKD yra dalyvavęs rinkimuose. 2020 metais kandidatuodamas į Seimą jis nurodė esantis konservatorių partijos nariu.

Tačiau trečiadienį apie partinę priklausomybę paklaustas buvęs kontrolierius teigė TS-LKD nariu jau nesantis.

„Taip, išėjau. Išėjau prieš dieną. Buvau skyriaus iškeltas kandidatu vienmandatėje apygardoje ir manęs netvirtino. Atsakingas žmogus už šitą darbą buvo A. Vyšniauskas ir jis nevykdė skyriaus valios, tiesiog vilkino ir motyvavo galiausiai, kad reikia Emanueliui Zingeriui tą apygardą, kadangi Nepriklausomybės akto signataras, neturi vienmandatės“, – savo pasitraukimo iš partijos motyvus dėstė jis.

Konservatoriai nusprendė, kad pats A. Vyšniauskas daugiamandatėje apygardoje nekandidatuos, tačiau jam buvo palikta Marijampolės vienmandatė apygarda.

J. Vaičiulis sako, kad vietos konservatorių skyrius buvo nusprendęs jam patikėti Sūduvos pietinę apygardą, tačiau buvo nuspręsta kitaip.

„Ką gi, yra kaip yra. Čia gali vertinti įvairiai, bet aš priimu paprastai, kad tiesiog nėra prasmės tiesiog būti judėjime“, – sakė jis.

Pareigą teigia atlikęs sąžiningai

Buvęs savivaldybės kontrolierius tikina, kad jo priklausymas konservatorių partijai ir sprendimas netikrinti A. Vyšniausko išlaidų nėra susijęs.

„Tikrai ne. Mes nebuvome tokiuose santykiuose ir bendravime, kad tokie dalykai galėtų turėti įtakos. Aš atlikau pareigą sąžiningai, teisingai ir principingai. Tiek, kiek aš supratau ir dariau, elgiausi taip, kaip įstatymas rodė ir nebuvo nei savų, nei svetimų, tik buvo vykdomas teisingumas įstatymo numatytose ribose“, – teigė jis.

Su A. Vyšniausku šia tema J. Vaičiulis patikino nekalbėjęs. „Ne, nekalbėjome“, – teigė jis.

Tačiau pats A. Vyšniauskas neslepia, kad pokalbis buvo.

„Aš žinojau, kad savivaldybėje buvo atliekamas auditas. Aš žinau, kad man buvo pasakyta, kad mano atžvilgiu nėra jokių nustatyta pažeidimų, kitų dalykų“, – sakė jis.

Seimo narys neslėpė, kad tai jam esą pasakė J. Vaičiulis.

„Tas pats J. Vaičiulis, – paklaustas, kas sakė, teigė A. Vyšniauskas. – Aš domėjausi, kokie yra auditai, aš visada paskaitau ir audito ataskaitas viešai skelbiamas ir panašiai. Tai man buvo pasakyta, kad mano atžvilgiu nėra jokių pažeidimų. Jeigu dabar yra sakoma kitaip, dabar aiškėja, kad štai, vieniems buvo atliekama, kitiems nebuvo atliekama, aš šitų dalykų negaliu pakomentuoti. Manau, kad čia yra grubūs procedūriniai pažeidimai ir tiek“.

Jis tęsė, jog J. Vaičiulis kontrolieriaus pareigas ėjo nuo tų laikų, kai jis nebuvo TS-LKD narys, o priklausė Lietuvos krikščionių demokratų partijai (kuri 2008 m. susijungė su Tėvynės sąjunga – aut.).

„Kontrolieriumi jis pradėjo dirbti būdamas Lietuvos krikščionių demokratų partijoje – šitą dalyką žinau. Aš su šituo žmogumi bendrauju pakankamai minimaliai, tiek, kiek man kaip tarybos nariui tekdavo susidurti, tai nėra kažkoks mano artimas politinis bendražygis ir panašiai, tai šitų dalykų aš kažkaip nesusieju ir nemiksuoju“, – sakė jis.

Pinigus grąžino prieš pat pasirodant straipsniui

Savivaldybės kontrolierė J. Zubienė „Delfi“ teigė, kad pernai A. Vyšniauskas į savivaldybės biudžetą grąžino pinigus – 102 eurus.

Trečiadienį „Delfi“ paklaustas, ar tai darė po pokalbio su J. Vaičiuliu, A. Vyšniauskas tikino, kad ne.

„Po jokių pokalbių su niekuo, tas buvo padaryta iki visų auditų, „Skaidrinam“ akcijų ir kitų dalykų. Aš detalių nenorėčiau komentuoti, todėl, kad aš nežinau, kokie man įtarimai yra reiškiami ir kokios konkrečios išlaidos yra susijusios su tuo, ką atlieka prokuratūra ir STT. Kadangi jie nekomentuoja, ir aš nekomentuoju ir nekomentuosiu ateityje jokių susijusių detalių“, – sakė Seimo narys.

Išaiškėjus, kad prokuratūra prašo naikinti A. Vyšniausko teisinę neliečiamybę, šis teigė, kad ši žinia jam buvo kaip žaibas iš giedro dangaus.

Tuomet politikas tikino, kad, kiek jam žinoma, dėl jo, kaip tarybos nario, išlaidų pastabų neturėjo ne tik du savivaldybės kontrolieriai, bet ir akcija „Skaidrinam“.

Tiesa, apsilankius visuomenininko Andriaus Tapino tinklapyje, kur skelbiama „Skaidrinam“ metu surinkta informacija, matyti, kad jam Marijampolės savivaldybė jam pateikė tik 2021 metų sausio-rugsėjo dokumentus. Tai reiškia, kad 2020 metų pabaigoje į Seimą išrinkto A. Vyšniausko „čekučių“ A. Tapinas ir jo komanda tiesiog nematė.

Tuo metu J. Zubienė „Delfi“ patikslino, kad Seimo narys pinigus grąžino 2023 metų rugsėjo 10 dieną.

„Skaidrinam“ straipsnis apie Marijampolę išėjo pernai rugsėjo 23 dieną. Neatmestina, kad tuo metu, kai A. Vyšniauskas pervedė pinigus Marijampolės savivaldybei, ši jau buvo gavusi A. Tapino prašymą pateikti informaciją apie tarybos narių išlaidas.

Pasitraukė iš pareigų

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė neseniai kreipėsi į Seimą ir paprašė panaikinti parlamentaro, buvusio konservatoriaus A. Vyšniausko teisinę neliečiamybę.

Anot prokuratūros pranešimo, A. Vyšniauskas Marijampolės savivaldybės administracijai galimai yra pateikęs suklastotus dokumentus dėl jo, kaip tarybos nario, veiklos išlaidų kompensavimo.

Politikui nepagrįstai ir neteisėtai galėjo buvo išmokėti daugiau nei 2,1 tūkst. eurų.

Spręsti dėl A. Vyšniausko neliečiamybės naikinimo kitą savaitę rinksis parlamentas.

A. Vyšniauskas sustabdė narystę TS-LKDir pasitraukė iš konservatorių frakcijos Seime seniūno pareigų. Jis taip pat nusprendė nebetęsti veiklos parlamento Teisės ir teisėtvarkos komitete.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder