Lietuvos elektros vartotojai palikti kvailių vietoje

(4)

Reaguodami į elektros kainos biržoje pokyčius, sausį kai kurie nepriklausomi tiekėjai sumažino siūlomų planų kainas. Pasak energetikos ministro Dainiaus Kreivio, tai rodo, kad rinkos dėsniai veikia net ir taikant valstybės kompensacijas visiems elektros energijos vartotojams.

Tačiau ekspertai jį pataiso: vartotojai, kuriuos valdantieji įkalbino kuo skubiau pasirinkti nepriklausomą tiekėją ir sudarė fiksuotas sutartis tada, kai kainos buvo milžiniškos, rinktis pigesnį planą galės tik prieš tai susimokėję milžiniškas netesybas.

„Dujų kainos kritimas, atsinaujinančios energetikos gamybai palankūs orai bei atsinaujinančios energetikos plėtra leidžia tikėtis, kad tokių elektros kainų šuolių biržoje, kokius matėme pernai, šiemet nebematysime.

Tai taip pat leidžia tikėtis, jog nepriklausomi tiekėjai iš naujo įvertins rinkos aplinkybes ir sumažėjusias rizikas, ir raginu juos aktyviau atnaujinti siūlomus planus klientams, taip didinant konkurenciją rinkoje ir naudą vartotojams", - pareiškė D.Kreivys.

Anot jo, „visai kitokių" tarifų galima tikėtis vasarą.

„Kaip atrodys kainos vasarą, dabar sunku pasakyti, todėl manau, kad elektros tiekėjai dar neskuba teikti naujų pasiūlymų.

Bet jei vasarą situacija stabilizuosis - turėsime 100-150 (Eur/MWh) elektros kainą - tikrai manau, kad elektros tiekėjai pradės siūlyti visai kitus tarifus", - pridūrė D.Kreivys.

Pasak jo, pastaruoju metu elektros energija visoje Europoje krito dėl didesnės atsinaujinančių išteklių generacijos, išaugusios atominių elektrinių gamybos Prancūzijoje.

„Šiai dienai elektra atpigusi, nes turime daug vėjo, hidroenergetikos, Prancūzijoje į darbą grįžo visa eilė atominių elektrinių (vasarą jų dirbo tik 40 proc.).

Reiškia, turime susidariusią situaciją, dėl kurios Europoje yra žemesnės kainos", - kalbėjo energetikos ministras.

Lietuvos elektros perdavimo tinklų operatorius „Litgrid" praėjusią savaitę pranešė, kad „Nord Pool" biržos Lietuvos kainų zonoje, palyginti su ankstesne savaite, sumažėjo nuo 106 iki 83 Eur/MWh.

„Vakaro žinios" pasidomėjo, kokias kainas šiuo metu tiekėjai siūlo vartotojams. Įdomiausia situacija - su „Ignitis".

Jo visuomeninio tiekimo kainos - net 0,565 euro už kilovatvalandę iki valstybės kompensacijos, o kaip nepriklausomas tiekėjas siūlo gerokai pigesnę elektrą - po 32-34 centus. „Elektrum Lietuva" siūlo kilovatvalandę už 0,29902 euro (jei kaina fiksuojama 36 mėn.).

„Enefit" reikėtų mokėti po maždaug 33 centus, jei kaina fiksuojama 36 mėn, po beveik 32 centus, jei sutartis pasirašoma 84 mėn. „Birštono elektra" siūlo kilovatvalandę už 45-47 centus.

O sunkiausia suprasti „EGTO Energija" pasiūlymus.

Tinklalapyje tik nurodomas planas, susietas su biržos kainomis - 44,61 cento, kitų pasiūlymų rasti nepavyko, o nurodytu telefonu prisiskambinti neįmanoma.

Šiuo metu nepriklausomą elektros tiekėją yra pasirinkę 70 proc. visų buitinių vartotojų.

Energetikos ministerija tvirtina, esą visi elektros vartotojai gali bet kuriuo metu peržiūrėti sutarties nutraukimo sąlygas ir keisti pasirinktą elektros tiekėją.

Tačiau nutyli, kad tiems, kurie fiksavo kainas tam tikram laikotarpiui, teks mokėti netesybas - po kelis eurus už kiekvieną mėnesį arba po 100 eurų ir daugiau už laikotarpį, kurio neišbuvo pas pasirinktą tiekėją.

Energetikos ekspertas prof. Vidmantas Jankauskas sako, kad labiausiai nukentės vartotojai, kurie buvo pasirinkę „Perlas energija" ir kuriuos energetikos ministras įtikino rinktis kitą tiekėją šiai bendrovei paskelbus apie veiklos sustabdymą.

Tuo metu pigiausias kainas siūlė „Enefit" - 33-40 centų, tačiau tik užfiksavus tokias kainas 5, vėliau - net 7 metams.

„O tie žmonės, kurie sudarė sutartis anksčiau, kai kilovatvalandė kainavo apie 20 centų, dabar sėdi patenkinti ir nė negalvoja apie kitus tiekėjus.

Bet manau, kad galima derėtis ir tiems, kurie pasirašė fiksuotas sutartis - derėtis su tais pačiais tiekėjais.

Išskyrus tuos tiekėjus, kurie teigia, kad pasirašė ilgalaikes sutartis su žaliosios energijos gamintojais.

Nes jie tikina, kad patys nukentėtų", - kai kuriems jokių išeičių nemato net ekspertas.

Jis sako, kad tokie vartotojai gali jaustis apgauti politikų, kurie ragino pasirašyti sutartis esant kosminėms kainoms.

„Kai šiems metams nustatė visuomeninio tiekimo kainas ties 56,5 cento, sakiau, kad tai - absurdas, nes matėsi, kad žiema nebus šalta, dujų kainos stabilizavosi, pavasarį bus daug vandens, todėl daug elektros gamins hidroelektrinės.

Tačiau kažkodėl išprognozavo tokias kainas.

O jos, deja, nustatomos pusmečiui. Dėl netikslių prognozių padaryta klaida, bet jos niekas nepripažįsta", - akcentavo profesorius.

Anot V.Jankausko, didžiulė bėda ta, kad „Ignitis" yra ir visuomeninis tiekėjas, ir nepriklausomas, o taip iškraipoma konkurencija: jis gali siūlyti mažas kainas kaip nepriklausomas tiekėjas ir taip konkuruoti, nes vis tiek su kaupu atsiims kaip visuomeninis tiekėjas.

O labiausiai dėl to nukenčia valstybė ir lobsta tas pats „Ignitis" - nors visuomeninis tiekimas kainuoja 56,5 cento, vartotojas moka tik 28 centus už kilovatvalandę, o likusią dalį padengia ir „Igničiui" sumoka visi mokesčių mokėtojai, net ir tie, kurie su „Ignitis" neturi nieko bendra.

„Kainas reikėtų keisti dažniau. Ir ne tik elektros, bet ir dujų.

Nes dabar, nors dujų kainos rinkoje krito, iki liepos tie, kurie šildosi būstus dujomis, mokės po 92 centus.

Bėda ta pati - kainos užfiksuotos, nes prognozavo, kad jos nekris. Ir dar aiškina, kad be kompensacijos dujos vartotojams kainuotų vos ne du eurus.

O tai reiškia, kad ir už dujas „Ignitis" gaus didžiulę kompensaciją iš valstybės biudžeto.

Nežinau, iš kur ištraukė tuos 2 eurus. Ir be kompensacijos dabar mokėtume už dujas tiek, kiek mokame su kompensacijomis.

Belieka tikėtis, kad nuo liepos bus patvirtintos gerokai mažesnės kainos - nes dabar „Ignitis" už kiekvieną kubinį metrą gauna po eurą kompensacijos.

Tikiuosi, kad susidaręs didžiulis „Ignitis" pliusas bus įvertintas tvirtinant naujas kainas vartotojams ir jos bus gerokai mažesnės nei dabar", - reziumavo prof. V.Jankauskas.

dainius kreivys

Energetikos ministras Dainius Kreivys džiaugiasi elektros rinkos liberalizacija, o žmonės? Liudos Mackevičienės koliažas

respublika.lt

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder