Merlin Monro sukiršino bendruomenę

Legendinės aktorės Merlin Monro (Marilyn Monroe) skulptūra grįžta į Kaliforniją, Palm Springsą, kurio visuomenė, rodos, pasidalino į dvi dalis - vieni džiaugiasi, jog Holivudo dievaitė vėl stovės jų mieste, kiti skulptūrą vadina seksistine.

Keliaujanti skulptūra

Amerikiečių skulptorius Džonas Sevardas Džonsonas jaunesnysis (John Seward Johnson Jr.) 2011 metais sukūręs beveik 8 metrų aukščio, daugiau kaip 15 tonų sveriančią M.Monro skulptūrą, pirmiausia ją pastatė Čikagoje.

Tačiau jau 2012 m. milžiniška M.Monro figūra turistus viliojo Palm Springse, iš kur 2014 m. „iškeliavo" į kitus JAV miestus, buvo demonstruota ir Australijoje.

Tačiau neseniai kurortinio Palm Springso miesto tarybos nariai paskelbė, jog garsioji statula grįš į miestą. Ši žinia pradžiugino ne visus - visuomenėje kilo karštos diskusijos.

Kokią žinią tai siunčia mūsų jauniems žmonėms, visai bendruomenei, kai moteris taip negarbingai ir seksistiškai pavaizduota?

Idėjos sugrąžinti garsiąją skulptūrą į miestą rėmėjai tikisi, kad M.Monro pritrauks turistų ir suteiks postūmį verslui, kurį labai nusmukdė pandemija. Jau pranešta, jog balandžio 25 d. skulptūra bus pastatyta prie Palm Springso meno muziejaus.

Miesto taryba tam pritarė, nepaisant prieš tokį sprendimą protestuojančių bendruomenės narių, kurie sako, jog skulptūra yra akivaizdžiai seksistinė ir žeminanti moterį.

Pasak Meno muziejaus direktoriaus Luiso Greichoso (Louis Grachos), žmonės, ypač moksleiviai, žiūrės į Monro apatines kelnaites, vaikščios jai tarp kojų užvertę galvas. „Kokią žinią tai siunčia mūsų jauniems žmonėms, visai bendruomenei, kai moteris taip negarbingai ir seksistiškai pavaizduota?" - piktinosi jis.

Kultiniu tapęs vaizdas

Ši skulptūra - nėra menininko fantazijos vaisius.

Daugelis kino gerbėjų pamena garsiąją sceną iš 1955 m. režisieriaus Bilio Vailderio (Billy Wilder) filmo „Septynerių metų krizė" („The Seven Year Itch").

Jame M.Monro ir Tomas Evelas (Tom Ewell) išeina iš kino teatro ir stabteli ant požeminio metro ventiliacijos grotelių. Pravažiuojančio traukinio sukeltas vėjo gūsis pakelia suknelę, atidengdamas ne tik aktorės kojas, bet ir apatines kelnaites.

Šis momentas, užfiksuotas ir Holivudo fotografų nuotraukose, tapo ikoniniu vaizdu, kurį kaip mat pasigriebė menininkai.

Jokia kita Holivudo garsenybė neturėjo tokios didelės įtakos menui ir popkultūrai kaip M.Monro, kuri po savo tragiškos mirties 1962 m. tapo savotiška gerbėjų auka - jie pavertė ją kulto objektu ne tik Amerikoje, bet ir visame pasaulyje.

Archyvų nuotr.

Merlin Monro. EPA-Eltos nuotr

Sidebar placeholder