Lietuvoje atrastas retas grybas – mėlynlakštė mažasporė

Aplinkos ministerija praneša, kad Lietuvoje šiemet aptikta itin reta ir sparčiai nykstanti grybų rūšis – mėlynlakštė mažasporė.

Vienintelė jos radavietė – Utenos rajone, Moniškio miške, o jų visame pasaulyje skaičiuojama vos 400.

„Tai reikšmingas mokslinis atradimas, svarbus ne tik nacionaliniu, bet ir globaliu mastu“, – teigiama pranešime žiniasklaidai.

Ši grybų rūšis įtraukta į dešimties Europos šalių nacionalines raudonąsias knygas, o per pastaruosius penkis dešimtmečius jos buveinių sumažėjo 15–25 proc. dėl nykstančių senųjų miškų. Mėlynlakštė mažasporė Lietuvoje aptikta po daugiau nei 50 metų. Tada Kaišiadoryse buvo rastas paskutinis jo egzempliorius.

Retąjį radinį mokslininkė mikologė dr. Reda Iršėnaitė aptiko nevyriausybinei organizacijai „Sengirės fondas“ priklausančiame 19 ha ploto Moniškio miške, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Mėlynlakštė mažasporė neįrašyta į Lietuvos raudonąją knygą, nes jos senoji radavietė nepatvirtinta ir nėra išlikusio egzemplioriaus. Taip pat Lietuvoje iki šiol nebuvo įsteigta nei viena nacionaliniu mastu saugoma teritorija“, – teigia dr. R. Iršėnaitė.

Anot mokslininkės, tai, kad šis grybas užaugo būtent šiame miške, lėmė unikalios sąlygos – daug išlikusių senų drebulių ir jų virtuolių.

Drebulės, kurios įprastai laikomos mažaverčiu medžiu ūkine prasme, yra ypatingos biologinės įvairovės atžvilgiu. Jų mediena lengvai prieinama skaidytojams – grybams, vabzdžiams ir gyvūnų rūšims.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder