Parodą apie saugotinus Žemaitijos kapinių metalinius kryžius palydi pilietinė iniciatyva – talka
Šįryt čia darbavosi VDA Telšių fakulteto profesorė Laima Kėrienė su kolegomis bei jos talkininkai – Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos trečiaklasiai ir jų istorijos mokytoja Dalia Šimonienė.
A. G. Zinkevičiūtės pradėtus tyrinėjimus tęsianti profesorė sakė, jog jos ir kolegų tikslas buvo knyga, kurioje būtų fiksuoti ir aprašyti dar išlikę metaliniai kapinių kryžiai.
„Suvokėm, jeigu tai bus tik knyga – ji gulės lentynose, o kryžiai nyksta akyse. Mes netenkame mūsų protėvių sukurto kraštovaizdžio.
Čia kaip gaisras, reikia greitai daryti viską, kad tai, kas dar yra, išsaugotume. Ten, kur vyko parodos, Plungėje, Telšiuose, Klaipėdos rajone, mes su savanoriais sutvarkėme apie 70 kryžių“,– pasakojo Laima Kėrienė. Kretingoje ji su kolegomis planavo restauruoti apie keturias dešimtis bešeimininkių metalinių kryžių.
Talkininkai šveitė nuo jų rūdis, kerpių apnašas, dažų likučius.
Paskutiniame etape, pasak iniciatorių, kryžiai bus kaitinami, kol išsiskirs drėgmė, o tada jau konservuojami specialia restauracine alyva. Ji apsaugos metalą mažiausiai 10 metų.
Žemaitijos kapinių metalinių kryžių išsaugojimo entuziastai ragina šeimas, ant kurių kapaviečių esama senųjų kryžių, taip pat pasirūpinti jų apsauga ir išlikimu.
„Metaliniai kryžiai yra regimi ir apčiuopiami mūsų istorijos artefaktai. Priemonių, galinčių juos apsaugoti nuo sunykimo, yra, reikia tik noro“,– pasirūpinti protėvių palikimu ir taip prisidėti prie krašto paveldo išsaugojimo vietos gyventojams linkėjo prof. L. Kėrienė.
Rašyti komentarą