Savaitgalį Kuršių nerijoje vyks masinė talka: savanoriai raus invazinius augalus

Kuršių nerijos gamta kenčia nuo invazinių augalų, kurie šylant klimatui vis labiau plečiasi, todėl šį savaitgalį prasidės aktyvus jų šalinimas. Šeštadienį Juodkrantėje susirinks per 130 savanorių, kurie su šaknimis raus plačiausiai suvešėjusius šluotinius sausakrūmius (zuikiakrūmius) iš ypatingą vertę turinčio Naglių gamtinio rezervato.

„Siekiame apsaugoti biologinę įvairovę, puoselėjame Kuršių nerijos smėlynams būdingas rūšis, tačiau susiduriame su visokiausiais iššūkiais. XX amžiaus pradžioje Kuršių nerijoje buvo daromi eksperimentai ieškant būdų sutvirtinti kopas – sodinami augalai, atvežti iš kitų vietų.

Kai kurie prigijo, kai kurie – ne. Dabar klimatas keičiasi, šyla, ir per pastaruosius 10-15 metų atvežtiniai augalai pradėjo agresyviai plisti bei masiškai užgožia vietinius augalus.

Tai tapo tikru iššūkiu – kaip sutramdyti invazinius augalus ir išaugoti vietines rūšis“, - sako Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos vadovė Aušra Feser.

Pasak vadovės, teigiamas rezultatas turi pasimatyti iš karto po šio savaitgalio didžiosios talkos, kurią suorganizavo labdaros ir paramos klubai LIONS iš visos Lietuvos.

„Manome, kad vaizdas Naglio gamtiniame rezervate pasikeis iš karto, jau šį savaitgalį, pabaigus darbus. Akivaizdžiai sumažės šluotinio sausakrūmio užkariauti plotai. Tai darysime pačiu laiku, nes krūmai netrukus nužydės  ir  nespės išbarstyti naujų sėklų, tad  rezultatas bus ilgalaikis“, - teigiamą pokytį planuoja A. Feser.

Kaip tik šiuo metu Kuršių nerijos pakelėse galima matyti žydinčius zuikiakrūmius. „Šiems invaziniams augalams pašalinti reikia daugybės rankų. Jokia technika negali jų išrauti. Todėl ir kviečiame talkininkus, džiaugiamės didžiule LIONS klubų savanorių ir vietinių žmonių pagalba“, - pasakoja A. Feser.

„Aplinkosauga yra viena iš prioritetinių LIONS veiklos krypčių, o visa veikla paremta gerų darbų darymu bendraujant ir bendradarbiaujant. Kai susirenka virš 100 žmonių – darbas vyksta greitai ir žaismingai. Be to, LIONS klubų nariai į talką atsiveža ir savo atžalas – tai svarbi organizacijos narių vertybė: auginti sąmoningus, visuomeniškus vaikus, būti jiems geru pavyzdžiu“, - ruošiantis talkai sako LIONS klubų gubernatorė Lietuvoje Daiva Grikšienė.

Po talkos, šeštadienio vakarą, LIONS organizacija visus Naglio rezervatą tvarkiusius savanorius kviečia į vadinamasias miško maudynes.lios

„Organizuodami miško maudynes su profesionale gide Mila Monk kviečiame visus talkos dalyvius maksimaliai, visomis savo juslėmis pasinerti į miško atmosferą. Šią praktiką išplėtojo japonų mokslininkai per daugiau nei 30 metų vykdytus tyrimus, kurie išgrynino miško naudą žmogaus sveikatai“, - pasakoja miško maudynių iniciatorė Karolina Čiplytė.

Miško medicina apima miško ir žalių erdvių poveikį žmonių sveikatai. Japonų mokslininkai tyrimų metu išsiaiškino, kad pasivaikščiojus miške: sumažėja kraujo spaudimas ir stresas, pagerėja nuotaika, sumažėja nerimas, išauga gebėjimas susikaupti, sparčiau gyjama, padidėja energijos kiekis, pagerėja miegas, sustiprėja imuninės sistemos funkcija. Tokį miško poveikį užtikrina daug veiksnių – deguonis, fitoncidai, mikrobai, natūrali saulės šviesa, fraktalai, neigiami jonai.

Po talkos taip pat organizuojamas pasivaikščiojimas gamtiniu taku, Juodkrantės miškų promenadomis  su Kuršių nerijos nacionalinio parko vadove Aušra Feser, kuri pasakos apie kurorto istoriją.

Šis aplinkosaugos šeštadienis praturtina Neringos, kaip 2021 metų Lietuvos kultūros sostinės, renginių sąrašą.

Daugiau informacijos: Aušra Feser, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos direktorė, mob. tel. 8 698 88585, el.p. [email protected]

Sidebar placeholder