Lietuvos bankas: kitais metais minimali alga turėtų siekti 952,84 euro

(1)

Lietuvos banko (LB) Ekonomikos departamento direktorius Aurelijus Dabušinskas tvirtina, kad 2024 metais pagal Trišalės tarybos nustatytą formulę, minimali mėnesinė alga (MMA) Lietuvoje turėtų būti keliama 112,84 euro arba 13,4 proc. – nuo 840 iki 952,84 euro

„Jei sprendimą reikėtų priimti čia ir dabar, nematytume didelių rizikų, kodėl nebūtų galima nuspręsti didinti MMA tiek, kiek rodo šitas paskaičiavimas“, – Trišalės tarybos posėdyje antradienį sakė LB Ekonomikos departamento direktorius Aurelijus Dabušinskas. 

Pasak jo, pagal Finansų ministerijos kovo mėnesio vidutinio darbo užmokesčio (VDU) prognozę, MMA ir VDU santykis Lietuvoje šiemet turėtų siekti 46,3 procento. 

„2023 metais siektinas lygis turėjo būti 50 proc., sprendimas buvo laikinai nukrypti nuo tos formulės 2023 metais pasirenkant MMA“, – sakė A. Dabušinskas.

Trišalė taryba yra sutarusi, kad MMA ir VDU santykis neturi būti mažesnis kaip 45 proc. ir didesnis kaip 50 proc., bei turi atitikti ketvirtadalio didžiausią santykį tarp VDU ir MMA turinčių ES valstybių paskutinių trejų metų vidurkį.

„Siektinas lygis MMA ir VDU, kurį paskaičiuojame pagal savo formulę, pagal šitą principą, jis nesikeistų, jis liktų 50 procentų“, – sakė A. Dabušinskas.  

Tuo metu ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė kalbėjo, kad apskaičiuojant MMA reikėtų atsižvelgti ne tik į didžiausią santykį tarp VDU ir MMA turinčias ES valstybes, bet ir į kitas Baltijos šalis. 

„Matome, kad estai buvo kitame gale MMA ir VDU santykio. (...) Yra signalas, kad gal mums reikėtų galvoti apie šiek tiek kitus dydžius. Ekonomikos ir inovacijų ministerija ir pernai sakė apie produktyvumo augimą, svarbu įsivertinti, kaip mūsų ekonomika laikosi ir kaip turėtume išlaikyti savo konkurencingumą“, – posėdyje teigė ji. 

Viceministrė taip pat sakė, kad ateityje drauge su MMA galėtų būti svarstomas ir neapmokestinamų pajamų dydžio (NPD) didinimas. 

MMA siūloma tvirtinti Trišalei tarybai

Lietuvos pramonininkų konfederacijos vadovas Ričardas Sartatavičius kartojo, kad reikėtų varstyti dėl MMA formulės skaičiavimo keitimo: „Reikėtų šiek tiek tobulinti MMA nustatymo formulę“.

Tuo metu Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė aiškino, kad dabartinė formulė yra tinkama ir jos keisti nėra pagrindo. Tačiau ji atkreipė dėmesį, kad MMA ir VDU santykis kasmet yra mažesnis nei turėtų būti.

„Tai vyksta, nes remiamės senais duomenimis ir juos taikome kitiems metams. Toks ankstyvas klausimo svarstymas tą ir lemia. Imame praėjusių metų duomenis, (...) Remiamės prieš tai buvusiais duomenimis ir taikysime juos tik kitais metais, dėl to turėsime eilinę situaciją, kai mūsų minimali alga neatitiks tos ekonominės būklės, kuri bus 2024 metų gale“, – teigė I. Ruginienė.

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis posėdyje siūlė, kad Trišalė taryba dėl MMA dydžio sutartų per gegužę, o Vyriausybė iki birželio vidurio patvirtintų būsimą dydį kitiems metams.

„Viena didžiausių problemų problemų iki šiol ne vien dydis, bet kad visą laiką jo nustatymas nukeliamas į galą. (...) Toks jausmas, kad politiškai orima tą dydį nustatyti likus mėnesiui ar iki sausio 1 dienos, verslas pasimetęs laukia. Turime tradicinę situaciją, kad bandome depolitizuoti, bet vis tiek susipolitizuojame“, – sakė A. Romanovskis.

Jis taip pat siūlė, kad dėl MMA nustatytų Trišalė taryba. Dabar MMA tvirtina Vyriausybė, gavusi tarybos rekomendaciją ir atsižvelgdama į šalies ekonominius rodiklius.

Šiuo metu MMA siekia 840 eurų. 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder